Část metra B nově pokrývá mobilní signál. Do léta přibude dalších 11 stanic

3. dubna 2020 ∙ 06:36
Kristián Vích
Foto: Kristián Vích, PražskýDEN.cz

Praha postupně pokračuje v pokrývání metra mobilním signálem. Operátoři v těchto dnech spustili testovací provoz na trase B v úseku Křižíkova – Invalidovna, a pokračují ve výstavbě sítě na dalších úsecích na trasách A a B.

V následujících týdnech by měl být signálem pokryt jeden z nejvytíženějších úseků na trase A Můstek – Muzeum. Do konce června by se LTE síť měla rozšířit také na úseky Staroměstská – Dejvická, Florenc B – Českomoravská a Smíchovské nádraží – Anděl.

V současnosti mohou cestující využívat mobilní služby ve standardu LTE již v 18 stanicích a přilehlých tunelech v úsecích Bořislavka – Nemocnice Motol (4 stanice) na trase A, na trase C v úseku Nádraží Holešovice – Roztyly (12 stanic), a nově také v již zmíněném úseku Křižíkova – Invalidovna (2 stanice).

Konsorcium operátorů (O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic) a společnosti CETIN pokrývá pražské metro LTE technologií na vlastní náklady. Výstavbu koordinuje společnost T-Mobile Czech Republic. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí v průměru 10 milionů Kč v závislosti na jeho délce.

Výstavba je komplikovaná

„Původní plán, pokrýt do konce března 2020 dalších 16 stanic a přilehlých tunelů, se bohužel zejména kvůli velmi pomalému stavebnímu řízení nepodařilo splnit. Navíc aktuální nouzový stav má vliv i na technické práce pod zemí – i zde musí pracovníci dodržovat předepsané zásady, a stavební firmy se potýkají s vyšší nemocností,“ uvedla v tiskové zprávě společnost T-Mobile.

Operátoři i Dopravní podnik přesto věří, že i přes tyto komplikace bude do léta letošního roku pokryto dalších 11 stanic a spojovacích tunelů mezi nimi. Tím budou pokryty stanice v širším centru hlavního města, které z pohledu prací zároveň patří k těm nejobtížnějším.

Výstavba LTE sítě může v metru probíhat pouze v noci, v krátké době necelých tří hodiny, kdy vlaky nejezdí. Výstavbu je nutné koordinovat s probíhající rekonstrukcí některých stanic a tunelů, které mají přednost, a během kterých síť LTE instalovat nelze.

Každou noc pracuje v metru na 70 techniků operátorů. K instalaci a montáži sítě LTE do jedné stanice je potřeba zhruba 50 hodin. Pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech tak trvá zhruba dva měsíce.

X Zavřít