Na Bílé hoře se o víkendu opět strhne mohutná bitva

Kam vyrazit v PrazePražskýDEN.cz15. září 20212 minuty čtení

Foto: Občanské sdružení Bílá Hora 1620

Pláň před oborou Hvězda znovu po roce ožije jednou z nejdramatičtějších epizod českých dějin. V sobotu 18. a v neděli 19. září zde proběhne rekonstrukce bitvy na Bílé hoře z roku 1620. Zúčastní se jí kolem tisíce protagonistů z České republiky i ze zahraničí, dění na bojišti pak doprovodí nová autorská hudba.

„Ta bitva zásadně otočila kolem českých dějin, spustila první vlnu emigrace, při níž odešel do exilu i učitel národů Jan Amos Komenský, a ovlivnila náš vývoj na dalších tři sta let. I když je vnímána jako osudová prohra českých dějin, je dobré se na ni dnes – s odstupem čtyř století – podívat s nadhledem. I proto jsme loni do nedaleké Aleje Českých exulantů umístili Kříž smíření mezi oběma válčícími stranami: katolíky, které reprezentovali Habsburkové a Bavorská katolická liga, a nekatolíky z řad tehdejších českých stavů,“ vysvětluje Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 pro kulturu, sport a volný čas.

Pěší, jezdci na koních, dělostřelci – ti a mnozí další přiblíží průběh bitvy, od níž letos v listopadu uplyne 401 let. Vedle protagonistů z tuzemska se očekává účast zahraničních účinkujících, a to například z Německa, Rakouska či Maďarska. Letošní rekonstrukce bitvy bude mít oproti předcházejícím letům mírně obměněný scénář. Dění na bojišti pak bude doprovázet nová autorská hudba, kterou speciálně pro tento účel složil a nahrál Vít Tůma ze studia Vitart. Hudební doprovod mimo jiné doplní dámský vokál, samotný průběh bitvy bude moderovat herec Václav Vydra.

Areál s doprovodným programem se na Vypichu v předpolí obory Hvězda otevírá v oba víkendové dny ve 12 hodin. Rekonstrukce bitvy začíná vždy v 15 hodin. V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit na dobové trhy, ukázky výcviku vojáků, odborný výklad o historickém kontextu bitvy, přehlídku palných zbraní a také na hudební vystoupení na historické nástroje.

Akce se koná v souladu s aktuálními vládními opatřeními proti pandemii covid-19. Pro vstup na akci je nutné mít s sebou platné potvrzení o absolvovaném antigenním nebo PCR testu, prodělané nemoci covid-19 v posledních 180 dnech nebo ukončeném očkování, a to minimálně 14 dní od druhé dávky.

Na místě bude k dispozici speciální mobilní tým, který ještě před vstupem na akci zájemce otestuje antigenním testem. Po celém areálu také návštěvníci budou moci využít dezinfekci na ruce.  

Rekonstrukci bitvy na Bílé hoře, která se řadí mezi největší akce svého druhu v Evropě, pořádá sdružení Bílá hora 1620, a to za podpory městské části Praha 6 a hlavního města Prahy. Vstupenky budou k dispozici pouze na místě v ceně 200 korun pro dospělého a 100 korun za dítě.

Zdroj: Tisková zpráva MČ Praha 6

Nepřehlédněte

18. 1. 1868: Rvačka dvou žen v kavárně skončila zatčením jedné z nich • Podívejte se, co se psalo v pražských novinách přesně před 150 lety.

Nejvyšší vrch v Praze? Vítkov, Petřín ani Bílá Hora to není. O tomhle místě málokdo ví • Víte, které místo v Praze je nejvyšší? Pokud hádáte Petřín, Vítkov nebo snad Bílou Horu, jste na omylu. Za nejvýše položeným přírodním bodem byste se museli vydat až na západní hranici města.

Teleček je nevyšším místem v Praze. Nejedná se ale o kopec.

Na Bílé Hoře se uskuteční velkolepá rekonstrukce bitvy z roku 1620 • Pláň u obory Hvězda se ve dnech 22.a 23. září 2018 stane dějištěm jedinečné rekonstrukce bitvy, která patří mezi největší svého druhu v Evropě.

Bitvu na Bílé hoře připomíná nová výstava Národního muzea. K vidění je online • Ačkoliv je rok 1620 v naší společnosti neomylně spjat s bitvou na Bílé hoře, ne každý už zná všechny souvislosti, které k této historické události vedly. Národní muzeum i přes uzavření a koronavirová opatření nyní připravilo výstavu s názvem 1620. Cesta na Horu, která je uspořádána k 400. výročí této slavné bitvy. Například vůbec poprvé se návštěvníci zúčastní multimediální rekonstrukce bitvy nebo na vlastní kůži zažijí atmosféru staroměstského popraviště. Velkým tématem této výstavy je i druhý život Bílé hory a mýty kolem této události.

Unikátní 400 let starý prapor z bitvy na Bílé hoře je k vidění v Praze • U příležitosti 400. výročí popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí prezentuje Národní muzeum vůbec poprvé prapor, který byl přímou součástí bitvy na Bílé hoře. Jedinečný artefakt mohou návštěvníci díky spolupráci s italskými partnery vidět až do konce září v Muzejním komplexu Národního muzea na výstavě 1620. Cesta na Horu.

Na Vítkově se strhne velkolepá bitva husitů s křižáky • Slavná bitva na Vítkově, která odstartovala celou éru husitství, proběhne letos v sobotu 14. července. Akce Hrr na ně! připomene celou historii husitské revoluce od začátku až po velkolepou bitevní vřavu přímo u Památníku. „Moc se těším na letošní ročník Hrr na ně! Husité na Vítkově, který se koná již pošesté. Hrdinná husitská posádka ukrytá ve srubu se utká s vojskem míšeňských křižáků, které donutí ustoupit z vrchu Vítkov. Opět se můžeme těšit na velkolepou bitvu. A samozřejmě, nebude chybět pestrý doprovodný program pro děti i dospělé,“ uvedl starosta Prahy 3 Alexander Bellu. Husitské vozy, pavézy, palisády, střelné zbraně, rytířská brnění nebo skvostné panské jezdectvo budou k vidění na Vítkově včetně Jana Žižky z Trocnova nebo krále Zikmunda. Hlavním lákadlem bude bezesporu velkolepá bitva, která skončí definitivní porážkou křižáckých vojsk. Celou akci bude doprovázet profesionální komentář, který osvětlí vývoj husitského hnutí. Diváci budou moci sledovat šermířské souboje, středověké taneční a hudební vystoupení nebo dovádění šašků a kejklířů. Svoje řemeslo představí i katovna včetně mučících nástrojů, různé vtipné scénky polního divadla přiblíží další historické události z dějin zemí Koruny české. Bude možnost procvičit se v lukostřelbě a hodu na cíl. Stánky budou nabízet dobové šperky, historické nádobí, koření a výrobky z rohoviny. Dobová kuchyně naservíruje bramborové placky na tálu, lívance s jablky a smetanou, lokše, staročeský kotlet s jablky škvarkové rohlíky a jiné středověké speciality. Bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava ze stanice Jana Želivského na zastávku Ohrada. [gallery size="full" columns="1" ids="11125"]