Chátrající poliklinika Pod Marjánkou se jen tak opravovat nebude, nově je totiž kulturní památkou

20. února 2018 ∙ 15:15
PražskýDEN.cz
Budova polikliniky byla ministerstvem prohlášena za kulturní památku.
Budova polikliniky byla ministerstvem prohlášena za kulturní památku.Foto: Poliklinika Pod Marjánkou

MČ Praha 6 obdržela od Ministerstva kultury rozhodnutí, které Polikliniku Pod Marjánkou prohlašuje za nemovitou kulturní památku. Pro radnici, a hlavně pro občany netrpělivě čekající na rekonstrukci chátrající budovy, to znamená další měsíce až roky čekání na nápravu.

„Samospráva je takovými rozhodnutími doslova paralyzována. Právníci sice s oblibou říkají – co se vleče, neuteče. Možná nám to ale mezitím spadne na hlavu, dodávám já. Protože má rozhodnutí ministerstva kultury velmi nejednoznačný výklad, musíme se bohužel opět odvolat, abychom zjistili, co vše je chráněno – zda je to zábradlí, kliky, okna nebo dlaždičky,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Ministerstvo už jednou polikliniku za památku prohlásilo, proti tomu se ovšem radnice odvolala a ministr kultury rozhodnutí o památce zrušil. Nyní, po více než půl roce, ministerstvo kultury svoje rozhodnutí potvrdilo.

Praha 6 se odvolá znovu

„Že už má tento nyní chráněný objekt dávno vyměněná plastová okna, už asi nemá smysl ani dodávat. Čas ovšem letí a z měsíců se stávají roky. Roky nečinnosti, za kterou nemůže radnice, přestože občany zdlouhavost postupu samozřejmě nezajímá, a já jim naprosto rozumím,“ dodává Kolář.

[related-post id=“5763″]

Protože je však prohlášení za kulturní památku velmi obecné, aby radnice zjistila, na co přesně se památková ochrana vztahuje, musí se prý chtě nechtě odvolat znovu. To znamená v ideálním případě další půlrok čekání.

„Co kdyby teď naše odvolání památkáři znovu vyslyšeli a památkovou ochranu zase zrušili? Co dál? Obávám se, že nemůžu říct nic jiného, než – vítejte v Kocourkově,“ uzavírá starosta Kolář.

X Zavřít