Bezdotykové tlačítko pro chodce se testuje na Dvořákově nábřeží

14. ledna 2021 ∙ 18:30
Kristián Vích
Foto: tiskové materiály Technická správa komunikací hl. m. Prahy

Už řadu let si mohou chodci na přechodech zkrátit čekání na zelenou stisknutím mechanického žlutého tlačítka. V Praze se nyní testuje i bezdotyková varianta.

Nápad na bezdotykové tlačítko dostal během první vlny pandemie v polovině loňského roku Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro dopravu. Cesta k realizaci ale nebyla snadná.

„Začali jsem hledat, jaké možnosti vlastně existují. V ČR a Evropě jsme nic nenašli. Mé představě se nejvíce blížilo zařízení až z Austrálie, které by české normy a předpisy splnilo jen velmi složitě. Rozhodli jsme se proto vyvinout vlastní technologii, kterou budeme moci zároveň snadno přidat k té stávající, abychom zbytečně neutráceli,“ popsal Scheinherr.

Foto: Technická správa komunikací hl. m. Prahy

Prototyp bezdotykového tlačítka, který se od tohoto týdne testuje na Dvořákově nábřeží, je osazen mikrovlnným radarem. Systém by měl být odolný vůči falešným detekcím způsobených trvalým zakrytím tlačítka, či změnou okolních podmínek. Radarové čidlo se automaticky během 20 sekund samo překalibruje.

„Půl roku budeme technologii vystavovat různým klimatickým podmínkám, a pokud se osvědčí a bude zájem ze strany občanů, teoreticky ji můžeme příští rok začít rozšiřovat,“ dodává Adam Scheinherr.

X Zavřít