Spor o budoucnost Veleslavínského zámku. Do správy ho chce Praha 6 i Ministerstvo kultury

ZprávyPražskýDEN.cz1. února 20193 minuty čtení
Veleslavínský zámek.

Veleslavínský zámek.

Foto: Honza Groh, Wikipedia.org

Městská část Praha 6 nesouhlasí s pronájmem areálu Veleslavínského zámku čistě pro potřeby Ministerstva kultury. Shodli se na tom starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a radní MČ pro oblast školství Marie Kubíková.

Jak tento týden uvedl deník Právo, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bude do poloviny února vybírat již potřetí nového nájemce památkového objektu, souběžně však jedná právě s Ministerstvem kultury. Starosta Kolář a radní Kubíková proto chtějí vyvolat čtyřstranné jednání mezi městskou částí, hlavním městem, ÚZSVM a zástupci Ministerstva kultury.

„Z dosavadních mediálních vyjádření zástupců ministerstva se nám zdá, že jeho představitelé nemají ani dnes zcela jasno, k čemu by areál Veleslavínského zámku využili. Zatím totiž nejsou dohodnuté žádné konkrétní podmínky, jak jsme se dozvěděli z médií. Máme konkrétní představu o tom, jak bychom významnou část Veleslavínského zámku využili, a za tímto účelem hodlám v nejbližších dnech vyvolat společné jednání se zástupci ÚZSVM a Prahou,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Podle něj je Praha 6 nakloněna využití mimo jiné i pro kulturní či komunitní projekty.

Zástupci Prahy 6 již komunikovali s radním hlavního města pro majetek Janem Chabrem a představili mu svůj záměr. Nyní je však potřeba vyřešit, jakým způsobem by se majetek v držení ÚZSVM mohl převést a využít. Praha 6 se v minulých měsících angažovala v tom, aby nedošlo k prodeji zámku do soukromých rukou.

„Hlavní město Praha udělá v součinnosti s městskou částí Praha 6 vše pro to, aby areál Veleslavínského zámku v budoucnu sloužil primárně potřebám občanů Prahy 6, ale i celého hlavního města,“ říká radní hlavního města pro oblast majetku Jan Chabr.

Bude v zámku umělecká škola?

„Naše městská část na základě demografické studie očekává setrvalý nárůst počtu dětí na základních i mateřských školách. Za předpokladu, že budeme přijímat pouze děti ze spádového obvodu, dojde například v obvodu základní školy J. A. Komenského během několika let ke zdvojnásobení počtu žáků. Potřebujeme proto uvolnit prostory, které má dnes v nájmu Základní umělecká škola Jana Hanuše, která by se mohla přesunout právě do Veleslavínského zámku, nechceme totiž přijít ani o ni,“ prozrazuje představu městské části radní pro oblast školství Prahy 6 Marie Kubíková.

Starosta Kolář a radní Kubíková chtějí svůj záměr blíže představit na tiskové konferenci v pondělí 4. února. Do té doby se pokusí najít termín společného jednání se zástupci ÚZSVM, Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva kultury.

Zámek Veleslavín

Novobarokní budova byla postavena v první polovině 18. století podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V roce 1910 zde bylo zřízeno plicní sanatorium. V roce 1912 byl zámek rozšířen o krátká postranní křídla. Za pruského obléhání Prahy zde bydlel pruský král Fridrich II. V minulosti objekt sloužil k léčebným účelům. Do roku 2018 v něm sídlila soukromá klinika.

Nepřehlédněte

Současný stav Kulaťáku nevyhovuje, Praha vypíše soutěž na novou podobu • Rada hl. m. Prahy schválila termín vypsání mezinárodní urbanistické soutěže na Vítězné náměstí. Soutěž bude řešit veřejná prostranství a také komplikované dopravní vztahy na náměstí. Soutěž na jedno z největších náměstí v Praze vypíše Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) k 15. 4. 2018.

Lavička za milion korun stojí v Praze 6. Výhodou prý je, že se na ní dá sedět • Když na konci loňského roku odhalila Praha 6 červenou lavičku Ferdinanda Vaňka jako poctu bývalému prezidentovi a dramatikovi Václavu Havlovi, nikomu na této zprávě nepřišlo nic zvláštního. Pozdvižení na sociálních sítích v posledních dnech vyvolala až informace o její ceně.

Lavička stojí od loňského prosince před budovou Národní technické knihovny.

Koupaliště Petynka se po rekonstrukci opět otevírá • V pátek 17. července se znovu otevřou brány Koupaliště Petynka v pražských Střešovicích. Areál byl uzavřen kvůli rekonstrukci padesátimetrového venkovního bazénu. Novou podobu dostaly také šatny a další zázemí pro návštěvníky.

Občané Prahy 6 mohou zasílat návrhy na zlepšení veřejného prostranství • Městská část Praha 6 vyhlašuje čtvrtý ročník participativního projektu Nápad pro Šestku. Ten umožňuje veřejnosti, aby svými návrhy ovlivňovala podobu veřejných prostranství v městské části. Na nápady občanů vyčlenila Praha 6 celkem pět milionů korun.

I v Praze můžete na běžky! Běžkařský okruh na Vypichu otevírá již toto úterý • Přestože v metropoli momentálně neleží žádný sníh, můžete i tak vyrazit na běžky! V úterý se pro veřejnost opět otevře okruh s umělým sněhem na pražském Vypichu.

Zasněžovat se začíná, jakmile to dovolí přírodní podmínky.

Praha nejspíš zbourá Libeňský most, oprava by se nevyplatila • Vedení Prahy obdrželo expertní zprávu Kloknerova ústavu ČVUT o stavu Libeňského mostu. Výsledky hovoří jasně – stav mostu je havarijní a město se bude muset rozhodnout, jak s ním v budoucnu naloží.

Co bude dál s Libeňským mostem?

Praha vybrala novou podobu Vítězného náměstí. Dominantou bude obelisk • Dlouho očekávaná proměna pražského Vítězného náměstí má jasnější obrysy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v úterý vyhlásil výsledky architektonické soutěže na jeho novou podobu. Návrh, který byl odbornou porotou oceněn jako nejlepší, odklání veškerou dopravu mimo střed náměstí. Kulaťák tak získává zcela novou tvář. Autoři návrhu jsou Pavel Hnilička, Eva Macáková a Josef Filip.

Socha housenky vzbuzuje pohoršení. Pražanům připomíná brněnský orloj • Housenka raného kapitalismu, jedno z nejznámějších děl sochaře a obyvatele Prahy 6 Kurta Gebauera, se nyní nově tyčí na Vítězném náměstí. Čtvrtstoletí od vzniku původní myšlenky tak stanula v místě, pro které ji autor tehdy navrhl.

Praha 6 nabízí studentům bydlení v domech s pečovatelskou službou • MČ Praha 6 nabízí studentům vyšších odborných či vysokých škol nájem bytů v domech s pečovatelskou službou. Studenti by v těchto zařízeních měli zároveň plnit roli dobrovolníků a trávit tak čas se seniory.

Nostický palác se na jeden den otevře pro veřejnost • Tradiční den otevřených dveří Ministerstva kultury se letos uskuteční 28. září od 10 do 17 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku interiérů a jedinečných reprezentačních sálů.

Nostický palác na Maltézském náměstí.

V Thákurově ulici se budou kácet staré lípy, jsou ve špatném stavu • Ve dnech 27. a 28. března budou pokáceny dvě lípy v Thákurově ulici v Praze 6. Důvodem je jejich velmi špatný stav. Náhradní výsadba dvou kusů lípy stříbrné bude provedena během jarních měsíců.

Další útok na sochu maršála Koněva. Někdo ji polil růžovou barvou. Rusové budou zuřit • Na sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči po pěti měsících znovu zaútočili vandalové. V noci na sváteční úterý 8. května ji polili růžovou barvou a na podstavec připsali letopočty 1956, 1968 a větu „Ten, který nikdy nevystřelil“. Kontroverzní socha na náměstí Interbrigády v Praze 6 se nestala terčem útoku poprvé. Maršálovi už v listopadu 2014 někdo nabarvil na růžovo kalhoty od pasu dolů. Před třemi lety se na podstavci objevil nápis „Heil Putin?“ a v listopadu loňského roku pro změnu letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. „Maršál Koněv už je zase růžovej. Za radnici konstatuju, že ho zase vyčistíme a dáme k němu během letošního června tři bronzové desky s českým, ruským a anglickým textem, jak to bylo doopravdy, aby to na něj stále dokola nesprejovali,“ napsal na Facebook místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. K činu se na Twitteru přihlásila skupina, která si říká Čeští vlastenci. Reálnou identitu pachatelů však zatím policisté neznají. Případ bude s největší pravděpodobností klasifikován jako přečin poškození cizí věci. Přihlašujeme se tímto k dnešní noční akci u sochy maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze a k jejímu obarvení symbolickou růžovou barvou. pic.twitter.com/ikGajNySGH

Schváleno. Nová pražská lanovka do pěti let propojí Podbabu s Bohnicemi • Pražští zastupitelé schválili stavbu nové lanové dráhy, která propojí městské části Praha 6, Troju a Prahu 8. Celkem 2,5 kilometru dlouhá jízda z Podbaby do Bohnic se stometrovým převýšením a překonáním řeky potrvá asi sedm minut. Celkové náklady se odhadují na 1,5 miliardy korun.

Mejla Hlavsa má v Praze svou pamětní desku • Novou pamětní deskou připomíná městská část Praha 2 svého čestného občana Milana Mejlu Hlavsu. V pasáži domu v Bělehradské ulici č. 120 ji odhalila starostka Jana Černochová za účasti Hlavsovy rodiny a nejbližších přátel v pátek odpoledne, v předvečer jeho nedožitých sedmdesátin. Upozorňuje tak na místo, kde legendární baskytarista, zpěvák a skladatel před třiceti lety působil.

Historická ohradní zeď obory Hvězda je v havarijním stavu. Dočká se rekonstrukce • Pražští radní schválili výběr dodavatele rekonstrukce historické zdi obory Hvězda v úseku Kralupská brána - Jinočanská. Zakázku získala společnost PSP-GDS snabídkovou cenou 13 557 165 Kč bez DPH a termínem zhotovení 90 kalendářních dnů. „Historická obvodová ohradní zeď obory Hvězda je v současné době v havarijním stavu a proti zřícení je dočasně stabilizována kovovou konstrukcí, rekonstrukce je proto zcela nezbytná,“ říká radní Jana Plamínková. Předmětem zakázky je kompletní vybourání stávajícího rozpadlého zdiva a starého torkretu (vrstva stříkané malty) a nové vyzdění z opukových kamenů v kombinaci s emplektonem (druh zdiva, tvořený dvěma lícovými stěnami, a výplní mezi nimi z lité malty prokládané lomovým kamenem). Na místě, kde zeď chybí zcela, bude na stávajících základech vybudována nová. Obora Hvězda Oboru založil roku 1534 císař Ferdinand I., sloužila zejména jako královská honitba. Letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy nechal postavit v roce 1555 syn zakladatele. Do historie obory významně zasáhla třicetiletá válka s bitvou na Bílé hoře, vpád Švédů v 17. století a v 18. století francouzská a pruská vojska, která zde vykácela většinu stromů. Po 2. světové válce se vlastníkem obory stalo hlavní město Praha. V roce 1988 byla obora Hvězda vyhlášena přírodní památkou. Oborní zeď, jejíž nejstarší část pochází z poloviny 16. století, byla postavena z opuky z lomu přímo v oboře. Od roku 1995 se postupně opravuje. Nyní se jedná o část přibližně 300 m dlouhou.

Letohrádek Hvězda.

Zdevastovaný studniční domek v oboře Hvězda prošel rekonstrukcí • Návštěvníci pražské obory Hvězda se mohou kochat čerstvě opraveným studničním domkem. Tato technická památka leží ve středové části obory, přibližně 200 m od Libocké brány u cesty spojující Libockou a Bělohorskou bránu. V minulosti se jednalo o zdroj pitné vody pro dům oborníka.

Studeniční domek v oboře Hvězda před a po rekonstrukci.

Na Bílé Hoře se uskuteční velkolepá rekonstrukce bitvy z roku 1620 • Pláň u obory Hvězda se ve dnech 22.a 23. září 2018 stane dějištěm jedinečné rekonstrukce bitvy, která patří mezi největší svého druhu v Evropě.

Karlův most už opět svítí naplno. Část světel procházela opravou • Karůl most a jeho bezprostřední okolí opět osvětluje všech dvě stě třicet svítidel. Část z nich musela být v říjnu minulého roku dočasně vyřazena z provozu, probíhala totiž jejich plánovaná oprava. Světla na ledolamech navíc oslňovala lodě proplouvající pod mostními oblouky, městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) proto nechala navrhnout speciální clony pro eliminaci oslnění.

Skleněná sobota v Portheimce. Přijďte se podívat, jak se tvoří skleněné poklady! • Mistři sklářského umění ovládnou v sobotu 22. září park u barokního letohrádku Portheimka v Praze 5.

Rekonstrukce tramvajové tratě omezila provoz na Bělohorské a Karlovarské • Od včerejška je na deset dní přerušen provoz tramvají v oblasti smyčky Bílá Hora. To s sebou přináší i komplikace v dopravě. Ulice Bělohorská a Karlovarská jsou pro automobilovou dopravu průjezdné jen ve směru z centra. Snahou radnice Prahy 6 je, aby tímto omezením byli co nejméně postiženi obyvatelé Bílé hory. Proto došlo k umístění zátarasů, které mají zamezit tranzitní dopravě zkracování a objíždění uzavřeného úseku oblastní Malého Břevnova.