Česko dnes drží státní smutek za zesnulého předsedu Senátu

ZprávyKristián Vích3. února 20201 minuta čtení
Předseda Senátu ČR zemřel náhled 27. ledna.

Předseda Senátu ČR zemřel náhled 27. ledna.

Foto: Kancelář Senátu, Wikipedia.org

Vláda ČR vyhlásila na pondělí 3. února státní smutek k uctění památky předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery (†72), který zemřel náhle v pondělí 27. ledna.

Státní vlajky na úředních a veřejných budovách budou dnes vyvěšeny na půl žerdi. Někde budou vyvěšeny i černé vlajky.

V pravé poledne se pak rozezní více než 8 000 sirén po celé republice. Bude se jednat o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund. V Praze před vlastním zvukem sirény zazní informace pro veřejnost v českém a anglickém jazyce: „Vážení občané, proběhne signál Pieta“.

Rozloučení v Rudolfinu

Od 16 hodin bude v pražském Rudolfinu probíhat pietní shromáždění, kterého se zúčastní nejvyšší ústavní činitelé, zákonodárci, členové vlády, představitelé justice, církví, diplomaté, rektoři veřejných vysokých škol a další významné osobnosti.

Veřejnost bude moci průběh shromáždění sledovat před budovou Rudolfina, kde bude umístěna velkoplošná obrazovka. Rozloučení s Jaroslavem Kuberou bude živě vysílat i Česká televize a Český rozhlas.

Jaroslav Kubera působil v letech 1994 až 2018 jako starosta a později primátor města Teplice. Od listopadu 2018 vykonával funkci předsedy Senátu. Mediální pozornost si získával žertovnými a často kontroverzními výroky.

Nepřehlédněte