Betlémské světlo rozveze po Praze historická tramvaj

18. prosince 2020 • 09:39PražskýDEN.cz
Foto: Unsplash.com

I přes protiepidemická omezení se Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) také letos zapojí do distribuce Betlémského světla po Praze. Tuto sobotu 19. prosince krátce po poledni vypraví historickou tramvaj, kterou společně se skauty rozveze Betlémské světlo na celkem 9 zastávek.

Fyzické předávání Betlémského světla letos probíhá v omezených počtech a podmínkách v důsledku pandemie covid-19 a protiepidemických omezení. Do České republiky dorazilo Betlémské světlo vlakem z Rakouska minulou neděli.

Symbol přátelství, klidu a míru v podobě Betlémského světla bude v sobotu 19. prosince cestovat po republice vlaky, v Praze již tradičně tramvají. DPP vypraví jeden motorový vůz bez vleku, který byl vyroben v roce 1929 a cestující jej znají z jízd historickou linkou.

Tramvaj se čtyřmi skauty s lucernou s Betlémským světlem se ukáže během sobotního odpoledne na devíti lokalitách v Praze. Kvůli pandemické situaci bude možné si Betlémské světlo připálit pouze pod širým nebem na vybraných smyčkách nebo konečných zastávkách. 

„Všichni zájemci, kteří si na Vánoce budou chtít odnést domů svůj vlastní plamínek světla přivezeného až z dalekého Betléma, můžou přijít se svíčkou či lucerničkou k historické tramvaji. Prosíme však zájemce, aby dbali na dostatečné rozestupy mezi sebou, měli rouškou či respirátorem zakrytá ústa i nos a dodržovali další protiepidemická opatření,“ říká Petr Malík, vedoucí jednotky Historická vozidla DPP.

Přehled zastávek historické tramvaje s Betlémským světlem v sobotu 19. prosince 2020

  • 12:45 – 13:00 – Vozovna Střešovice v zastávce linky č. 41
  • 13:25 – 13:45 – Smíchovské nádraží 
  • 14:15 – 14:40 – Spořilov 
  • 15:10 – 15:30 – Olšanské hřbitovy 
  • 15:45 – 16:10 – Florenc 
  • 16:20 – 16:35 – horní Palmovka 
  • 16:55 – 17:15 – Vozovna Kobylisy 
  • 17:45 – 18:10 – Planetárium Praha 
  • 18:35 – 18:55 – Královka 

Pruhy vyhrazené pro autobusy MHD v Praze postupně přibývají

Za uplynulý rok se podařilo zlepšit průjezd a spolehlivost pražských autobusů v dalších 20 problematických silničních úsecích o souhrnné délce téměř 8 km. K nejvýznamnějšímu zlepšení došlo v Bělohorské, Modřanské, Freyově, Kamýcké, Plzeňské a Tupolevově ulici. Nejvíce urychlila soustava nových preferenčních opatření páteřní linku 136. Pro letošní rok je v plánu dalších 11 opatření o celkové délce přes 4 km. Stavět se začne také rozšíření Strakonické ulice. „Aby veřejná doprava lákala co […]

Stavba tramvajové tratě z Modřan do Libuše má zelenou

Tramvajová síť v Praze se v dohledné době prodlouží o další necelé dva kilometry. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) totiž pro tramvajovou trať Modřany – Libuš získal pravomocné stavební povolení. Na zhotovitele stavby za zhruba 350 miliónů korun DPP vypíše v příštích týdnech veřejnou zakázku. Nová trať bude mít 1,7 km a 4 páry zastávek. Stavba by mohla začít už letos v říjnu a její dokončení je plánováno na konec příštího roku. Nová tramvajová trať […]

Část metra C o víkendu nepojede. Bude se měnit zabezpečení

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) bude o tomto víkendu ve stanici metra Nádraží Holešovice modernizovat stávající elektronické stavědlo a současně vymění dřevěné pražce za betonové. Z tohoto důvodu bude od soboty 13. února do neděle 14. února obousměrně přerušen provoz metra v úseku Florenc – Ládví. Během výluky DPP zavede náhradní tramvajovou dopravu XC. Pro spojení do Kobylis se doporučuje využít tramvajové linky č. 3 nebo 24. Pro spojení pouze na Prosek nebo do […]

Praha koupí prvních 14 elektrobusů standardní délky

Vítězem veřejné zakázky na nákup 14 nových elektrobusů standardní délky 12 metrů, kterou Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypsal v loňském roce, se stala společnost Škoda Electric. První elektrobus Škoda E’City by měl do hlavního města dorazit na sklonku letošního prosince, zbylých 13 pak na začátku příštího roku. DPP je plánuje nasazovat především na linky č. 154 a 213. Celková hodnota zakázky včetně možných opcí, např. na nákup nových akumulátorů, je 207 milionů Kč. Dodávka 14 vozidel Škoda E’City […]

Vánoční strom poslouží seniorům. Vznikne z něj nábytek

S příchodem Tří králů končí vánoční a novoroční svátky. Pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) proto začali odstrojovat vánoční strom na Staroměstském náměstí. Spolu s ním z pražských ulic v příštích dnech zmizí i 1100 vánočních dekorů na veřejném osvětlení a 30 vánočních stromů. Odstrojování stromu na Staroměstském náměstí budou zajišťovat dvě posádky elektromontérů THMP. Za pomoci vysokozdvižných plošin sundají vánoční koule, hvězdy a špici, celkem asi tři sta padesát […]

Srážek chodců s tramvají loni výrazně ubylo. Nikdo nezemřel

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) za loňský rok eviduje celkem 47 případů srážek chodců s tramvají, což je pokles bezmála o 50 %. Naprostá většina skončila s lehkými zraněními chodců, pouze 3 s těžkými. Ani jedna srážka neskončila smrtí, což je vůbec poprvé za posledních 15 let. DPP srážky tramvají s chodci detailně sleduje již 15 let. Dlouhodobě se ukazuje, že děti jsou pozornější a obezřetnější, než dospělí. U […]

Rekonstrukce stanice metra Opatov dokončena. Nyní je plně bezbariérová

Po roce stavebních prací dokončil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) modernizaci stanice metra Opatov na lince C. V rámci této investiční akce zde DPP vybudoval také kaskádu výtahů od nástupiště až k autobusovým zastávkám na východní straně Chilské ulice, čímž se Opatov stal 45. plně bezbariérovou stanicí pražské podzemky. Opatov je současně první stanicí, jejíž nástupiště a vestibul jsou osvětleny pouze pomocí energeticky úsporné LED technologie. S modernizací stanice Opatov DPP začal loni 4. prosince, zhotovitelem […]

Ghí a přepuštěné máslo. Proč jsou zdravé a v čem se od sebe liší

V receptech především indické kuchyně můžete často narazit na surovinu zvanou ghí. Jedná se vlastně o přepuštěné máslo, které znaly už naše prababičky. Avšak toto tvrzení není úplně přesné. Obě suroviny se totiž od sebe liší. Ještě před několika lety u nás ghí bylo téměř neznámým pojmem. Do většího povědomí se dostalo až díky rostoucí popularitě indické kuchyně. Ta se totiž bez ghí prakticky neobejde. Rozdíly existují V čem se […]

Počet nakažených za středu opět přes 15 tisíc. Zemřelo 187 lidí

V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 15 088 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 30 172 provedených PCR testů, z nichž 50 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 56 325. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 158 568 lidí. Většina z nich má mírný průběh. Od vypuknutí pandemie se celkově nakazilo už 1 284 288 osob. Vyléčilo se jich 1 104 592. Zaznamenáno bylo dalších 187 úmrtí. Celkově si […]

Otevřený dopis Pražanům: Návrat do normálu nemůžeme slíbit, píší političtí lídři města

Primátor Zdeněk Hřib a předsedové všech zastupitelských klubů koalice i opozice v hlavním městě zveřejnili ve středu otevřený dopis pro obyvatele metropole. Společně jim děkují za obětavost i statečnost a vyzývají je k obezřetnosti a dodržování potřebných opatření k překonání koronavirové krize. Přinášíme vám kompletní znění dopisu. Vážení Pražané, obracíme se na vás v tuto chvíli, abychom vám vyjádřili svou podporu a vděk. Víme, že současná situace je velmi obtížná pro mnohé z nás, […]

V úterý přibylo přes 16 tisíc nově nakažených a 240 zesnulých

Během úterý bylo v Česku zaznamenáno 16 642 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 35 081 provedených PCR testů, z nichž 47 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 55 200. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 154 580 lidí. Většina z nich má mírný průběh. Od vypuknutí pandemie se celkově nakazilo už 1 269 058 osob. Vyléčilo se jich 1 093 537. Zaznamenáno bylo dalších 240 úmrtí. Celkově si […]

Nové byty v Praze vznikají hlavně v bytových domech

Hlavní město sice přišlo o pozici lídra bytové výstavby, kterou už před časem převzal Středočeský kraj, přesto v jednom ukazateli stále s přehledem dominuje. V Praze se stále postaví nejvíce nových bytů v rámci bytových domů, všude jinde s výjimkou Plzeňského kraje se více staví rodinné domy. Je to logické, protože v hlavním městě jsou stavební pozemky s přehledem nejdražší. Tyto vyšší pořizovací náklady se v bytovém domě s více byty lépe rozloží mezi více kupujících. S větší rezidenční výstavbou […]

Praha spustila provoz svých očkovacích center. Používat se bude Moderna

Obyvatelé Prahy mohou od pondělního rána naplno využívat nová očkovací centra v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech, jejichž zřizovatelem je hlavní město. Očkuje se zde vakcínou od společnosti Moderna. Tou se zároveň začalo očkovat v dalších šesti očkovacích centrech na území Prahy. V Městské poliklinice Praha se uskutečnil zatěžkávací test již minulý týden, když zde byli naočkováni pracovníci zajišťující provoz zařízení pro karanténu a […]

Nájemné za nebytové prostory v majetku Prahy se zvyšovat nebude

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila nulovou míru valorizace nájemného v nebytových prostorách v majetku hlavního města pro rok 2021. Kvůli pandemii koronaviru přistoupila Praha k obdobnému kroku už v minulém roce. „V této nelehké době potřebují podnikatelé od města pomoc, proto jsme odmítli jakékoliv zvyšování nájmů, které pro ně může být likvidační. Navazujeme tak na usnesení z loňského března, kdy jsme rozhodli o zrušení původního rozhodnutí o valorizaci nájemného na rok […]

V pondělí zemřelo 232 lidí a dalších 12 tisíc se nakazilo

V pondělí bylo v Česku zaznamenáno 12 150 nových případů nákazy koronavirem. Hygienici vykázali 33 044 provedených PCR testů, z nichž 37 % vyšlo pozitivně. Antigenních testů se provedlo 67 606. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 148 924 lidí. Většina z nich má mírný průběh. Od vypuknutí pandemie se celkově nakazilo už 1 252 242 osob. Vyléčilo se jich 1 082 617. Zaznamenáno bylo dalších 232 úmrtí. Celkově si […]

Která hudba nejvíce podporuje tvořivost? Vědci říkají, že našli odpověď

Řada lidí si při práci pouští muziku. Někdo dává přednost písním s vokálním doprovodem, jiní volí spíše instrumentální skladby nebo vážnou hudbu. Která možnost je ale nejlepší pro podporu kreativity? Odpověď vědců vás možná překvapí. Je známým faktem, že hudba má na lidi obrovský vliv. Dokáže pohladit na duši, vyvolat pestrou škálu nejrůznějších pocitů, ale také třeba povzbudit k fyzickým výkonům během sportovního tréninku. Vždy ovšem záleží na druhu zvolené […]

Mateřské školy v Letňanech a v Kamýku navýší kapacitu o desítky míst

Pražští radní odsouhlasili rekonstrukci dvou mateřských škol v Letňanech a Kamýku. Vznikne tak celkem 112 nových míst pro děti. Devadesát procent potřebných nákladů poskytne Operační program Praha – pól růstu ČR, zbývající díl pak příslušná městská část. „Mateřské školy zřízené jednotlivými městskými částmi navštěvuje bezmála 40 tisíc dětí. Přesto mnohde kapacita nestačí, zejména v okrajových částech Prahy školky doslova praskají ve švech a spoustu dětí musejí odmítat. Řada rodin se kvůli […]

X Zavřít