Získání důvěry u nových lidí vyžaduje poctivý a osobní přístup

Jak na toTereza Běhalová25. července 20233 minuty čtení

Foto: Unsplash

Ve světě plném rychlých digitálních interakcí a neustálého kontaktu s novými lidmi je získání jejich důvěry klíčové pro úspěšné rozvinutí osobních i profesních vztahů. Není to však jen otázka zdvořilosti a sympatie. Důvěra je základním stavebním kamenem každého vztahu, a bez ní je jakákoliv komunikace a spolupráce obtížná, nebo dokonce nemožná.

Jakým způsobem si tedy můžeme získat důvěru lidé, které jsme nově poznali? Ať už je to nový kolega v práci, spolužák, soused, nebo třeba člověk, s nímž nyní randíte, stačí dodržovat několik základních pravidel. V tomto článku si je shrneme.

Projevte opravdový zájem

Prvním krokem k získání důvěry nových lidí je projevit opravdový zájem o to, co říkají a jak se cítí. Aktivní naslouchání a věnování pozornosti tomu, co sdělují, vytváří v druhých lidech pocit, že jsou důležití a respektujeme je. Nejde jen o povrchní, zdvořilostní otázky typu: „Jak se máte?“, ale o skutečný zájem o jejich myšlenky a názory: „Jak vnímáte současné počasí? Jste spíš letní, nebo zimní typ? Myslíte, že příští léto bude ještě teplejší?“. Zároveň ale zvažte, zda jsou otázky vhodné a nemíří až příliš tzv. „na tělo“. Vlezlé šťouraly nikdo nemá rád.

Buďte autentičtí

Předstírání a hraní rolí může na první pohled fungovat, ale na dlouhodobou spolupráci a vztah má jednoznačně negativní vliv. Nikdo není tak skvělý herec, aby nikdy nevypadnul ze své role. Buďte sami sebou, buďte upřímní a nebojte se ukázat svou skutečnou osobnost. Lidé mají tendenci důvěřovat těm, kteří jsou autentičtí a přirození. Věřte nebo ne, intuice nám dříve či později o lidech nakonec vždycky prozradí skutečnou pravdu.

Budování jakéhokoliv vztahu vyžaduje pořádnou dávku důvěry. Foto: Unsplash

Respektujte soukromí

Každý člověk má své hranice a soukromí, které je třeba nepřekračovat. Vyvarujte se dotěrných dotazů nebo snahy příliš rychle proniknout do osobní sféry nových lidí. Respekt k jejich soukromí jednoznačně přispívá k budování důvěry. Řiďte se v tomto případě sami sebou a nepokládejte dotazy, které by vás samotné pohoršily nebo znechutily.

Ukažte, že chybujete

Pokud se s novými lidmi podělíte o své zkušenosti, a třeba na sebe prozradíte i některé neúspěchy, ukážete, že nejste dokonalí. Nikdo nemá rád dokonalé, výkonné a všehoschopné lidi. Resp. nikdo nemá rád ty, kteří se za ně snaží vydávat. Nikdo takový totiž neexistuje. Když ale naopak ukážete, že jste jako ostatní, vzbudíte u druhých empatii, soucit a důvěru.

Dodržujte sliby

Pokud slíbíte něco novým lidem, dodržte to za každou cenu. Schopnost stát za svými slovy a jednat podle nich je základem důvěryhodnosti. Nerespektování slibů může vážně poškodit vztah a důvěru. Můžete si dovolit přijít o pár minut pozdě na schůzku s dlouholetým kamarádem (po předchozí omluvě), ale rozhodně musíte přijít včas na schůzku s novým člověkem. Tento bod se zdá být samozřejmý, ale přesto ho velká část lidí nedodržuje.

Foto: Unsplash

Berte na vědomí jejich postoje a hodnoty

Lidé mají různé postoje a hodnoty, které ovlivňují jejich životní rozhodnutí. Pokud se snažíte získat jejich důvěru, je důležité být tolerantní k jejich hodnotám a názorům. Vyvarujte se konfliktů, které by mohly ohrozit začínající vztah a spíše hledejte společné body a podobnosti.

Buďte trpěliví

Získání důvěry nových lidí je proces, který nemusí být rychlý. Někteří lidé si dávají čas na to, aby vás lépe poznali a zhodnotili, zda jste pro ně skutečně důvěryhodní. Do té doby u nich budete patrně narážet na neproniknutelnou zeď. Buďte proto trpěliví a nevzdávejte to.

Získání důvěry nových lidí není jednoduchý úkol, ale s těmito strategiemi a postupy můžete své šance výrazně zlepšit. Jakým způsobem si získáváte důvěru nových lidí vy? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte

Umírá váš vztah? Varovné signály, které ignorujete na vlastní nebezpečí • Rozpoznat, že se váš milovaný vztah blíží ke konci, je bolestná realita, s níž se dříve či později setká většina z nás. Není to blesk z čistého nebe, ale spíše pomalý proces, kdy se drobné neshody a frustrace hromadí jako sněhová koule a nenávratně narušují vzájemnou důvěru a sounáležitost. Existuje však několik varovných signálů, které vám napoví, že váš vztah směřuje do záhuby

Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch • Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Odhalení podstaty vztahů. Co je ve vzájemném poutu dvou lidí skutečně důležité? • V rozsáhlém gobelínu lidských prožitků vystupují vztahy jako nejsložitější a nejsugestivnější vlákna. Jsou to písně našich srdcí, rytmy, které bijí současně s kmitáním naší duše. Pečují o nás, jsou pro nás výzvou, inspirací. A někdy nás mohou dokonce i úplně zničit. Jádrem každého zdravého vztahu, bez ohledu na jeho povahu, je neuchopitelný tanec dvou duší. I když se jednotlivé kroky mohou lišit, podstata zůstává stejná. Co je tedy nejdůležitější složkou pouta mezi dvěma jedinci?

Ghosting jako nešvar dnešního seznamování • Každý, kdo se pohybuje ve světě online seznamování, si jistě už někdy všiml termínu ghosting. Tento fenomén je stále častější a v posledních letech a bohužel se stal neodmyslitelnou součástí moderního způsobu komunikace. Ghosting označuje situaci, kdy se jedna osoba v kontaktu s druhou náhle přestane ozývat, ignoruje zprávy a v podstatě zmizí z života toho druhého bez jakéhokoli vysvětlení. Ačkoli se ghosting často vyskytuje v online randění, rozšířil se i do jiných oblastí mezilidské interakce.

Náš kluk je gay? Naše holčička je lesba? Přijměte novou podobu lásky svých dětí • Vstup do světa rodičovství přináší neustálá překvapení. Takovým okamžikem pro mnohé bývá, když jim syn nebo dcera oznámí, že je gay nebo lesba. Jak se s tím vyrovnat? Jak podpořit a akceptovat své dítě v jeho nejautentičtější podobě? Pojďme se na to podívat.