Citáty slavných o Praze. Tohle o matce měst prohlásili Hitler, Einstein, Kafka nebo Lou Reed

MagazínKristián Vích10. srpna 20183 minuty čtení
Adolf Hitler měl s Prahou velké plány.

Adolf Hitler měl s Prahou velké plány.

Foto: Archiv

Stověžatá zlatá Praha. Srdce Evropy. Matka měst. Kamenný sen. Praha se pyšní spoustou přízvisek a přezdívek. Jakožto významnou evropskou metropoli ji odnepaměti navštěvují ty nejváženější osobnosti ze všech koutů planety. Co řekli politici, spisovatelé, vědci a další slavní lidé o našem hlavním městě?

„Praha člověka nepustí. Tahle matička má drápy,“ poznamenal trefně německý spisovatel židovského původu Franz Kafka, který se v Praze narodil a strávil v ní takřka celý svůj krátký život. Matičku Prahu opustil až rok před smrtí. V roce 1923 se odstěhoval do Berlína, aby se odpoutal od rodiny a mohl se plně soustředit na psaní.

Část života strávil v Praze i nejslavnější vědec všech dob Albert Einstein. Prahu miloval, ale byl trochu zklamaný z místních lidí. Vadila mu animozita mezi Němci a Čechy. Svému příteli Bessovi v jednom z dopisů v roce 1911 napsal: „Nemohl bys mě někdy navštívit? Město Praha je prostě nádherné, tak krásné, že už samo o sobě si zaslouží delší cestu. Jenom lidé jsou mi cizí. Nemají přirozené city; projevují necitlivost a zvláštní směs stavovské povýšenosti a servility, postrádají jakoukoli laskavost vůči druhým lidem.“

„Jestli je něco možné nazvat až příliš krásným, tak to platí pro Prahu,“ nechal se slyšet ruský spisovatel a filolog Lev Rubinštejn.

Praha uchvátila i soudobého amerického architekta Alexandrose Washburna, hlavního designéra územního plánování města New York. Doslova řekl: „Praha je okouzlující město, do kterého se hned zamilujete. Ale vždycky se musíte podívat skrze tu krásu na to, díky čemu je to město živé. A to jsou lidé, kteří se v něm rozhodli žít.“

„Praha je úžasné město, jako z jiného století, jako z jiného světa. Nikdy jsem neviděl nic fantastičtějšího,“ pochvaloval si po své návštěvě Prahy legendární americký zpěvák a hudebník Lou Reed, mj. autor slavného hitu Perfect Day.

Krásy Prahy opěvuje i Jerome Klapka Jerome v knize Tři muži na toulkách: „Návštěvu Prahy jsme byli nuceni poněkud prodloužit. Praha je totiž jedno z nejzajímavějších měst v Evropě. Její kameny jsou prosáklé historií a bájemi; každé její předměstí určitě bylo někdy bojištěm.“

Poeticky popsal naše hlavní město argentinský spisovatel Jorge Luis Borges: „Praha je plná snů ztrácejících se v jiných snech. V Praze je všechno zvláštní, anebo chcete-li, nic není zvláštní. Může se tam přihodit cokoli.“

Francouzská spisovatelka Sylvie Germain strávila 7 let života v Čechách. Poté řekla: „V Paříži jsem sice byla v centru dění, ale v Praze jsem pronikla do sebe samé.“

Na Prahu má dobré vzpomínky i arménsko-americký zpěvák Serj Tankian: „Už je to dávno, co jsme hráli v Praze, ale je to jedno z měst, které miluji. Vzpomínám si, že jsme bydleli na kopci, odkud bylo vidět celé město. Skoro jsem nespal a brzy ráno jsem se šel projít. Pršelo a nikdo nikde nebyl. Praha má nádhernou architekturu. I setkání s obyvateli bylo úžasné. Lidé byli příjemní a všude byly nejkrásnější dívky, jaké jsem kdy viděl. Celé mi to připadalo velice umělecké. Doufám, že tam brzy budu moct zase přijet.“

Jedním z nejvýznamnějších mužů své doby byl bezesporu Thomas Mann, německý prozaik a esejista, držitel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1929. rahu navštěvoval častokrát: „Jsem rád, že jsem opět tady, v tomto městě, jehož architektonické kouzlo je snad jedinečné na světě.“

Bez zbytečných kudrlinek popsal Prahu spisovatel Johann Wolfgang Goethe: „V koruně měst je nejdrahocennějším kamenem.“

A na závěr výrok člověka, kterého Praha nikdy vidět nechtěla. „Ta rozhledna na tom přilehlém kopci musí zmizet. Kazí celkový dojem z pohledu,“ nařídil Adolf Hitler v mocenské euforii poté, co v březnu 1939 dorazil jako okupant na Pražský hrad. Jeho přání ale nakonec naštěstí nikdo nevyhověl.

Nepřehlédněte

Vinohradská vodárna sloužila svému účelu jen do 60. let minulého století • Seznamte se s jednou z nejkrásnějších staveb ve městě! Vinohradská vodárenská věž byla postavena v roce 1882 v novorenesančním slohu podle projektu architekta Antonína Turka.

Vinohradská vodárna sloužila svému účelu přesně 80 let.

Poprava K. H. Franka. Tisíce Pražanů vyprovodily nacistickou zrůdu do pekla • Svého času byl nejmocnějším mužem v protektorátu. Ty dny jsou už ale dávno pryč. Je středa 22. května 1946 ráno a Karl Hermann Frank má být už za několik málo hodin popraven na dvoře pražské pankrácké věznice. Není snad nikdo, komu by ho bylo líto.

Karl Hermann Frank ve vězení.

Albert Einstein žil kdysi v Praze. Tvořil zde i slavnou teorii relativity • Málo se ví, že jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob – Albert Einstein – nějaký čas žil a pracoval v Praze. Osud zařídil, že slavný vědec působil v letech 1911 a 1912 na pražské c. k. Karlo-Ferdinandově universitě. Jeho přijetí ale bylo tehdy poměrně komplikované.

Hlava Franze Kafky potřebuje opravit. Na několik měsíců zmizí z centra Prahy • Pohyblivá socha znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěná poblíž Národní třídy, projde v příštích týdnech kompletní revitalizací. Umělecké dílo Davida Černého se během několika dní zcela rozebere a všech dvaačtyřicet rotujících nerezových pater se dočká potřebné opravy. Ta bude trvat několik týdnů a má zahrnovat také instalaci modernějšího otočného systému.

Citáty Malého prince, které pochopíme až jako dospělí • Malý princ vyšel poprvé v roce 1943. Jeden ze skvostů světové literatury napsal francouzský dobrodruh a spisovatel Antoine de Saint-Exupéry. Pro mnohé lidi je tato kniha jakousi příručkou pro život.