Ve větrací šachtě domu se uhnízdilo 199 netopýrů

ZprávyPražskýDEN.cz8. února 20182 minuty čtení

Foto: Foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy

Rekonstrukce bytu se může proměnit v pořádné netopýří nadělení. Přesvědčili se o tom obyvatelé jednoho bytu v pražské Libni, když se probourali k zimující kolonii netopýrů rezavých. V odvětrávací šachtě objevili velké množství rozespalých netopýrů, kteří si pro svůj zimní spánek vybrali starý cihlový dům.

V pondělí večer se v Záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy rozezněla pohotovostní linka a volající nahlásil 10 netopýrů, které objevil při rekonstrukci bytu. Zaměstnanci ihned vyrazili na místo a dočkali se velkého překvapení, když z napůl rozbourané zdi vedoucí do větrací šachty vytáhli nikoliv 10, ale neuvěřitelných 199 okřídlených hmyzožravců.

V útrobách starého domu si kolonie netopýrů rezavých našla místo k zimnímu spánku, ze kterého je probudili stavaři při bouracích pracích v bytě. Všichni netopýři byli odvezeni do záchranné stanice, kde je ošetřovatelé pečlivě prohlédli. Ze všech přijatých netopýrů jich 16 potřebovalo další intenzivní pomoc a zůstanou ve stanici až do jara. Jeden utrpěl zlomeninu křídla, několik dalších drobné oděrky nebo byli velmi vyhublí.

Většina netopýrů naštěstí dopadla lépe a po kontrole jejich stavu je ošetřovatelé přesunuli do chladného a bezpečného prostoru, aby v klidu pokračovat v zimním spánku až do jara, kdy se vrátí všichni zpět do pražské přírody.

Zajímavostí, které si pracovníci záchranné stanice všimli, byl poměr pohlaví u zimujících kolonie netopýrů. Napočítali 154 samic a pouze 45 samců. Co za tímto nevyváženým rozložením sil stojí, tuší nejspíše jen sami netopýři.

Záchranná stanice hl. n. Prahy od začátku roku přijala již 327 živočichů, což je o 97 více než loni v tento den.

Nepřehlédněte