Babiš chce stavět levné byty. Odhadovaná cena vyráží dech

16. července 2021 ∙ 17:57
Kristián Vích
Andrej Babiš
Premiér České republiky Andrej BabišFoto: Úřad vlády ČR

Předvolební kampaň se rozjela na plné obrátky. Jednotlivé politické subjekty v těchto dnech postupně představují své volební programy. Velkým tématem podzimních voleb bude tentokrát i bytová krize.

Ceny bytů v Praze i v menších městech rostou doslova každý den a pro většinu občanů je již prakticky nemožné pořídit si vlastní bydlení. Neobvyklé řešení představil premiér Andrej Babiš ve své publikaci Sdílejte, než to zakážou. Byty by se podle něj měly vyrábět v továrnách.

„Napadlo mě, co kdybychom vyráběli hotové byty? Normálně ve fabrice. Žádná předražená stavba, která trvá nekonečně dlouho. Stát bude mít totiž fabriku na byty. Bude vyrábět rovnou hotové moduly,“ stojí v knize, kterou ale podle mnohých kritiků spíš než sám Babiš sepsali pracovníci PR týmu hnutí ANO.

Luxus pro každého

Podle premiéra nepůjde o žádné holobyty, ale útulné a bezpečné bydlení odpovídající 21. století – s kuchyní, koupelnou, lodžií a topením zabudovaným přímo ve stěnách. Náklady na pořízení takového bytu by podle Babiše měly být co možná nejnižší, aby si je mohl dovolit opravdu každý.

„Není to žádná moje šílená fantazie, podobné byty se už teď vyrábí v mnoha zemích. Cena? Asi 16 000 korun za metr čtvereční. Kdo se aspoň trošku orientujete, tak víte, že průměrná cena u nás je úplně jinde. A v Praze klidně přes 100 000 korun,“ vysvětluje premiér.

Stát všechno zařídí

A jak přesně by stavba takových bytů probíhala? I o tom už současný ministerský předseda přemýšlel.

„Představte si, že obec nutně potřebuje nové byty. Co nejrychleji a co nejlevněji, samozřejmě. Jediné, co musí udělat, je vylít betonovou desku na pozemku. A stát pak už všechno zařídí. Obec objedná bytovku, vyrobí a poskládá ji stát,“ stojí v materiálu.

Necháváme na posouzení čtenářů, zda je tento nápad realizovatelný, nebo zda se jedná pouze o výplod velmi bujné fantazie.

X Zavřít