Citáty slavných o Praze. Tohle o matce měst prohlásili Hitler, Einstein, Kafka nebo Lou Reed

MagazínKristián Vích10. srpna 20183 minuty čtení
Adolf Hitler měl s Prahou velké plány.

Adolf Hitler měl s Prahou velké plány.

Foto: Archiv

Stověžatá zlatá Praha. Srdce Evropy. Matka měst. Kamenný sen. Praha se pyšní spoustou přízvisek a přezdívek. Jakožto významnou evropskou metropoli ji odnepaměti navštěvují ty nejváženější osobnosti ze všech koutů planety. Co řekli politici, spisovatelé, vědci a další slavní lidé o našem hlavním městě?

„Praha člověka nepustí. Tahle matička má drápy,“ poznamenal trefně německý spisovatel židovského původu Franz Kafka, který se v Praze narodil a strávil v ní takřka celý svůj krátký život. Matičku Prahu opustil až rok před smrtí. V roce 1923 se odstěhoval do Berlína, aby se odpoutal od rodiny a mohl se plně soustředit na psaní.

Část života strávil v Praze i nejslavnější vědec všech dob Albert Einstein. Prahu miloval, ale byl trochu zklamaný z místních lidí. Vadila mu animozita mezi Němci a Čechy. Svému příteli Bessovi v jednom z dopisů v roce 1911 napsal: „Nemohl bys mě někdy navštívit? Město Praha je prostě nádherné, tak krásné, že už samo o sobě si zaslouží delší cestu. Jenom lidé jsou mi cizí. Nemají přirozené city; projevují necitlivost a zvláštní směs stavovské povýšenosti a servility, postrádají jakoukoli laskavost vůči druhým lidem.“

„Jestli je něco možné nazvat až příliš krásným, tak to platí pro Prahu,“ nechal se slyšet ruský spisovatel a filolog Lev Rubinštejn.

Praha uchvátila i soudobého amerického architekta Alexandrose Washburna, hlavního designéra územního plánování města New York. Doslova řekl: „Praha je okouzlující město, do kterého se hned zamilujete. Ale vždycky se musíte podívat skrze tu krásu na to, díky čemu je to město živé. A to jsou lidé, kteří se v něm rozhodli žít.“

„Praha je úžasné město, jako z jiného století, jako z jiného světa. Nikdy jsem neviděl nic fantastičtějšího,“ pochvaloval si po své návštěvě Prahy legendární americký zpěvák a hudebník Lou Reed, mj. autor slavného hitu Perfect Day.

Krásy Prahy opěvuje i Jerome Klapka Jerome v knize Tři muži na toulkách: „Návštěvu Prahy jsme byli nuceni poněkud prodloužit. Praha je totiž jedno z nejzajímavějších měst v Evropě. Její kameny jsou prosáklé historií a bájemi; každé její předměstí určitě bylo někdy bojištěm.“

Poeticky popsal naše hlavní město argentinský spisovatel Jorge Luis Borges: „Praha je plná snů ztrácejících se v jiných snech. V Praze je všechno zvláštní, anebo chcete-li, nic není zvláštní. Může se tam přihodit cokoli.“

Francouzská spisovatelka Sylvie Germain strávila 7 let života v Čechách. Poté řekla: „V Paříži jsem sice byla v centru dění, ale v Praze jsem pronikla do sebe samé.“

Na Prahu má dobré vzpomínky i arménsko-americký zpěvák Serj Tankian: „Už je to dávno, co jsme hráli v Praze, ale je to jedno z měst, které miluji. Vzpomínám si, že jsme bydleli na kopci, odkud bylo vidět celé město. Skoro jsem nespal a brzy ráno jsem se šel projít. Pršelo a nikdo nikde nebyl. Praha má nádhernou architekturu. I setkání s obyvateli bylo úžasné. Lidé byli příjemní a všude byly nejkrásnější dívky, jaké jsem kdy viděl. Celé mi to připadalo velice umělecké. Doufám, že tam brzy budu moct zase přijet.“

Jedním z nejvýznamnějších mužů své doby byl bezesporu Thomas Mann, německý prozaik a esejista, držitel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1929. rahu navštěvoval častokrát: „Jsem rád, že jsem opět tady, v tomto městě, jehož architektonické kouzlo je snad jedinečné na světě.“

Bez zbytečných kudrlinek popsal Prahu spisovatel Johann Wolfgang Goethe: „V koruně měst je nejdrahocennějším kamenem.“

A na závěr výrok člověka, kterého Praha nikdy vidět nechtěla. „Ta rozhledna na tom přilehlém kopci musí zmizet. Kazí celkový dojem z pohledu,“ nařídil Adolf Hitler v mocenské euforii poté, co v březnu 1939 dorazil jako okupant na Pražský hrad. Jeho přání ale nakonec naštěstí nikdo nevyhověl.

Nepřehlédněte

Citáty Malého prince, které pochopíme až jako dospělí • Malý princ vyšel poprvé v roce 1943. Jeden ze skvostů světové literatury napsal francouzský dobrodruh a spisovatel Antoine de Saint-Exupéry. Pro mnohé lidi je tato kniha jakousi příručkou pro život.

Vinohradská vodárna sloužila svému účelu jen do 60. let minulého století • Seznamte se s jednou z nejkrásnějších staveb ve městě! Vinohradská vodárenská věž byla postavena v roce 1882 v novorenesančním slohu podle projektu architekta Antonína Turka.

Vinohradská vodárna sloužila svému účelu přesně 80 let.

Hlava Franze Kafky potřebuje opravit. Na několik měsíců zmizí z centra Prahy • Pohyblivá socha znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěná poblíž Národní třídy, projde v příštích týdnech kompletní revitalizací. Umělecké dílo Davida Černého se během několika dní zcela rozebere a všech dvaačtyřicet rotujících nerezových pater se dočká potřebné opravy. Ta bude trvat několik týdnů a má zahrnovat také instalaci modernějšího otočného systému.

Albert Einstein žil kdysi v Praze. Tvořil zde i slavnou teorii relativity • Málo se ví, že jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob – Albert Einstein – nějaký čas žil a pracoval v Praze. Osud zařídil, že slavný vědec působil v letech 1911 a 1912 na pražské c. k. Karlo-Ferdinandově universitě. Jeho přijetí ale bylo tehdy poměrně komplikované.

Poprava K. H. Franka. Tisíce Pražanů vyprovodily nacistickou zrůdu do pekla • Svého času byl nejmocnějším mužem v protektorátu. Ty dny jsou už ale dávno pryč. Je středa 22. května 1946 ráno a Karl Hermann Frank má být už za několik málo hodin popraven na dvoře pražské pankrácké věznice. Není snad nikdo, komu by ho bylo líto.

Karl Hermann Frank ve vězení.