Čím méně dárků, tím hezčí Vánoce

25. října 2021 ∙ 13:43
Tereza Běhalová
Foto: Unsplash

Za dva měsíce oslavíme Vánoce. Pro mnohé začíná hektický kolotoč úklidu, pečení, plánování rodinných návštěv a především nákupu dárků. Je ale tohle všechno nutné, pokud chceme závěr roku strávit v psychické pohodě?

Jen málokdo si dokáže představit, že by o Vánocích neobdaroval své blízké. Přitom pro nezanedbatelnou část české populace je to každoroční realita, protože si z finančních důvodů nemohou pořízení dárků dovolit. Začíná ale přibývat rodin, které i z jiných důvodů buď omezují množství a hodnotu dárků, nebo je rovnou úplně z Vánoc vypouští.

V posledních 100 letech společnost výrazně zbohatla. Kapitalismus chrlí neuvěřitelné množství výrobků na trh. Jejich odbyt pak zajišťuje dokonale propracovaný marketing. Přitom v dřívějších dobách bývaly Vánoce ve většině rodinách spíše skromnější. Děti se musely spokojit s jedním kusem oblečení, ručně vyřezávanou dřevěnou hračkou, případně s ořechy nebo pár kusy exotického ovoce.

Krásně to popsal spisovatel Karel Poláček v románu Bylo nás pět: „Já jsem věděl, že dostanu rukavice s palcem, a taky jsem je dostal, začež jsem musil poděkovat silným hlasem, a v duchu jsem pravil: ‚To jste se nepředali‘. A Kristýna obdržela na šaty a talíř jablek, fíků a ořechů, my je stejně prodáme, a políbila mamince ruku. Pak si sedla v kuchyni, louskala ořechy a brečela, jelikož jí bylo smutno, a potom si ode mne vypůjčila péro a inkoust a psala domů.“

Dokážeme si představit takové Vánoce i v dnešní době? Oslavy narození Ježíše Krista mají být především duchovní záležitostí. Vycházejí z křesťanství, které vyzdvihuje hlavně lásku, rodinu a pokoj lidem dobré vůle. Samozřejmě pracuje i s motivem daru jako prostředku milosrdenství. O co skromnější by dary měly být, o to více musí být osobní a vycházet z našich srdcí.

Je pravděpodobné, že letos se k tomuto ideálu přiblížíme o něco více, než v předchozích letech. Rostoucí ceny energií, inflace i nejistá budoucnost přinutí mnohé české rodiny k úsporám. V neposlední řadě pak může do hry vstoupit stále větší spotřebitelské uvědomění o škodlivém vlivu konzumního stylu života na naši planetu.

Čím skromnější Vánoce si uděláme, tím hezčí mohou být. Pod záplavou nejrůznějších zbytečností u stromečku snadněji zapomínáme, co je v našem životě doopravdy důležité.

Jaké Vánoce letos plánujete vy?

Zdroj: Autorský text

X Zavřít