Úsměv do schránky. Dobrovolníci posílají seniorům dopisy pro radost

ZprávyPražskýDEN.cz12. ledna 20214 minuty čtení

Foto: CC0 Pixabay.com

Díky současné situaci si každý mohl na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, být v omezeném kontaktu se zbytkem světa. Studenti z Brna proto přišli s projektem, který se věnuje seniorům žijícím v sociálních zařízeních po celé republice.

Úsměv do schránky je iniciativou dobrovolníků ze studentské neziskové organizace Mise naděje, která funguje už od roku 2014. Prvotní nápad projektu Úsměv do schránky však přišel na svět až v dubnu roku 2020, kdy začala platit celoplošná opatření kvůli šíření koronaviru. Cílem projektu je povzbudit prostřednictvím pohlednic klienty z domovů pro seniory, kteří kvůli bezpečnostním opatřením přišli o osobní kontakt s rodinou a dobrovolníky. Ti za nimi v průběhu roku běžně pravidelně docházejí a věnují se nejrůznějším volnočasovým aktivitám.

Důvod, proč projekt vznikl a proč právě pohlednice, komentuje i jeho zakladatelka Eliška: „Projekt vznikl v první vlně pandemie, někdy v polovině dubna, na základě vládních opatření, díky kterým jsme my, dobrovolníci z Mise, stejně jako „naši“ senioři v domově, zůstali odříznuti ve svých domovech. Abychom udrželi kontakt, uchýlili jsme se k dopisům a pohlednicím, protože většina seniorů je bez přístupu na internet, a stejně by bylo složité zakládat na dálku například email. Na dopisy jsou klienti zvyklí, vždyť jsou z dopisní generace, ve které se pravidelně posílaly například novoročenky, nebo sváteční pohlednice o Vánocích. Jedna z mých babiček to v menší míře dodržuje dodnes se svými známými z daleka. Já sama pohlednice sbírám i posílám, mám je moc ráda a všichni moji kamarádi vědí, že pohlednice z cest je pro mě největší radost.“

Projekt rychle roste

Projekt chce upoutat co nejvíce lidí, kteří budou ochotni poslat pohlednici a vyjádřit tak solidaritu a podporu seniorkám i seniorům ze zapojených zařízení. V současné době je do projektu zapojeno přes 150 zařízení po celé České republice včetně několika nemocnic. V rámci celé akce se podařilo poslat již více než 11 000 pohlednic, počet požadovaných pohlednic ale kvůli hojnému zájmu stále narůstá.

Foto: Úsměv do schránky

Proč takový úspěch a čemu přičítá tolik poslaných pohlednic dobrovolník Víťa? „Myslím si, že je projekt pro lidi atraktivní, protože se ho můžou zúčastnit i ti, kteří chtějí nějak v současné krizi pomoci, ale třeba nemají čas a energii na nějaké dobrovolničení. A potom je taky zajímavý pro různé kreativce a umělce, kteří mohou vytvořit krásná „mini-dílka“ a k tomu ještě udělat velkou radost seniorům. Ale nemůžu zapomenout ani na rodiče s dětmi nebo dětské domovy. Je spousta laskavých lidí, kteří touto cestou chtějí seniorům pomoci, a díky nim se už odeslalo tolik pohlednic.“

Seniorům se Úsměv do schránky líbí

Díky zpětné vazbě od samotných zařízení je vidět, že se tento projekt těší zájmu a zaslané pohlednice dělají seniorům v domovech velkou radost. Sami se o tom můžete přesvědčit třeba na facebookové stránce nebo Instagramu projektu, kam přibývají příspěvky několikrát do týdne. Na těch se podílí dobrovolnice Denča, která dodává: „Zpětná vazba, která nám chodí jak od zapojených zařízení, tak od samotných dobrovolníků, je skvělá. Spousta lidí se na svých pohlednicích doslova kreativně vyřádí, posílají nám je do zpráv nebo nás označují, což je taková dvojitá radost – mít možnost vidět ty krásné pohlednice, které pak putují do zařízení, kde zůstanou vystavené na nástěnkách a nočních stolcích. Kromě jednotlivých dobrovolníků vnímáme ale zájem i ze strany organizací, hradů, zámků, skautských oddílů, školních tříd a podobně. Jsme také rádi, že se lidé mají možnost svými výtvory i navzájem inspirovat nebo se zkrátka jen pochlubit. Moc si to zaslouží. Mimo jiné se  postupně snažíme představovat lidem zapojená zařízení nebo zajímavosti ze života seniorů a obeznámit tak naše sledující s problematikou stáří. Největší úspěch ale mívají fotografie seniorů s došlými pohlednicemi, které nám domovy často posílají. Díky těm spokojeným výrazům seniorů totiž víme, že to má opravdu smysl.“

Jak se zapojit

Zapojit se do Úsměvu do schránky může opravdu každý, kdo chce pomoci – jednotlivci i organizace. Stačí navštívit webové stránky projektu, vybrat si v seznamu zapojených zařízení, prostřednictvím krátkého formuláře uvést počet zaslaných pohlednic a konkrétní zařízení kam pohlednice poputují, napsat pohlednici dle pravidel „Desatera správné pohlednice“ a odeslat ji na danou adresu. Stejně tak je možné popustit uzdu fantazii nebo zapojit děti, které namísto pohlednic nakreslí vlastní obrázky.

Nepřehlédněte

Praha 6 nabízí studentům bydlení v domech s pečovatelskou službou • MČ Praha 6 nabízí studentům vyšších odborných či vysokých škol nájem bytů v domech s pečovatelskou službou. Studenti by v těchto zařízeních měli zároveň plnit roli dobrovolníků a trávit tak čas se seniory.

Praha 2 plánuje vybudovat dům pro seniory s Alzheimerem • Vedení Prahy 2 zahájilo první kroky k vybudování nového moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou. Stavba zařízení s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021 a poskytovat by měla nepřetržitou 24hodinovou péči.

Senioři mají z chřipky strach, ale očkování přesto podceňují • Z chřipky máme respekt, mohla by nám podkopat zdraví a navždy omezit kvalitu našeho života, přiznávají senioři žijící v metropoli. Strach mají zejména z toho, že by se už nedostali zpět do původní kondice a nemohli se věnovat svým koníčkům. Přesto o očkování uvažuje jen málo z nich. Zkušenost se silnou chřipkou má sedm z deseti Pražanů v důchodovém věku. Čtvrtina ji měla za poslední roky dokonce více než třikrát. Ukazuje to průzkum, který dělala agentura ppm factum pro společnost Sanofi.

Pražské domovy seniorů mají první kolo očkování za sebou • Vakcíny proti onemocnění covid-19 dorazí dnes ráno do posledních dvou pražských domovů pro seniory, které projevily zájem o očkování svých klientů a personálu. Tímto bude v zásadě dokončeno první kolo očkování v těchto pobytových zařízeních.

Hlasatelky se vrací na obrazovky. ČT spustí nový kanál pro seniory • Česká televize spouští v pondělí 23. března nový program ČT3. Důvodem je především snaha televize pomoci nejohroženější skupině - starším lidem, kteří jsou v této době nuceni zůstávat doma.

Studenti se nastěhují k seniorům. Praha 3 chce propojit lidi dvou generací • Radnice Prahy 3 přišla s nápadem, jak dát studentům šanci dostupného bydlení a seniorům odpomoci od izolace, do níž se často v pozdějším věku dostávají. Projekt dvougeneračního soužití se již osvědčil v zahraničí. Zájemci ale musí splňovat několik podmínek.

Senior akademie Prahy 13 poradí, jak se účinně bránit kriminalitě • Ze statistického hlediska jsou senioři vůbec nejohroženější skupinou zasaženou kriminální činností. Praha 13 proto opět navázala spolupráci s Městskou policií hl. města Prahy, aby společně zorganizovali druhý ročník úspěšné Senior akademie, která se zabývá účinnou prevencí kriminality.