Botanická zahrada se letos zaměří na jedovaté rostliny

26. dubna 2021 ∙ 11:39
PražskýDEN.cz
Tulipány patří mezi typické zástupce jedovatých okrasných rostlinFoto: Unsplash

Letošní rok se v Botanické zahradě hl. m. Prahy ponese ve znamení jedovatých rostlin. V rámci Jedovaté sezóny proběhne řada přednášek, výstav a dalších doprovodných akcí.

„Botanická zahrada se již otevřela veřejnosti a my tak můžeme zahájit Jedovatou sezónu, kterou jsme plánovali. O toto téma je mezi návštěvníky velký zájem, často se nás ptají: ‚A která rostlina je jedovatá?‘. Náš projekt tedy nemá vzbuzovat strach, ale má vzdělávat a poučit,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Botanická zahrada seznámí návštěvníky s jedovatými rostlinami v rámci expozičních celků. Zahájení projektu proběhne v Horní zahradě, která je přístupná od sídliště Bohnice, kde zájemci naleznou expozici hajniček a cibulovin. Právě v tomto období je zde vysoká koncentrace jarních jedovatých rostlin, jako jsou narcisy, sasanky, orseje a čemeřice.

Na jedovatý háj naváže zastavení „Ďáblova zahrádka“ v Ornamentální zahradě. Zde budou ukázky jedovatých rostlin, které jsou ale rovněž významným zdrojem léčivých látek. Následovat budou jedovaté sukulenty a cykasy, které zdobí sukulentní skleník a kombinovaná výstava jejich zástupců z celého světa, která ponese název „Co Maryša ještě neznala“. Jedovatou sezónu pak v rámci expozic zakončí jedovaté pokojové rostliny, které má řada z nás doma. Patří mezi ně i velmi proslulá jedovatá čeleď áronovitých (např. anturium, filodendron, monstera, alokázie a další) a vystaveny budou v tropickém skleníku Fata Morgana.

V areálu botanické zahrady bude postupně instalováno 18 informačních panelů o nejvýznamnějších skupinách jedovatých rostlin, jejich významu a využití, zajímavostech z historie travičství či o vlivu jedovatých rostlin na člověka a jeho zvířecí miláčky. Pomocí speciální mapy a prostřednictvím druhových tabulek se návštěvníci blíže seznámí i s konkrétními jedovatými rostlinami. Jedovatou sezónou návštěvníky provede také specializovaná publikace. Ve znamení jedu proběhnou i letošní přednáškové akce botanické zahrady.

Zdroj: Tisková zpráva Botanické zahrady hl. m. Prahy

X Zavřít