Zásadní změna pro kuřáky. Mentolové cigarety v Česku končí. Škodí mnohem víc, než se může zdát • Kuřáci mentolových cigaret si od 20. května již svoji oblíbenou značku nekoupí. Mentolové cigarety, v posledních letech inovované o práskací kapsli, kouří až třetina dospělých kuřáků. Zákaz jejich prodeje ve všech zemích Evropské unie byl oficiálně odsouhlasen již před pěti lety. Nyní tak definitivně končí a zákaz se týká jak klasických mentolek, tak cigaret s mentolovou kapslí. Kuřáci si také výrazně připlatí. Od jara se zvýší spotřební daň na krabičce u všech cigaret o 12 až 13 korun.
Sucho ničí vodovodní potrubí v Praze. Počet havárií se loni výrazně zvýšil • Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací museli v uplynulém roce řešit více havárií na vodovodní síti. Tu loni postihlo celkem 5208 havárií, což bylo ve srovnání s rokem 2017 o 249 událostí více.
Praha začala s očkováním lidí bez domova. Dostanou jednu vakcínu • Hlavní město ve spolupráci s Armádou spásy, Nadějí a Drop Inem spustilo očkování lidí bez přístřeší jednodávkovou vakcínou Janssen přímo v terénu. Po řadě jednání v minulých týdnech k tomu dalo svolení ministerstvo zdravotnictví. Tam, kde stát neproplatí aplikaci očkovací látky, zajistí úhradu Praha.
Novou tiskovou mluvčí Zoo Praha se stala Lenka Pastorčáková • Pražská zoologická zahrada má novou tiskovou mluvčí. Stala se jí Lenka Pastorčáková, bývalá novinářka, která po odchodu z médií působila jako mluvčí prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Bohaté zkušenosti má Lenka Pastorčáková jak z novinářského prostředí, tak z oblasti komunikace a PR. Po studiích filozofie na Masarykově univerzitě v Brně působila několik let jako redaktorka a moderátorka, např. v České tiskové kanceláři, TV Nova, FTV Prima nebo v České televizi, kde se věnovala i tématu kožešinových farem v ČR. Po odchodu z televize krátce působila v kampani prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. „Je pro mě obrovskou ctí pracovat v jedné z nejlepších zoo světa, obklopená nejen neskutečnými profesionály, ale současně srdcaři, kteří často hledí víc na potřeby a blaho svých zvířecích svěřenců než na vlastní pohodlí, a neváhají vyrazit do práce třeba ve tři hodiny ráno, je-li to potřeba. Vnímám jako velký závazek tlumočit názory lidí, kteří celou řadou projektů pomáhají ohroženým druhům přežít,“ uvedla Lenka Pastorčáková ke své nové pozici.
Botanická zahrada vystavuje ojedinělou sbírku kvetoucích pivoněk • Pivoňky jsou od nepaměti považovány za královny květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout. Milovníci bohatých vonných květů by rozhodně neměli svou návštěvu trojské botanické zahrady odkládat, díky nezvykle teplému počasí jsou dřevité pivoňky už v těchto dnech v plném květu. Komentované provázení jejich sbírkou v doprovodu kurátorky Ivety Bulánkové se koná v sobotu 12. května ve 14 a 16 hodin. Sraz je u pokladny v ulici K Pazderkám. Venkovní expozice jsou otevřené denně od 9 do 20 hodin. Pivoňky jsou symbolem bohatství a hojnosti a hrají významnou roli v asijském umění. I u nás patří k ozdobám zahrad a jejich obliba rok od roku roste. „Sbírka pivoněk patří k našim prioritním sbírkám a zároveň se řadí mezi deset nejlepších v Evropě. Zhruba 500 druhů a kultivarů si návštěvníci mohou prohlédnout na Pivoňkové louce,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. [related-post id="10041"] Letos kvetou dříve Pivoňky jsou vytrvalé byliny či opadavé keře z čeledi pivoňkovitých. Dosud bylo popsáno přibližně 60 druhů pivoněk, které se v zahradnické praxi dělí na bylinné a dřevité. „Plané dřevité pivoňky a bylinné pivoňky jsou rozšířené na všech kontinentech severní polokoule, přičemž nejvíce druhů pochází ze Středomoří, Kavkazu a z Číny,“ vysvětluje Iveta Bulánková, kurátorka sbírky pivoněk v Botanické zahradě hl. m. Prahy. „Sbírka pivoněk obvykle vykvétá až okolo poloviny měsíce května. Letos ale díky nezvykle teplému, suchému a větrnému počasí během dubna jsou keře už nyní v plném květu,“ dodává.
Nebožtíkům bez příbuzných a blízkých vypravili důstojný pohřeb • Na hřbitově ve Strojnické ulici se v úterý uskutečnil pohřeb čtyř zemřelých z Prahy 7. Městská část již pátým rokem pořádá důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se jinak postarali o jejich pohřeb.
Pracujících cizinců přibývá. Průměrně vydělávají stejně jako Češi, někdy i víc • Česká ekonomika musí kvůli nedostatku pracovních sil stále více spoléhat na zaměstnance s cizím státním občanstvím. Jejich podíl přesáhl loňském roce 12 procent. Většinu celkového počtu cizinců u nás tvoří občané Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. Následují občané Ruska, Polska, Bulharska a Rumunska. V počtu usazených převyšují občané třetích zemí nad občany EU. Data zveřejnil Český statistický úřad.
Vanessa-Mae vystoupí v Praze. Světoznámá houslová virtuoska se vrací do Česka po pěti letech • Světově proslulá virtuoska Vanessa-Mae připojila na seznam svého vyprodaného světového turné dvě české zastávky – Prahu a Ostravu. Po pěti letech, kdy společně s tenorem Josém Carrerasem vyprodala O2 arenu, se do ní 17. října letošní roku znovu vrátí. Publiku tentokrát představí to nejlepší ze své hudební kariéry.
DP uzavřel jižní vestibul stanice metra Budějovická. Praha 4 hlasitě protestuje • Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je nucen z důvodu havarijního stavu zastřešení veřejné pasáže mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK, která není ve správě DPP, od 19. ledna 2018 až do odvolání uzavřít jižní vestibul stanice metra C Budějovická.
5. 4. 1868: Paroplavba na Vltavě je po zimě opět obnovena • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety. Hudební sbor strážníků Obecní strážníci vytáhli včera u příležitosti pohřbu jednoho soudruha svého poprvé s puškami a vlastním svým hudebním sborem. V průvodu, jenž vyšel od milosrdných bratří účastnili se též měšťanosta dr. Klaudy, jeho náměstek pan Huleš a více městských radních. – Pražský denník, 5. 4. 1868 Vystěhovalci Vystěhovalců se letos pořád trousí, ale přece ne v takové míře jako v loni. Úplně je nepodstatna zpráva jednoho zdejšího listu, že by zvláště ze Šumavy velké množství vystěhovalců do Ameriky odcházelo. Naopak je jisto, že letos ještě ani polovice, ba ani třetí díl vystěhovalců odtud neodjel jako roku loňského, a nepochybně zůstane i dále při tomto poměru, neboť lid konečně přece přichází k náhledu, že při nynější bídě a nedostatku výdělku v sev. Americe mu žádné ráje za mořem nekvětou. – Pražský denník, 5. 4. 1868 [related-post id="8826"] Paroplavba na Vltavě Počínaje dnešním dnem provozuje se paroplavba na řece mezi Prahou a Štěchovicemi jakož i na štacích mezi těmito dvěma místy při řece ležících. Odjezd parníku z Prahy jest o 8. hod. ranní a o 2. hod. odpolední. Ze Štěchovic pak v 5 hod. ráno a v 5 ½ hod. odpoledne. – Pražský denník, 5. 4. 1868
Milovníci voňavých bylinek si přijdou na své v Národním zemědělském muzeu na Letné • Muzejní dvůr Národního zemědělského muzea provoní poslední dubnovou sobotu bylinky. Třetí ročník Bylinkového dne nabídne burzu bylinkového sortimentu, ale i bohatý doprovodný program.
Keplerova ulice bude dva měsíce úplně uzavřená • V rámci pokračující opravy odvodnění bude od pondělí 16. dubna zcela uzavřena Keplerova ulice v Praze 1. Až do plánovaného ukončení opravy 22. června nebude možný ani dosavadní průjezd směrem do centra. Akce navazuje na rozsáhlou opravu odvodnění ulice Keplerovy mezi křižovatkami s ulicemi Parléřovou a Jelení. Jedná se o výměnu stávající dlážděné vozovky za živičný kryt, a to včetně lokálního předláždění navazujících zpevněných ploch. Změnou krytu vozovky dojde ke snížení hlukové zátěže v okolí komunikace.
Nová výstava připomíná hrdinství českého národa během Pražského povstání • Uplynulo 78 let od atentátu na Reinharda Heydricha. Tento čin byl zásadní pro uznání československé exilové vlády a pro obnovení Československa v roce 1945. Češi však během válečných let prokázali své hrdinství i při mnoha jiných událostech. S jednou z nich se můžete nově seznámit i v Národním muzeu.
Vyznejte se v sójových omáčkách. Některé mohou být zdraví škodlivé • Po sójové omáčce v kuchyni obvykle sáhneme, když potřebujeme zvýraznit chuť připravovaného jídla. Zatímco přírodně fermentované sójové omáčky jsou pro naše zdraví prospěšné, průmyslově vyráběné mohou naopak uškodit. Čím se oba tyto druhy liší?
Stavba metra D slavnostně zahájena. Na Pankráci startuje geologický průzkum • Po mnoha letech vyjednávání a plánování začala výstavba čtvrté trasy pražského metra. Šachty a štoly vybudované v rámci geologického průzkumu v oblasti Pankráce poslouží téměř do posledního metru pro budoucí tunely linky metra D vedoucí ze stanice Náměstí Míru do Depa Písnice. Práce by měly být dokončeny asi za osm let a stát budou přibližně 70 miliard korun.
5. 5. 1890: Filipojakubská pouť na Smíchově a pokousaný chlapec • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.
V neděli přibylo přes 4 tisíce nakažených. Zemřelo dalších 80 pacientů • V neděli bylo v Česku zaznamenáno 4 283 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 12 185 provedených PCR testů, z nichž 35 % vyšlo pozitivně.
4. 5. 1890: Rozjezd jara v Praze, vystoupení beduínů a vlakem přejetá žena • Přečtěte si, co se psalo v pražských novinách přesně před 130 lety.
Developer Ekospol plánuje v Praze postavit tisíce nových bytů • Developerská společnost Ekospol chystá v následujících letech postavit v Praze přes 7 tisíc nových bytů. Jejím největším rezidenčním projektem bude revitalizace brownfieldu na Zličíně. Tam by měla vyrůst nová čtvrť se dvěma tisíci bytů. Aktuálně firma dokončuje projekt Michelské zahrady, kde svůj domov najdou noví majitelé už na začátku příštího roku.
Běchovice dostanou peníze na studii rozšíření vlakové zastávky • Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o poskytnutí investiční dotace ve výši 3,5 milionu korun městské části Praha – Běchovice. Dotace je určena na vytvoření studie a dokumentace pro územní rozhodnutí k rozšíření stávající železniční zastávky Praha – Běchovice střed.