Botanická zahrada zve k návštěvě středomořské expozice

2. června 2020 ∙ 16:01
PražskýDEN.cz
Foto: Unsplash.com

O cestování na středomořské ostrovy si prozatím z důvodu karanténních opatření může většina Čechů nechat jen zdát. Během procházky trojskou botanickou zahradou se ale návštěvníci do Středozemí alespoň na chvíli přenesou. Zdejší expozice je na jaře plná kvetoucích rostlin a nechybí tu ani pravé levandulové pole. Výstavu si zájemci mohou prohlédnout od 5. do 28. června denně od 9 do 19 hodin.

Středomořský ostrov Kypr je místem mimořádné biodiverzity rostlin i živočichů. Z pohledu Botanické zahrady hl. m. Prahy představuje především velmi atraktivní botanickou lokalitu.

„Díky spolupráci s tamními autoritami v oblasti ochrany přírody a také kolegy v botanických zahradách jsme získali možnost významně obohatit naši sbírku a expozici flóry středomořských rostlin. Na základě povolení ke sběru semen získaného od Ministerstva zemědělství a životního prostředí Kyperské republiky jsme mohli uspořádat na podzim roku 2018 a 2019 sběrové expedice, během kterých se nám podařilo shromáždit více než 200 nových druhů rostlin. Ty budou vysazeny v expozici flóry Středozemí a zčásti také udržovány jako nádobové rostliny v pěstebním zázemí,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Flóra Kypru čítá bezmála 2000 původních druhů a zahrnuje i vysoký podíl endemitů, které najdeme pouze zde. Zároveň je ostrov také významnou turistickou destinací.

„Návštěvníci se během procházky expozicí Středozemí dovědí řadu informací o kyperských užitkových rostlinách, o tamních cibulovinách, dřevinách, současně též o snaze o obnovu cedrových lesů. Chybět nebude ani zmínka o bohaté historii Kypru, jeho kulturních památkách a také pohledy do současné kulturní krajiny,“ zve na výstavu Petr Hanzelka, kurátor trvalek a okrasných trav.

Na skok ke Středozemnímu moři s vůní levandule

Expozice flóry Středomoří a Turecka byla pro návštěvníky otevřena už v roce 1997. Je umístěna na výslunné stráni pod Japonskou zahradou. Zdejší podmínky se v mnoha ohledech blíží těm ve Středozemí.

V současnosti je zde k vidění bezmála 1000 druhů rostlin, které jsou z velké části pěstovány přímo v expozici. Choulostivější druhy rostou v nádobách a zimují se v temperovaném skleníku v zázemí zahrady. Součástí expozice je také atraktivní levandulové pole, které rozkvétá v průběhu června. Připomíná pravou atmosféru Středomoří, jak ji známe třeba z jižní Francie.

I v Praze si tak návštěvníci mohou udělat krásné fotografie na pozadí jasné fialové barvy koberce levandulových květů. Místo se hodí také pro příjemný piknik ideálně s vínem z přilehlé vinice sv. Kláry.

X Zavřít