Citáty Malého prince, které pochopíme až jako dospělí

18. srpna 2018, 15:21 – Tereza Běhalová

Zdroj: Archiv

Malý princ vyšel poprvé v roce 1943. Jeden ze skvostů světové literatury napsal francouzský dobrodruh a spisovatel Antoine de Saint-Exupéry. Pro mnohé lidi je tato kniha jakousi příručkou pro život.

Podívejte se na výběr nejzásadnějších myšlenek, které stojí za to si připomínat každý den.

1. Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.

Vždy důvěřujte především svému srdci. To vždycky přesně vycítí pravou podstatu věcí. Spoléhat pouze na rozum se často nemusí úplně vyplatit.

2. Osamělí jsme i mezi lidmi.

Člověku někdy může být smutno, i když má kolem sebe zástupy přátel. Ne vždy od lidí dostáváme to, co zrovna potřebujeme. Každá lidská duše tak může být opuštěným ostrovem.

3. Je třeba žádat od každého jen to, co může dát.

Vyžadovat po druhých něco, čeho mají sami málo, není správné. Stejně tak my můžeme dávat pouze to, čeho máme nadbytek.

4. Je mnohem nesnadnější soudit sám sebe než někoho jiného.

Být upřímný sám k sobě je jedna z nejtěžších disciplín. Nahlížet na druhé a dávat jim rady je mnohem jednodušší. Sami sobě ale většinou poradit nedokážeme.

5. Řeč je pramenem nedorozumění.

Slova nikdy nedokážou přesně vystihnout, jak se cítí duše. Když se snažíme vyjádřit naše pocity řečí, nemusí to druhá strana úplně přesně pochopit. Je proto dobré vážit slov.

6. Nikdy nejsme spokojeni tam, kde jsme.

Stará známá pravda. Dostanete se v životě někam, kde jste chtěli vždycky být, ale najednou zjistíte, že byste byli raději někde úplně jinde. Je proto dobré si více vážit aktuální pozice. Stejně za chvíli budete zase na jiném místě.

7. Jedině děti vědí, co hledají.

Dospělí tak dlouho něco v životě hledají, že časem úplně zapomenou, co to vlastně bylo. Děti ale mají v tomto ohledu velkou výhodu. Jdou si neochvějně za svým cílem.

8. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.

Dobře si rozmyslete, koho berete do svého života. Navždy totiž vstoupíte do jeho osudu, a to znamená, že jste zodpovědní za to, abyste mu neublížili.

9. Pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže ta důležitá.

Pokud někomu nebo něčemu věnujete čas, roste hodnota. Čas je totiž to nejvzácnjší, co máme. Už nikdy ho víc nedostaneme.

10. Když jde člověk stále rovně, daleko nedojde.

Občas se stane, že člověk v životě sejde z cesty a zabloudí. I tento nepříjemný zážitek může být ale užitečný v budoucnu. Do cíle dojdete s více zkušenostmi, než kdybyste nikdy žádnou chybu neudělali. A nesmíme zapomínat, že i cesta je cíl.

11. Pro lásku lidé netrpí. Trpí pro pocit vlastnictví, který je opakem lásky.

V lásce se většinou trápíme proto, že žárlíme. Žárlivost ale není láska. Opravdový hluboký cit si neklade žádné podmínky, natož aby se snažil si milovanou osobu přivlastňovat a mít ji pouze pro sebe.

12. Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje.

Dospělí lidé často zapomínají na svá mladá léta, což jim může v mnoha ohledem komplikovat život. A často také nemají dost pochopení pro děti, čímž naopak komplikují život právě jim.

Přidejte si náš boxík na homepage Seznam.cz

Teď už vám nic neunikne! Stačí kliknutí a boxík se zprávami z webu PražskýDEN.cz se začne zobrazovat na Vaší personalizované domovské stránce Seznamu.

Přidat na Seznam.cz

Hokej na Staroměstském náměstí. Přijďte fandit našim reprezentantům!

Staroměstské náměstí v Praze se tento víkend stane centrem všech fanoušků ledního hokeje. Magistrát chystá živé přenosy závěrečných zápasů z letošního mistrovství světa v hokeji na Slovensku. V pátek po poledni již začala instalace pódia a velkoplošné obrazovku o rozměrech 9 x 5 metrů. „Věřím, že český tým letos ukončí smolnou sérii a přiveze domů minimálně medaili. Staromák bude připravený pro semifinálový i finálový zápas, ale, hlavně i pro společné oslavy […]

vydáno před 3 dny

Ústřední ředitel Jan Zelenka, první muž Husákovy normalizační televize

Podobu televizního vysílání v 90. letech u nás výrazně formoval Vladimír Železný, spoluzakladatel a ředitel soukromé TV Nova. Ten ale zdaleka nedosáhl takového vlivu, jaký měl v médiích v předchozích dvou dekádách Jan Zelenka, ústřední ředitel Československé televize. Historie rozlišuje lidi na dobré a špatné. A pak je pár výjimek, které nemůžeme zařadit nikam. Jedním z nich je i Jan Zelenka, výrazná osobnost naší mediální scény, která určovala obsah i […]

vydáno před 3 dny
Jan Zelenka šéfoval Československé televizi úctyhodných dvacet let.

Příběh fotografie, kterou zná celý svět díky Windows XP. Kde vznikla a kolik vydělala autorovi?

Idylický snímek zářivě zeleného kopce a modré oblohy je pravděpodobně nejprohlíženější fotografií všech dob. Jako výchozí pozadí počítačového systému Windows XP ho viděl alespoň jednou v životě snad každý. Víte ale, kdy a kde vznikl? A kdo je jeho autorem? Operační systém Windows XP patří mezi nejúspěšnější produkty softwarového giganta Microsoft. Na trh byl uveden 25. října 2001 a od té doby byl nainstalován na více než miliardě osobních počítačů. […]

vydáno před 4 dny

Pražané se naučili třídit kovové obaly. Ve Vysočanech funguje nová třídící linka

V areálu Pražských služeb ve Vysočanech byla zprovozněna moderní linka na třídění kovových obalů. Poloautomatická linka je vybavena technologií, která odděluje železné a neželezné kovy. Mezi ty například patří hliník, měď nebo zinek. Do zařízení putují kovové obaly z šedých kontejnerů umístěných po celé Praze a od všech svozových společností zajišťujících svoz komunálního odpadu na území metropole. Třídění kovových obalů si Pražané oblíbili. Zatímco v roce 2017 obyvatelé metropole vytřídili 144 tun kovových obalů, […]

vydáno před 5 dny

Zájem o hypotéky poklesl. Banky se proto snaží držet nízké úroky

Hypoteční trh se letos stále potýká s výrazným poklesem zájmu, hypotéku si v dubnu sjednalo 6395 klientů. To je o pětinu méně, než ve stejném měsíci loňského roku. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex. Podle něj také průměrné hypoteční sazby už třetí měsíc v řadě zlevňují, aktuálně klesly na dubnových 2,85 procenta. Zlevňování hypoték je tak logickým krokem v době, kdy klientů ubývá. Banky se snaží udržet si svůj podíl na trhu i […]

vydáno před 5 dny
X Zavřít