Proč jsou Skandinávci nejspokojenější lidé na světě? Mají recepty na štěstí

LifestyleKlára Dvořáková20. března 20193 minuty čtení
V čem spočívá tajemství životního štěstí?

V čem spočívá tajemství životního štěstí?

Foto: Archiv

Severoevropané jsou údajně nejšťastnější lidé na světě. Vyplývá to ze studie, kterou si každoročně nechává vypracovat Organizace spojených národů (OSN). Nejsilnější pocity štěstí prý zažívají Norové, Dánové a Finové. A to navzdory našim zažitým představám o chladném, tmavém a depresivním severu. V čem tedy spočívá jejich tajemství?

Bezpochyby nejznámějším skandinávským termínem je „hygge“. Označuje příjemně strávený čas v útulném prostředí a ve společnosti blízkých. Existují však i další termíny, díky nimž se obyvatelé severských zemí v posledních letech pravidelně umisťují na předních místech v žebříčcích štěstí. Které další recepty na spokojenější život od nich můžeme od okoukat?

Páteční pohoda

Ve Švédsku označují příjemně strávené chvíle jako „mys“ a ze všeho nejraději se jim oddávají v pátek večer, kdy ve švédských domácnostech nastává „fredagsmys“. Samotný výraz by se dal přeložit jako „pohodový pátek“ a představuje zvyklost relaxovat o pátečním večeru u televize. Že to děláte taky? Možná ano, ale švédský „fredagsmys“ má svá specifika.

K sledování pátečního filmu bývá obvykle přizvaná nejen rodina, ale i nejbližší přátelé. Aby byla relaxace dokonalá, zapomeňte na vaření honosné večeře. Při „fredagsmys“ se podávají mexické tacos, chipsy s různými dipy a samozřejmě také spousta popcornu a sladkostí.

Sladká fika

Tak jako mají Angličané svůj „čaj o páté“, mají Švédové svou „fiku“. Ta představuje spojení pro ně tolik důležité pospolitosti a lásky ke kávě. „Fika“ je tradicí, kterou si neodpustí žádný z pracujících Švédů. Tato posvátná chvíle nastává většinou uprostřed dopoledne a po obědě. Ať je člověk sám nebo ve společnosti, doma nebo v kavárně, v přírodě nebo v kanceláři, „život bez fika je nepředstavitelný“, píše se v publikaci Fika: The Art of the Swedish Coffee Break, kterou napsali Anna Bronesová a Johanna Kindvallová.

Poprvé se tohle slovo objevilo v roce 1913. Jeho původ je nejistý, ačkoliv Švédové shodně prohlašují, že jde o žargon vzniklý ze slova „kaffe“, jehož slabiky byly nejdříve přeházeny, z čehož vzniklo „feka“ a z tohoto slova později vznikla tolik milovaná „fika“.

U jednoho slova však nezůstalo. Káva podávaná při této pauze se označuje jako „fik“, být „fikasugen“ znamená mít chuť na kávu a zaměstnanci se při této pauze scházejí ve „fikarum“.

[related-post id=“12478″]

Koncept umírněného života

Slovíčko „lagom“ pochází ze starošvédského „laghuma“(podle zákona) a odkazuje na staré švédské přísloví Lagom är bäst (méně je více). Pojem „lagom“ je úzce spjat se švédskou umírněností a oblibou zlaté střední cesty. I proto se Švédsku někdy žertem říká země polotučného mléka.

Význam tohoto životního stylu ve švédské kultuře vychází z protestantské morálky zaměřené na skromnost, ale souvisí i se skandinávským ekologickým a trvale udržitelným smýšlením v kontrastu s konzumerismem. Švédové si v duchu této životní filozofie nepotrpí na tom, aby měli vše nové. Naopak recyklují a upcyklují, co se dá.

Lagom se odráží v jednoduchém a funkčním skandinávském designu a módě, v absenci zbytečného zdobení a hledání krásy v jednoduchosti. Podle skandinavistky Dominiky Wittenberg Gašparové souvisí tato část severské mentality s tzv. „Janteho zákonem“, který říká, že nikdo by se neměl povyšovat nad ostatní.

Tkví tedy skandinávské štěstí v tom, že si Seveřané umějí užívat odpočinku a vychutnat si ho? Kdo ví. Jedno je ale jisté, v žebříčku „Nejšťastnější země světa“ se rok co rok umisťují  na předních příčkách. Na seznamu, který sestavuje OSN, se v roce 2018 na prvním místě umístilo Finsko, následované Norskem, Dánskem a Islandem. Švédové se umístili na místě devátém a Česká republika obsadila jednadvacátou pozici.

Nepřehlédněte

Tajemství banánů. Proč jsou zahnuté a rostou nahoru? • Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou banány zahnuté? A proč narozdíl od většiny plodů ovocných stromů a navzdory zákonům gravitace rostou směrem nahoru?

Exotické superpotraviny dokáží s tělem zázraky. Proč byste je měli vyzkoušet? • Příroda nám nadělila několik tzv. superpotravin, které obsahují obrovské množství látek prospěšných pro zdraví. Mnozí je označují za potraviny budoucnosti. O tom, že mají zázračné účinky, se ale vědělo už před mnoha tisíci lety. Řada z nich se běžně vyskytuje u nás, některé ale mají původ v exotických zemích.

Superpotraviny jsou dnes dostupné pro každého.

Optimismus prodlužuje život až o několik let, potvrdila studie • Ze všech stran v poslední době slýcháváme, že na kvalitu života mají příznivý vliv nejen vyvážená strava a dostatek pohybu, ale i pozitivní myšlení. Vědci nyní zjistili, o kolik let déle se dožívají optimisté.

Recept na šťastný život? Celý svět se zbláznil do životního stylu hygge • Představte si svůj ideální podzimní den. Co vidíte? Svíčky, knihy, krb, tlumené světlo, v pozadí jemná hudba a za okny déšť? A víte, že jste si právě představili hygge?

Sušenky s horkým kakaem.

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů • Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.

Výhra v loterii jako cesta do propasti. Příběhy lidí, které peníze zničily • Představujete si občas, jak by výhra v loterii změnila váš život k lepšímu? Lidé nejčastěji říkají, že by splatili své dluhy, nakoupili si nové oblečení, nastěhovali se do luxusního domu, něco rozdali rodině a za zbytek peněz by si radostně užívali zbytek života. Jenomže zkušenosti některých reálných výherců už tak růžové nejsou.

Jak bojovat s únavou a vyčerpaností ze života? Zkuste tyto jednoduché hacky • V dnešní uspěchané době mnoho z nás bojuje s únavou, otráveností a pochybováním o smyslu života. Tyto pocity mohou být vyvolány mnoha různými faktory a negativně ovlivňují naši každodenní realitu. I když je někdy těžké najít řešení, existuje několik doporučení, která mohou pomoct.

Proč inteligentní lidé nejsou šťastní a co se s tím dá dělat • Štěstí můžeme definovat jako pocit dlouhodobé pohody a životní spokojenosti. Touží po něm snad každý, ale jeho vnímání je značně subjektivní. Pro někoho znamená štěstí spokojený rodinný život, jiní touží po úspěšné pracovní kariéře a finančním zajištění. Existuje ale řada lidí, kteří šťastní nejsou, i když jim nic z toho nechybí. Vědci zjistili, že pocity osamělosti, smutku a melancholie zažívají i přes příznivé životní podmínky a naplnění všech materiálních potřeb především nadprůměrně inteligentní lidé. Proč to tak je?

Inteligence může být překážkou na cestě za štěstím.

Jsou peníze skutečně důležité? Jakou roli v životě hraje štěstí? • Otázka, zda jsou peníze důležitější než spokojenost, je ve společnosti hluboce zakotvená a často vyvolává vášnivé diskuse. Zastánci dvou táborů mají své platné argumenty, a přestože neexistuje jednoznačná odpověď, je toto téma stále relevantní a nám poskytuje možnost zkoumat hodnoty a priority, které v životě sledujeme.

Dobré důvody, proč se těšit na zimu už teď • Přestože léto je prosluněným časem dovolených, relaxace, pohody u vody a dlouhých dní, existuje také řada důvodů, proč se už nyní začít těšit na zimu. Není třeba čekat na radost z prvních zimních vloček, abychom si uvědomili krásy a výhody zimní sezóny již teď v srpnu.

Zažeňte špatnou náladu. I v karanténě můžete prožívat štěstí • Pandemie koronaviru opět zahnala většinu lidí do domácí izolace. Současná situace představuje velký nápor na psychiku. Není přitom výjimkou, že se s ní těžce vyrovnávají i jinak odolní jedinci. Co dělat, abyste se doma nezbláznili?

Potraviny štěstí navodí skvělou náladu a ochrání před rakovinou • Jídlo je důležitým faktorem, který ovlivňuje naše duševní rozpoložení. Ať už vás trápí vztahové problémy, nedostatek peněz, zlobivé děti, příliš mnoho úkolů v práci nebo jen zimní chmury, měli byste místo antidepresiv zařadit do jídelníčku potraviny štěstí, které do žil zaručeně napumpují novou energii.

Díky jídlu můžeme být šťastnější.

Září je nostalgický měsíc. Připomíná prchavost okamžiku i krásy každodennosti • Když se listí začne barvit do hněda, dny se zkracují a vzduch je cítím podzimem, začne se do našich životů vkrádat určitá nostalgie. Září, které kombinuje teplo léta a chlad podzimu, má v mnoha lidských srdcích zvláštní místo. Proč je vlastně toto období tak sentimentální?

Jak si úspěšně vypěstovat depresi, aby vám vydržela do konce života • Smutek je nedílnou součástí života. Funguje jako nutný ventil extrémních zátěžových podnětů, kterým jsme čas od času vystavováni. Bez smutku by navíc člověk ani nevěděl, co jsou pravé opaky – pocity radosti a štěstí. Když ale špatná nálada trvá příliš dlouho, může se jednat o závažné onemocnění zvané deprese. Část odborníků přitom zastává názor, že někteří lidé si mohou za vznik depresí sami.