Socha housenky vzbuzuje pohoršení. Pražanům připomíná brněnský orloj

ZprávyKristián Vích26. března 20213 minuty čtení

Foto: MČ Praha 6

Housenka raného kapitalismu, jedno z nejznámějších děl sochaře a obyvatele Prahy 6 Kurta Gebauera, se nyní nově tyčí na Vítězném náměstí. Čtvrtstoletí od vzniku původní myšlenky tak stanula v místě, pro které ji autor tehdy navrhl.

Deset metrů vysoký objekt ve tvaru housenky je instalován do prostoru, odkud byla před třiceti lety odstraněna socha V. I. Lenina. Kurt Gebauer ji tam navrhl již v roce 1997 v reakci na „blbou náladu“ tehdejší doby. Housenka má symbolizovat čas zakuklení a čekání, co z ní vzejde, zda se z ní vylíhne krásný motýl nebo požere vše kolem. Podle autora je i v dnešní době tato myšlenka stále aktuální a housenka neztratila nic ze svého poselství.

„Kurt Gebauer je sochař velkých gest a jemného humoru, jehož dílo provokuje, o tom nebudiž pochyb,“ konstatuje místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina a dodává: „V posledních letech si obyvatelé Prahy 6 na umění ve veřejném prostoru zjevně zvykají a učí se ho vnímat. Protože umění není jenom o kráse, má taky inspirovat, vyvolávat otázky, vzdělávat, provokovat i bavit. K mé velké radosti postupem let rozhořčených reakcí obyvatel ubývá a těch tolerantních, poučených i nadšených přibývá. Vypadá to, že jdeme správným směrem.“

Ostrá kritika veřejnosti

Na Facebooku městské části ovšem lidé pochopení pro sochu nemají a ostře ji kritizují. „Soutěž s Brnem kdo ho má delšího?“ ptá se jeden z diskutujících, čímž naráží na neméně kontroverzní brněnské hodiny ve tvaru doutníku.

„A tohle prosím má jakou funkci? Vzdělává, baví, provokuje… U mě pouze vyvolává otázky kdo takovou ohavnost, za kterou jste jistě zaplatili nehoráznou sumu, povolil… To je vážně neuvěřitelné,“ píše další z obyvatelek Prahy 6. „Kolik to stálo ? Nemáte dojem že v době krize by jste měli řešit užitečnější věci?“ táží se další diskutující.

Foto: MČ Praha 6

Názorům veřejnosti, souhlasným i kritickým, je však sám autor nakloněn: „Ve veřejném prostoru se potkávají nejen znalci umění nebo snobové, ale hlavně běžní lidé. Jdou kolem, a buď je to přitáhne, nebo naštve. Sochy ventilují agresivitu, když o nich lidé diskutují, a to je dobře,“ míní Gebauer, dlouholetý profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, který dnes kromě tvorby také vyučuje veřejný prostor na Západočeské univerzitě v Plzni.

Kulaťák už zdobí Asteroid

Housenka raného kapitalismu představuje již druhé umělecké dílo, které oživuje veřejný prostor u Vítězného náměstí. Tím prvním je Asteroid od sochaře Michala Gabriela, který Praha 6 umístila na náměstí v září u příležitosti 100. výročí založení městské části.

„Obě díla, Asteroid i Housenku, máme bezplatně zapůjčená na půl roku. V těchto dnech tak dochází k vzácnému okamžiku, kdy se na Kulaťáku na pár dní potkávají dva tak významní sochaři v těsné blízkosti,“ doplňuje místostarosta Lacina.

[related-post id=“40639″]

Sochař, malíř a pedagog Kurt Gebauer v letošním roce oslaví 80. narozeniny. Řadu let je obyvatelem Prahy 6, ve Střešovicích byl sousedem prezidenta Václava Havla, jemuž věnoval památník ve tvaru srdce, umístěný na piazzettě Národního divadla. Housenka raného kapitalismu je v Praze 6 druhým dílem Kurta Gebauera. Tím prvním jsou Obludy, herní místo pro děti ve veřejném prostoru na sídlišti Dědina.

Nepřehlédněte

Začala rekonstrukce Václavského náměstí. Podívejte se, jak bude vypadat • Po mnoha letech příprav začala ve středu celková rekonstrukce jednoho z největších náměstí ve střední Evropě – Václavského náměstí. Představitelé hlavního města slavnostně předali staveniště firmě Hochtief CZ, která zajistí rekonstrukci spodní i horní části prostranství za necelých 327 milionů korun. Projekt opravy by měl být dokončen do roku 2025. První změny ale budou viditelné již za rok.

Čarodějnický slet na Ladronce bude řídit Petra Černocká • Představitelka Saxany z filmu Dívka na koštěti Petra Černocká bude v úterý 30. dubna 2019 řídit největší přažský slet čarodějných bytostí.

Čarodějnice se slétnou do Ladronky.

Skleněná sobota v Portheimce. Přijďte se podívat, jak se tvoří skleněné poklady! • Mistři sklářského umění ovládnou v sobotu 22. září park u barokního letohrádku Portheimka v Praze 5.

Málo zeleně ve městě mají na svědomí i trubky a kabely. Našlo se ale řešení • Nedostatek kvalitní zeleně ve veřejném prostoru je problém, který se v poslední době skloňuje všemi pády. Odborníci doporučují vysazování stromů a stromořadí jako jedno z nutných adaptačních opatření na probíhající klimatickou změnu. Bohulibým záměrům ale často stojí v cestě inženýrské sítě.

Nový městský park vznikne v Holešovicích. Radnice zveřejnila podobu • Radní Prahy 7 schválili výsledky urbanisticko-krajinářské soutěže o návrh nového parku na severním nábřeží Vltavy, který vznikne mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků. Cílem soutěže bylo navrhnout revitalizaci prostoru, známého jako park U Vody, aby zde mohlo vzniknout místo vhodné pro sport, pikniky, procházky a komunitní využití. Autorem vítězného návrhu je ateliér YYYY.

Prostor před Šlechtovou restaurací dostal původní historickou podobu • V rámci rekonstrukce bývalého rybníka ve Stromovce se uskutečnila také oprava parteru s květinovými záhony před Šlechtovou restaurací.

Praha 10 investuje do nápadů občanů na zlepšení veřejného prostoru • Radnice MČ Praha 10 odstartovala další ročník projektu Moje stopa. V rámci něj mohou občané přicházet s nápady na oživení veřejného prostoru, o nichž na podzim proběhne veřejné hlasování. Vítězné návrhy budou realizovány z participativního rozpočtu městské části. Náklady na každý z nich by se měly pohybovat v rozmezí 350 tisíc až dva miliony korun. Celkově je na projekt vyčleněno 5 milionů.

Jedním z již realizovaných projektů je bosonohá stezka ve veřejně přístupném vnitrobloku mezi ulicemi Na Stezce, Na Hroudě a Kubánským náměstím.

Rekonstrukce ulic Novodvorská a Jungmannova je u konce • Dělníci dokončili rekonstrukci Jungmannovy ulice v centru Prahy. Stavbu si v pondělí převzala Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK). V pátek se po čtyřech měsících vrátí provoz i na ulici Novodvorská.

Lidé mohou hlasovat o budoucí podobě zdi u stanice metra Opatov • Modernizace stanice metra Opatov a jejího východního vestibulu vstupuje v těchto dnech do finální fáze. Kromě opravené izolace stropní desky stanice, nových podhledů, osvětlení, vzduchotechniky, desítek kilometrů rozvodů či dvojice výtahů dostane stanice i nový velkoformátový mural art.

Olšanská ulice se má radikálně proměnit. Chystá se nová studie • Pražští radní zadali vypracování studie revitalizace Olšanské ulice a jejího okolí. Na úkolu nyní pracuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Dokument má určit budoucí urbanistickou podobu území. Řešit bude ale také veřejné prostranství, dopravu nebo snížení ekologické stopy.

Tisíce křížů zaplavily Staroměstské náměstí • Na pražském Staroměstském náměstí se v pondělí ráno objevilo 25 tisíc křížů. Značky namalované na dlažebních kostkách připomínají oběti pandemie covid-19 v Česku.

Seifertova ulice se má proměnit. Hledají se architekti • Praha vypsala výběrové řízení na koncepční studii architektonického, krajinářského a dopravního řešení Seifertovy ulice. Vítězný tým má dodat projekt, který bude klást důraz na opatření spojená s klimatickou změnou.

Praha představila novou podobu Smetanova nábřeží • Pražští radní schválili návrh nové podoby Smetanova nábřeží. Oznámil to náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Změny se mají týkat zastávek tramvají, stromořadí, chodníků nebo laviček.

Nová mateřská škola v Jeseniově ulici. Radnice představila vítězný návrh • Rada městské části Prahy 3 schválila výsledky architektonické soutěže na novou šestitřídní mateřskou školku v Jeseniově 98. Mezi třiceti devíti soutěžními projekty zvítězil návrh týmu architektky Radky Kurčíkové.

Od září dojde k úpravě provozu autobusových linek v Řepích a Dejvicích • K 1. září proběhnou na území městských částí Praha 6 a 17 drobné změny v provozu městské hromadné dopravy. Úpravy se dotknou linek 108, 164 a 225. Píše o tom web tram-bus.cz.

Pochmurnou listopadovou Prahu rozzáří festival Den flamenka • Fenomén flamenko, jehož kolébkou je Andalusie, spontánní hudbou a tancem, nespoutanou energií i vášní oslovil celý svět. Po čtyři večery od 21. do 24. listopadu Prahu rozzáří přední flamenkové hvězdy, které plní prestižní sály nejen doma ve Španělsku. Kastaněty, pestrobarevné šaty tanečnic, klapot podpatků a zvuk flamenkové kytary v letošním ročníku vzdají hold legendárnímu tanečníkovi a choreografovi Antoniu Gadesovi, který zemřel před 15 lety a z jehož odkazu dále čerpají nové generace.

Začala stavba Smíchov City. Nová čtvrť nabídne bydlení pro tisíce lidí • Zástupci hlavního města, MČ Praha 5 a společnosti Sekyra Group položili v minulém týdnu základní kámen nové čtvrti Smíchov City. Zahájili tím výstavbu, jaká nemá v pražském kontextu obdoby.

V centru Prahy stojí socha bronzového nosorožce v brnění • Se začátkem června přichází do Prahy i dalších měst v republice již tradiční sochařský festival Sculpture line. Jeho cílem je proměnit parky, náměstí, ulice i jiná veřejná prostranství v galerii pod širým nebem.

Na Petříně vzniknou nové toalety pro veřejnost a zázemí pro zahradníky • Rada hl. m. Prahy odsouhlasila vybudování nového sociálního zázemí na Petříně, které bude prioritně určeno pro návštěvníky a technické pracovníky petřínských zahrad. Nové zázemí nahradí nevzhledné provizorní toalety. Nový objekt je navržen tak, aby přirozeně splynul s okolním prostředím ohradní zdi na okraji Velké Strahovské zahrady. Nárůst turistického ruchu v zahradách město vylučuje.

Techniky učení divadelního textu na začátku minulého století • Práce divadelních herců je mimořádně náročná na paměť. Do hlavy musí dostat často i stovky stran textu a nikdy je nezapomenout. Jak to dělali britští umělci na přelomu 19. a 20. století dokládá novinový článek ze srpna 1901. Není pochyb o tom, že i jejich současníci nejspíš používají podobné techniky učení.