Co bude s Nemocnicí Na Františku? Magistrát chce zastavit privatizaci

9. ledna 2018 ∙ 19:10
PražskýDEN.cz
Bude Nemocnici Na Františku provozovat soukromá firma?
Bude Nemocnici Na Františku provozovat soukromá firma?Foto: Archiv

Rada hl. m. Prahy na svém úterním zasedání souhlasila se záměrem převzít správu, provoz a budoucí fungování Nemocnice Na Františku od městské části Praha 1. Současně pověřila radní pro oblast zdravotnictví a majetku, aby zahájili s městskou částí Praha 1 jednání.

Hlavní město tím chce vyřešit vzniklou situaci, kdy městská část Praha 1 deklarovala záměr přenechat provoz a rozvoj nemocnice soukromé společnosti. Praha by tak prý nemohla zaručit budoucí fungování tohoto významného zdravotnického zařízení.

Výběrové řízení běží

Praha 1 vypsala tendr na provoz nemocnice loni v listopadu. Vítěz zakázky by získal koncesi na 35 let. Není ale jasné, jak městská část na nabídku Rady hl. m. zareaguje. Výběrové řízení totiž stále probíhá a zájem už projevily čtyři společnosti. Otevírání obálek s nabídkami by se mělo uskutečnit koncem ledna.

„Je pro nás naprosto zásadní, abychom měli jistotu, že lékařská péče zůstane v Nemocnici Na Františku zachována i v budoucnu. Je to spádové zařízení pro Prahu 1, ale i pro Prahu 7 a já naprosto rozumím tomu, že stejnou jistotu chtějí mít i Pražané. Zároveň to dává smysl i ze širší perspektivy, protože v současné době nevlastníme žádné zařízení s akutními lůžky,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Staletá historie

Nemocnice Na Františku je jedním z nejstarších zdravotnických zařízení v zemi. Péči nemocným poskytuje nepřetržitě už od 14. století. V současnosti je zároveň jedinou nemocnicí, kterou v Praze provozuje městská část. Pro akutní případy má přibližně 120 lůžek, dalších 60 je vyhrazeno pro dlouhodobě nemocné.

X Zavřít