Častá chyba českých mužů. Proč se spodní knoflík u saka nezapíná?

LifestyleKristián Vích10. října 20181 minuta čtení

Foto: Archiv

Ať už nosíte společenský oblek každý den do práce, nebo jen příležitostně párkrát do roka, určitě jste už slyšeli, že spodní knoflík u saka se zásadně nezapíná. Nikdo vám ale nejspíš už neřekl, jaký to má důvod.

Navzdory všeobecně známé poučce páchá neomluvitelný přestupek proti etiketě spousta českých mužů. Zapnutím spodního knoflíku u saka se vystavujete riziku, že pokud někde potkáte Ladislava Špačka, dostanete pěkně za uši. A všichni ostatní vás budou mít za pořádného troubu.

Muži nosili v minulosti spodní knoflík rozepnutý údajně proto, aby mohli v případě potřeby kdykoliv rychle tasit kord nebo meč. Často to byla otázka života a smrti. Pravdou ovšem je, že zbraň se zpravidla nosila na opasku přes svrchní oděv. Lze se tedy domnívat, že oblečení zůstávalo polorozepnuté spíš z praktických důvodů – když bylo potřeba tasit něco jiného…

Další vysvětlení tohoto zvyku má kořeny v Anglii. Král Edward VII. (vládl v letech 1902-1910) proslul svou vášní pro elegantní oblékání. Protože byl ale obézní, spodní knoflík u saka či vesty si musel nechávat rozepnutý. Poddaní ho v tom začali následovat, aby svého panovníka nezahanbili.

Ať už to bylo jakkoliv, jisté že, že v „dobré společnosti“ se zákaz zapínání spodního knoflíku ustálil na přelomu 19. a 20. století a platí dodnes. Výjimkami, kdy se nezapíná, je sako s jedním jediným knoflíkem a dvouřadý oblek.

Nepřehlédněte