Využijte karanténu ve svůj vlastní prospěch

MagazínTereza Běhalová22. března 20203 minuty čtení

Foto: Unsplash.com

Pryč jsou doby, kdy nikdo neměl na nic čas. Koronavirus vnesl do našich životů strach a nejistotu, zároveň ale každému nabízí možnost provést generální úklid a důkladný průzkum vlastního nitra. Je to příležitost, jaká se dlouho nemusí opakovat. Hloupý je proto každý, kdo si tuto šanci nechá ujít.

Po čem mnozí dlouho toužili se najednou stalo každodenní realitou. Život ve společnosti se utlumil a řada lidí má teď tolik volného času, že se jim o tom ani nesnilo. Jak tuto situaci využít tak, abychom se zabavili a zároveň se vyzbrojili na obtížnější časy, které nás možná čekají?

Vzdělávejte se

Dlouhé dny a večery tráví řada lidí sledováním filmů, seriálů a videí na internetu nebo četbou knih a nejrůznějších článků.

„Chtělo by se říct, že jsou to banální činnosti, které člověka nikam neposunou, ale opak je pravdou. Jen je důležité, aby ten výsledný mix obsahu, který ve velkém konzumujeme, měl od všeho trochu. Pokud tedy například jako divák vyhledáváte převážně oddychové filmové komedie, zkuste dát šanci i náročnějším žánrům. Nudily vás doteď dokumenty? Vezměte je na milost a třeba v nich objevíte něco, co vás zaujme. A stejně to platí i u toho, co čteme,“ radí osobní kouč Milan Závozda s tím, že úplně opouštět staré návyky také není optimální, protože mozek potřebuje dostávat i to, na co byl navyklý.

Je prokázáno, že nově nabyté vědomosti mohou naše myšlení nasměrovat k novým zájmům a koníčkům a pozitivně tak ovlivnit zrání osobnosti.

Proveďte revizi života

Nabyté osobní volno můžete využít i tak, že si ujasníte další směřování v životě. Milan Závozda doporučuje sepsat si seznam věcí, které vás dosud trápily, a vedle nich konkrétní postupy řešení. Z toho pak už volně vyplynou i vaše osobní priority a cíle, kterých byste v životě chtěli dosáhnout.

„Je to jednoduchá, ale velmi účinná technika. Řada mých klientů najednou objeví, že život nemusí být jen beznadějné plácání se na místě, ale pilná a cílevědomá cesta za štěstím, spokojeností, naplněním, úspěchem, penězi nebo třeba zdravím. Dosaďte si tam cokoliv chcete, je to je na vás,“ říká Závozda.

[related-post id=“24757″]

Oživte staré známosti

Člověk je od přírody společenský tvor. Vzájemná interakce je evoluční výhoda, která z nás udělala dominantní živočišný druh na Zemi. V časech krizí by se lidé bez spolupráce neobešli.

„Volný čas můžeme využít i tak, že utužíme stávající vazby v rodině, ale i navážeme kontakt s lidmi, které jsme už delší dobu zanedbávali. A i když to bude jen virtuálně, je to lepší, než vůbec nic,“ doporučuje Milan Závozda.

Možná zjistíte, že s vaším dávným kamarádem nebo kamarádkou si můžete být vzájemné prospěšní. A nebo jen zavzpomínáte na dávné časy, což může v nelehkých dnech přinést úlevu a rozptýlení.

[related-post id=“25749″]

Nepropadejte panice

„Nic není tak horké, jak se uvaří. Běžný život se po čase opět vrátí do normálních kolejí. A i když možná bude svět už trochu jiný, vy do něj můžete vstoupit připraveni a posíleni o nové vědomosti, náhledy, postoje, cíle a osobní kontakty. Je jen na vás, jak se této šance chopíte,“ dodává závěrem Milan Závozda.

Nepřehlédněte

Recept na štěstí je jednoduchý. Vědci ho shrnuli do čtyř bodů • Snad každý člověk si přeje být v životě šťastný, i když ne každému se to daří. Podle odborníků Kalifornské univerzity přitom recept na štěstí není zase tak složitý. Na celou problematiku se podívali z vědeckého hlediska a závěry své práce shrnuli do čtveřice jednoduchých bodů.

Čísla nakažených stále rostou. Za sobotu skoro 7 tisíc nových případů • Během soboty bylo v Česku zaznamenáno 6 755 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 17 596 provedených PCR testů, z nichž 38 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 17 758.

Počet nakažených v úterý se opět přiblížil k 10 tisícům • Za úterý bylo v Česku zaznamenáno 9 558 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 373 provedených PCR testů, z nichž 31 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 17 737.

V pondělí zemřelo 232 lidí a dalších 12 tisíc se nakazilo • V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 12 150 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 33 044 provedených PCR testů, z nichž 37 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 67 606.

V sobotu přibylo téměř téměř 8 tisíc nakažených • Během soboty bylo v Česku zaznamenáno 7 798 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 21 610 provedených PCR testů, z nichž 36 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 23 617.

Ostrý dopis Babišovi: Hodil jste všechny přes palubu, nechte to dělat jiné, zlobí se Milion chvilek • Přesně před rokem zemřel v Česku první člověk nakažený koronavirem. Od té doby postupně přibylo téměř 25 tisíc dalších obětí nemoci covid-19. Své rozčarování nad situací vyjádřil spolek Milion chvilek pro demokracii třaskavým otevřeným dopisem pro předsedu vlády.

Nemocný muž obtěžuje zápachem obyvatele domu. Odpadky z popelnic si nosí do bytu • Obyvatelé některých činžovních domů se potýkají s problémovými sousedy, kteří svou nemocí ohrožují sebe i druhé. Tzv. „sběrači“ shromažďují ve svých bytech obrovské množství odpadků a starého harampádí. Ostatní sousedé pak musí trpět neustálý zápach ve společných částech domu. Řešení přitom často v podstatě neexistuje.

Lidé trpící Diogenovým syndromem hromadí ve svých bytech neužitečné harampádí a odpadky (ilustrační foto).

Láska a přátelství jsou pro lidské zdraví mnohem důležitější, než si myslíte • Přátelství, to je někdy víc, než láska, zpívá Petr Rezek v notoricky známé písničce. Vědci z celého svět se shodují, že pokud člověk často trpí pocity osamělosti a nejrůznějšími splíny, je větší pravděpodobnost, že se to projeví oslabením imunitního systému. Oproti tomu lidé, kteří se dostatečně socializují, jsou nejen zdravější, ale dožívají se i vyššího věku. K čemu dalšímu jsou přátelé a partneři ještě dobří?

Počty nakažených příliš neklesají. V úterý přibylo dalších 9 tisíc • Za úterý bylo v Česku zaznamenáno 9 144 nových případů nákazy koronavirem, což je jen o 400 méně než minulé úterý. Hygienici vykázali 27 117 provedených PCR testů, z nichž 34 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 22 742.

Pražská zoo počítá škody. Znovu se otevře až na konci května • Již pátým týdnem je Zoo Praha uzavřená pro veřejnost. Ztráty v příjmech ze vstupného, parkovného, prodeje suvenýrů, pronájmu restaurací a podobně se začínají přibližovat 20 milionům korun. Na základě množících se dotazů veřejnosti, jak je možné pomoci, vybízí Zoo Praha zejména k adopcím a sponzoringu zvířat.

Podnikatelé mohou prodávat i na ulici. Stačí to jen oznámit • Od 21. dubna 2020 je podnikatelům v Praze umožněno zrychlené zřízení uličního prodeje před provozovnou. Stánek nebo stolek mohou mít obchodníci na chodníku až do konce roku zdarma, stačí to oznámit jednoduše e-mailem a není ani nutné čekat na vyřízení žádosti úřady. Poplatky jsou odpuštěné také za předzahrádky na pozemcích hlavního města. U stávajících se upravují smlouvy, u nových jsou otevřené žádosti o zřízení.

Sváteční otevírací doba je letos plně v režii supermarketů • Díky prodloužení nouzového stavu mohou letos velké obchody s potravinami zůstat otevřené po oba květnové svátky. V minulých letech to zákon zakazoval. Většina řetězců supermarketů se přesto rozhodla, že svým zaměstnancům poskytne 8. května volno.

Sny o pavoucích: Symbolika, lidové pověry, snáře a moderní psychologie • Sny jsou fascinující okna do naší podvědomé mysli, která nám často představují různé obrazy, situace a bytosti. Jedním z neobvyklých a mnohdy děsivých snových symbolů jsou pavouci. Ti dokážou vyvolat šok, odpor nebo dokonce strach, a tak není divu, že mnoho lidí se zajímá o to, co tyto sny mohou znamenat.

Míra IQ ovlivňuje, zda vstoupíte do manželství. U každého pohlaví ale jinak • Vysoká inteligence je všeobecně společností vnímána jako pozitivní a obdivuhodná. Psychologové však už několik desítek let upozorňují na fakt, že jedinci obdaření geniálním mozkem mohou mít zároveň i určité osobnostní limity.

Odběrové místo na Mariánském náměstí provádí PCR testy ze slin • Na Mariánském náměstí v Praze 1 bylo otevřeno nové odběrové místo. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku ze slin.

Vtipy o koronaviru boří internet. Češi dostáli pověsti smějících se bestií • Marouška Rottrová, Panika Absolonová nebo Viro Žbirka. To jsou jen některé z hvězd, které slibuje první ročník fiktivního hudebního festivalu VotVirák. Vtipy na téma koronaviru už měsíc zaplavují český internet. A nové stále přibývají.

V pátek se zvýšil počet nakažených o dalších 8 tisíc • Za pátek přibylo v Česku 8 010 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 281 provedených PCR testů, z nichž 26 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 27 139.

V pátek přibylo skoro 9 tisíc nakažených. Pacientů v nemocnicích neubývá • Během pátečního dne bylo v Česku zaznamenáno 8 782 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 883 provedených PCR testů, z nichž 28 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 34 502.

Praha má rozpočet na příští rok. Omezí běžné výdaje, zachová investice • Hlavní město Praha sestavilo rozpočet pro rok 2021. Kvůli epidemii covid-19, propadu ekonomiky a navazujícím opatřením vlády přijde metropole v příštím roce o miliardy korun. Proto snižuje běžné výdaje a hledá cestu k zachování investic. Ty považuje v době ekonomické krize za klíčové pro podporu pražské ekonomiky. Rada hl. m. Prahy projedná městský rozpočet v příštím týdnu. Následně ho musí schválit ještě Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

V pondělí se opět otevře Botanická zahrada • Návštěvníci mohou od pondělí 20. dubna opět navštívit Botanickou zahradu v Tróji. Po konzultaci s Ministerstvem zdravotnictví ČR o tom rozhodlo vedení hlavního města.

Botanická zahrada hl. m. Prahy.