Betlémské světlo rozveze po Praze historická tramvaj

18. prosince 2020 ∙ 09:39
PražskýDEN.cz
Foto: Unsplash.com

I přes protiepidemická omezení se Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) také letos zapojí do distribuce Betlémského světla po Praze. Tuto sobotu 19. prosince krátce po poledni vypraví historickou tramvaj, kterou společně se skauty rozveze Betlémské světlo na celkem 9 zastávek.

Fyzické předávání Betlémského světla letos probíhá v omezených počtech a podmínkách v důsledku pandemie covid-19 a protiepidemických omezení. Do České republiky dorazilo Betlémské světlo vlakem z Rakouska minulou neděli.

Symbol přátelství, klidu a míru v podobě Betlémského světla bude v sobotu 19. prosince cestovat po republice vlaky, v Praze již tradičně tramvají. DPP vypraví jeden motorový vůz bez vleku, který byl vyroben v roce 1929 a cestující jej znají z jízd historickou linkou.

Tramvaj se čtyřmi skauty s lucernou s Betlémským světlem se ukáže během sobotního odpoledne na devíti lokalitách v Praze. Kvůli pandemické situaci bude možné si Betlémské světlo připálit pouze pod širým nebem na vybraných smyčkách nebo konečných zastávkách. 

„Všichni zájemci, kteří si na Vánoce budou chtít odnést domů svůj vlastní plamínek světla přivezeného až z dalekého Betléma, můžou přijít se svíčkou či lucerničkou k historické tramvaji. Prosíme však zájemce, aby dbali na dostatečné rozestupy mezi sebou, měli rouškou či respirátorem zakrytá ústa i nos a dodržovali další protiepidemická opatření,“ říká Petr Malík, vedoucí jednotky Historická vozidla DPP.

Přehled zastávek historické tramvaje s Betlémským světlem v sobotu 19. prosince 2020

  • 12:45 – 13:00 – Vozovna Střešovice v zastávce linky č. 41
  • 13:25 – 13:45 – Smíchovské nádraží 
  • 14:15 – 14:40 – Spořilov 
  • 15:10 – 15:30 – Olšanské hřbitovy 
  • 15:45 – 16:10 – Florenc 
  • 16:20 – 16:35 – horní Palmovka 
  • 16:55 – 17:15 – Vozovna Kobylisy 
  • 17:45 – 18:10 – Planetárium Praha 
  • 18:35 – 18:55 – Královka 

Stavba nové tramvajové tratě ze Sídliště Barrandov do Holyně odstartovala

Praha bude mít další novou tramvajovou trať. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) u smyčky Sídliště Barrandov začal stavět 1 kilometr dlouhý úsek do Holyně. Jedná se o první etapu nové tratě Sídliště Barrandov – Holyně – Slivenec. Její výstavba potrvá 10 měsíců a budou na ní dva páry zastávek: Kaskády a Holyně. Novou trať postaví společnost STRABAG Rail. Předpokládané celkové náklady výstavby činí 169 milionů Kč, 85 % nákladů […]

Stanice metra Karlovo náměstí je nově bezbariérová

Dvě dvojice nových výtahů ve stanici metra Karlovo náměstí na lince B uvedl v úterý do provozu Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). Výtahy ústí do uliční úrovně u vstupu do Václavské pasáže ve Václavské ulici. Cestující s omezenou schopností pohybu, maminky či rodiče s kočárky nebo cyklisté se jimi dostanou do přestupní chodby dlouhé zhruba 80 metrů, která je dovede ke druhé dvojici výtahů vedoucích přímo na nástupiště. Chodba […]

Souprava pražského metra

Metro bude jezdit déle. Dotkne se to i nočních tramvají a autobusů

Do pražské MHD se s pokračujícím uvolňováním protiepidemických opatření vracejí cestující. Dopravní podnik reaguje na zvýšenou poptávku po přepravě posílením provozu metra. Vrátí i některé noční tramvajové linky. Minulý týden využilo pražskou podzemku denně v průměru 487 tisíc cestujících. Minulý týden ve středu byla dokonce překročena hranice půl milionu pasažérů, poprvé od zavedení lockdownu a omezení pohybu mezi okresy. Dopravní podnik hl. m. Prahy to uvedl v tiskové zprávě. Obdobný […]

Nová tramvajová linka od června propojí Libeň, Vršovice a Pankrác

Začátkem června se do pražských ulic vrátí tramvajová linka číslo 19. Jezdit začne, jakmile dělníci dokončí rekonstrukci tratě v ulicích Táborská, Vladimírova a Na Pankráci. Linka propojí bez přestupu Lehovec, Palmovku, Žižkov, Strašnice, Vršovice, tj. ty části města, které dnes přímé spojení nemají, a dojede po nově postavené tramvajové trati až ke stanici metra na Pankráci. „Devatenáctka se vrací do ulic v trase, kterou mívala před rokem 2012, než zmizela […]

Praha zvýší ceny jízdenek i pokutu pro černé pasažéry

Praha přistoupila k dlouho očekávanému kroku. Od 1. srpna podraží jednorázové jízdenky na území Prahy a Středočeského kraje. Cena dlouhodobých kuponů ale zatím zůstává beze změn. Úpravy jízdného schválené v orgánech Prahy i Středočeského kraje mají pokrýt inflaci, ale i zvýšené náklady na MHD a její rostoucí kvalitu. V tiskové zprávě to uvedl pražský magistrát s tím, že výše tarifu PID se nezměnila od roku 2011. Jednorázová jízdenka na 30 minut […]

X Zavřít