Občané Prahy 6 mohou zasílat návrhy na zlepšení veřejného prostranství

ZprávyPražskýDEN.cz19. listopadu 20202 minuty čtení

Foto: Unsplash.com

Městská část Praha 6 vyhlašuje čtvrtý ročník participativního projektu Nápad pro Šestku. Ten umožňuje veřejnosti, aby svými návrhy ovlivňovala podobu veřejných prostranství v městské části. Na nápady občanů vyčlenila Praha 6 celkem pět milionů korun.

„Nápad pro Šestku dává našim sousedům příležitost určit rozpočtové priority radnice na úpravu veřejného prostoru a aktivně spoluutvářet podobu míst, kde žijí a kde se dennodenně pohybují. Jdeme tím naproti tomu, aby byl veřejný prostor ještě více vnímán jako místo pro vzájemné setkávání se s přáteli a sousedy nebo pro oddych a zábavu s rodinou,“ přibližuje starosta Prahy 6 Ondřej Kolář hlavní účel Nápadu pro Šestku a dodává: „Z předešlých ročníků vzešly zajímavé projekty, které oživily veřejný prostor a zpříjemnily život v naší městské části. Jsem upřímně zvědav, jaké nápady přinese další ročník. Nezastírám, že realizace projektů může být v některých případech složitější a zdlouhavější, ale jde o zajímavou výzvu.“

Občané mohou své nápady přihlašovat až do 31. ledna 2021, a to přes webové stránky Nápadu pro Šestku. Do formuláře vyplní podrobnou představu o projektu, vlastní odhad předpokládaných nákladů a místo, kde by měl být nápad realizován. Pro případné bezproblémové uskutečnění projektu je klíčové, aby se týkal místa na pozemcích ve vlastnictví městské části. Každý projekt by zároveň měl mít své garanty. Proto je důležité, aby autor nápadu získal podporu svých sousedů. Jednotlivé kroky rovněž může průběžně konzultovat s úřadem městské části.

Na webu budou přehledně k vidění přihlášené projekty, o nichž bude v květnu příštího roku možné hlasovat. Jestliže nápad splní všechny stanovené podmínky a dočká se podpory hlasujících, městská část se ujme realizace projektu. Praha 6 za tímto účelem vyčlenila celkem pět milionů korun.

Nápad pro Šestku se letos koná čtvrtým rokem. Za předešlé ročníky městská část uskutečnila celkem dvacet úspěšných nápadů. Jedná se například o pingpongové stoly hned v pěti lokalitách Prahy 6, grilovací a pikniková místa na Ladronce a na Dědině nebo venkovní posilovnu na Babě. Posledním uskutečněným nápadem je úprava sportoviště před oborou Hvězda. Dalších dvanáct nápadů se pak blíží k úspěšnému dokončení. V anketě o projektech během tří ročníků rozhodovalo více než osm tisíc hlasů.

Nepřehlédněte

Historická ohradní zeď obory Hvězda je v havarijním stavu. Dočká se rekonstrukce • Pražští radní schválili výběr dodavatele rekonstrukce historické zdi obory Hvězda v úseku Kralupská brána - Jinočanská. Zakázku získala společnost PSP-GDS snabídkovou cenou 13 557 165 Kč bez DPH a termínem zhotovení 90 kalendářních dnů. „Historická obvodová ohradní zeď obory Hvězda je v současné době v havarijním stavu a proti zřícení je dočasně stabilizována kovovou konstrukcí, rekonstrukce je proto zcela nezbytná,“ říká radní Jana Plamínková. Předmětem zakázky je kompletní vybourání stávajícího rozpadlého zdiva a starého torkretu (vrstva stříkané malty) a nové vyzdění z opukových kamenů v kombinaci s emplektonem (druh zdiva, tvořený dvěma lícovými stěnami, a výplní mezi nimi z lité malty prokládané lomovým kamenem). Na místě, kde zeď chybí zcela, bude na stávajících základech vybudována nová. Obora Hvězda Oboru založil roku 1534 císař Ferdinand I., sloužila zejména jako královská honitba. Letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy nechal postavit v roce 1555 syn zakladatele. Do historie obory významně zasáhla třicetiletá válka s bitvou na Bílé hoře, vpád Švédů v 17. století a v 18. století francouzská a pruská vojska, která zde vykácela většinu stromů. Po 2. světové válce se vlastníkem obory stalo hlavní město Praha. V roce 1988 byla obora Hvězda vyhlášena přírodní památkou. Oborní zeď, jejíž nejstarší část pochází z poloviny 16. století, byla postavena z opuky z lomu přímo v oboře. Od roku 1995 se postupně opravuje. Nyní se jedná o část přibližně 300 m dlouhou.

Letohrádek Hvězda.

VIDEO: Mladá dealerka marihuany vážila zbožíčko na veřejnosti. Načapali ji měšťáci • V úterý večer prováděla pěší hlídka strážníků z Prahy 6 kontrolní činnost na Bachmačském náměstí. Pozornost strážníků zde upoutala mladá žena, která si svítila mobilním telefonem na zem. Když hlídka přišla blíže, všimla si, jak se snaží nohou zakrýt svítící displej váhy, na které ležel igelitový sáček s větším množstvím sušené rostliny připomínající marihuanu. Na dotaz, co tam dělá, osmnáctiletá dívka uvedla, že marihuanu nalezla na lavičce u dětského hřiště ve Václavkově ulici. Prý ale nevěděla, kde se tam vzala. Zda i digitální váha byla součástí nálezu, rovněž vysvětlit nedokázala. Dále se přiznala, že sušinu drogy vážila, aby ji mohla prodat, protože je ve finanční tísni. Váha ukázala, že sáček váží více než dvě desítky gramů. Hlídka mladou ženu omezila pro podezření ze spáchání trestného činu na osobní svobodě a přivolala na místo Policii ČR. Po jejím příjezdu byly u ženy nalezeny ještě další drogy. [related-post id="9965"]

Pražané mohou upozornit úřady na nedostatky ve městě přes mobilní aplikaci • Rozbitá lavička, přeplněný odpadkový koš nebo díra v silnici. Nejen na tyto nedostatky ve veřejném prostoru mohou občané metropole upozornit příslušné úřady prostřednictvím mobilní aplikace Zmente.to. Magistrát nyní spouští její přepracovanou verzi, která má být jednodušší a přehlednější.

Praha 7 pomáhá lidem v životní krizi dostat se z nejhoršího • Radnice Prahy 7 dává lidem v tíživé životní situaci šanci na návrat do běžného života. Sedmá městská část od roku 2017 kompletně sjednotila úklid městské části pod vlastní firmu, která dává práci dlouhodobě nezaměstnaným. S lidmi v krizových situacích Praha 7 zároveň dále pracuje v rámci řady sociálních programů. Aktuálně rozšiřuje nabídku poskytované pomoci o další služby, jako je sociální a dluhové poradenství, služby psychologa či podpora výchovy a vzdělávání dětí.

Nezaměstnaní pomáhají například s úklidem veřejného prostranství.

Praha 6 nabízí studentům bydlení v domech s pečovatelskou službou • MČ Praha 6 nabízí studentům vyšších odborných či vysokých škol nájem bytů v domech s pečovatelskou službou. Studenti by v těchto zařízeních měli zároveň plnit roli dobrovolníků a trávit tak čas se seniory.

Kam s nimi? Praha má nový manuál pro umisťování uměleckých děl na veřejných prostranstvích • Praha má nová pravidla, jejichž cílem je ukázat, jak koncepčně přistupovat k umisťování uměleckých děl ve městě. Unikátní dokument navazuje na Manuál tvorby veřejných prostranství z roku 2014. Autorem obou dokumentů je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Socha housenky vzbuzuje pohoršení. Pražanům připomíná brněnský orloj • Housenka raného kapitalismu, jedno z nejznámějších děl sochaře a obyvatele Prahy 6 Kurta Gebauera, se nyní nově tyčí na Vítězném náměstí. Čtvrtstoletí od vzniku původní myšlenky tak stanula v místě, pro které ji autor tehdy navrhl.

Koupaliště Petynka se po rekonstrukci opět otevírá • V pátek 17. července se znovu otevřou brány Koupaliště Petynka v pražských Střešovicích. Areál byl uzavřen kvůli rekonstrukci padesátimetrového venkovního bazénu. Novou podobu dostaly také šatny a další zázemí pro návštěvníky.

I v Praze můžete na běžky! Běžkařský okruh na Vypichu otevírá již toto úterý • Přestože v metropoli momentálně neleží žádný sníh, můžete i tak vyrazit na běžky! V úterý se pro veřejnost opět otevře okruh s umělým sněhem na pražském Vypichu.

Zasněžovat se začíná, jakmile to dovolí přírodní podmínky.

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči slaví. Zájemce nechá vylézt na komín • U příležitosti Světového dne vody přichystala Stará čistírna odpadních v Bubenči speciální sobotní program pro veřejnost. Těšit se můžete na komentovanou prohlídku areálu, výukovou hru nebo jištěný výstup na komín. Vstupné 200 Kč je jednotné pro děti i dospělé. V ceně je prohlídka areálu s plavbou na prámu a ukázkou parní strojovny, veškerý vnitřní doprovodný program a výuková hra. Co návštěvníky v sobotu čeká PROHLÍDKY AREÁLU - prohlídky budou probíhat po celý den každých 20 minut, rezervace je na čas prohlídky a slouží jako celodenní vstupenka do areálu; prohlídka historické budovy je vždy s průvodcem, jež názorně popisuje původní proces mechanického čištění. PARNÍ STROJOVNA A KOTELNA - jak je již zvykem, bude při akci pro každou prohlídku spuštěn parní stroj z roku 1903 dodnes dochovaný ve své původní funkční podobě; zároveň si pak návštěvníci mohou prohlédnout dochovanou funkční kotelnu s kotly z roku 1905. PŘEVOZNÍKŮV PRÁM - každá prohlídka je zakončena plavbou v podzemní usazovací nádrži na prámu a průchodem obtokovou stokou. JIŠTĚNÉ VÝSTUPY NA KOMÍN - výstupy budou probíhat po celou dobu trvání akce, na výstupy se nevztahuje rezervace a jejich organice včetně platby bude probíhat až na místě v den konání akce. VÝUKOVÁ HRA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ - Obnova soužití s řekou je výuková hra na pozemku Staré čistírny, kde se účastník formou hry dozví informace o vlivu člověka na toky řek. CHEMICKÁ LABORATOŘ - pro děti i dospělé bude připravena chemická laboratoř, kde se budou provádět pokusy nejen z vody. VÝTVARNÁ DÍLNA - pro všechny zájemce bude připravená tématická výtvarná dílna s vedením zkušeného lektora. MALOVÁNÍ NA OBLIČEJ - rybky, víly, vodníky, raci a mořští koníci, nejen vodní živočichy si můžete nechat vymalovat od šikovných malířů.

Kampus Dejvice čeká proměna. Má se stát místem, kde lidé chtějí trávit čas • Hlavní město Praha se připojilo k „Memorandu o společném zájmu,“ které podporuje proměnu Kampusu Dejvice. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) nyní pro město zpracuje koncepční studii. Cílem studie je navrhnout takové řešení, které zlepší prostředí nejen pro studenty a zaměstnance škol v kampusu, ale i pro ostatní občany, kteří prostor využívají.

Od září dojde k úpravě provozu autobusových linek v Řepích a Dejvicích • K 1. září proběhnou na území městských částí Praha 6 a 17 drobné změny v provozu městské hromadné dopravy. Úpravy se dotknou linek 108, 164 a 225. Píše o tom web tram-bus.cz.

Podloubí u I. P. Pavlova čeká proměna. Počítá se i s předzahrádkami • Okolí u stanice metra I. P. Pavlova čeká rozsáhlá revitalizace. Městská část Praha 2 o zvelebení podloubí a parterů domů v Sokolské ulici usiluje již několik let. Nyní se na společném postupu shodli signatáři memoranda.

Trojská kotlina se v příštích pěti letech zásadně promění • Oblast Trojské kotliny patří mezi cenná přírodní území, kde si Pražané mohou odpočinout od rušných ulic a náměstí. Aby tato „oáza klidu“ plnila svůj účel i v budoucnu, chystá hlavní město její postupnou revitalizaci.

V Praze řádí půlnoční onanista. Ženám sahá na ňadra, dlouze se dívá do očí a při tom si dělá dobře • Pražští kriminalisté pátrají po muži asijského vzhledu, který počátkem června na různých místech v Praze nevybíravým způsobem obtěžoval dvě ženy. První incident se odehrál 1. června pár minut před půlnocí v ulici Konžská. Hledaný muž poškozenou ženu pronásledoval od tramvajové zastávky Červený vrch až ke vchodovým dveřím jejího domu. Zde k ženě přistoupil, chytil ji za ruku a pohladil jí ňadro. Překvapená žena se muži vysmekla a utekla do vchodu, kde za sebou stihla zabouchnout dveře. Přes sklo pak viděla, jak ji muž upřeně sleduje a při tom masturbuje. Stejný případ se opakoval 4. června kolem půlnoci v Letenských sadech. Poškozená žena na in-line bruslích projížděla cyklostezkou poblíž ulice Na Špejcharu, kde si všimla siluety muže stojícího za stromem vedle bruslařské dráhy. Při dalším průjezdu tímto místem jí zmiňovaný muž vstoupil do cesty. Poškozená byla nucena zastavit. Muž k ní následně přistoupil, chytil ji za ruku, upřeně se jí díval do očí a opět masturboval. [related-post id="11202"] Nejspíš Asiat Obě poškozené ženy dotyčného popsaly jako muže asijského vzhledu, štíhlé, přibližně 160 cm vysoké postavy. Oblečen byl v obou případech do tmavého oblečení a modrých kalhot. Na hlavě měl kšiltovku. Oba případy prošetřují v tuto chvíli kriminalisté šestého oddělení prvního policejního obvodu pro podezření z trestného činu výtržnictví. Za tento delikt hrozí hledanému v případě vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky. Muže se zatím policistům nepodařilo vypátrat, a proto se obrací na veřejnost s žádostí o pomoc. Pokud podle vyhotoveného identikitu tušíte, kdo je oním výtržníkem, znáte jeho totožnost, místo jeho pobytu nebo pohybu, předejte informace prostřednictvím linky tísňového volání 158.

Identikit podezřelého muže.

Čarodějnický slet na Ladronce bude řídit Petra Černocká • Představitelka Saxany z filmu Dívka na koštěti Petra Černocká bude v úterý 30. dubna 2019 řídit největší přažský slet čarodějných bytostí.

Čarodějnice se slétnou do Ladronky.

Harry Potter neuspěl. Nové názvy ulic připomínají vynálezce, antifašisty i bývalou ministryni • Celkem 15 pražských ulic dostalo v letošním roce nové názvy po významných domácích i zahraničních osobnostech. Svého oficiálního pojmenování se dočkala také nová Trojská lávka či Císařský ostrov.

Nové názvy ulic v Praze

Jak se promění Vítězné náměstí? Praha vyhlásila soutěž pro architekty • Jedno z největších náměstí v Praze se dočká proměny. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) vyhlásil urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu Vítězného náměstí. Cílem soutěže je aby se náměstí stalo přívětivějším místem pro obyvatele Prahy 6. Odevzdání návrhů je naplánováno na konec letošního června. Architekti se nyní mohou hlásit do soutěže, která promění Vítězné náměstí. V porotě zasednou zástupci města, zástupci městské části Prahy 6 a špičkoví architekti z tuzemska i ze zahraničí. Navržený postup dvoukolové soutěže umožní účast širokému spektru účastníků. Odevzdání návrhů v 1. kole je naplánováno na konec června 2018. „Kulaťák je další z řady významných pražských náměstí, které se chystáme zlepšit. Špičkové světové týmy se chystají upravit park na Karlově náměstí a úprava Malostranského náměstí již běží. Věřím, že v soutěži se objeví takové návrhy, které pomohou palčivé problémy náměstí vyřešit,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová. [related-post id="9504"] „Posadit se pod stromy nebo pohodlně přestoupit na tramvaj, metro a autobus. Obyvatelé Prahy by se měli zkrátka na Vítězném náměstí cítit dobře. Zkušenosti ze západní Evropy ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci,“ vysvětluje náměstkyně primátorky Petra Kolínská. Architektonicko-urbanistická soutěž je vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude Magistrát hl. m. Prahy. Ceny a náhrady výloh v soutěži jsou stanoveny na 3 280 000 Kč.

Socha maršála Koněva skončí v muzeu. Praha 6 ji nechala odstranit • V pátek dopoledne byla z podstavce demontována bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, spolu s doprovodnými bronzovými deskami. Radnice Prahy 6 tím naplnila usnesení zastupitelstva ze září loňského roku, které radu MČ pověřilo „nalezením důstojného uplatnění uměleckého díla (sochy) maršála I. S. Koněva, nejlépe v některé z paměťových institucí a zajištěním nezbytných kroků k přemístění uměleckého díla….“.

Rekonstrukce tramvajové tratě omezila provoz na Bělohorské a Karlovarské • Od včerejška je na deset dní přerušen provoz tramvají v oblasti smyčky Bílá Hora. To s sebou přináší i komplikace v dopravě. Ulice Bělohorská a Karlovarská jsou pro automobilovou dopravu průjezdné jen ve směru z centra. Snahou radnice Prahy 6 je, aby tímto omezením byli co nejméně postiženi obyvatelé Bílé hory. Proto došlo k umístění zátarasů, které mají zamezit tranzitní dopravě zkracování a objíždění uzavřeného úseku oblastní Malého Břevnova.