Další hrabáč kapský se narodil v pražské zoo. Matkou je opět Kvída

26. února 2021 ∙ 16:01
Kristián Vích
Mládě hrabáče kapského se má zatím dle slov chovatelů dobře. Pravidelně pije a zkušená matka Kvída se o něj pečlivě stará.Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha tiskové materiály

Pražská zoologická zahrada oslavuje. Ve čtvrtek večer se narodilo dlouho očekávané mládě hrabáče kapského. Jak jeho zkušená matka Kvída, tak čerstvě narozený hrabáč si vedou zatím dobře. Mládě pije, podle chovatelů je aktivní a po porodu vážilo 1380 gramů, což je u hrabáčů přiměřená porodní hmotnost.

„Kvída nás opět velmi napínala. Prvotní termín porodu byl v polovině února, nakonec se tedy čekání protáhlo,“ popisuje příchod nového přírůstku Zoo Praha ředitel Miroslav Bobek a dodává: „Mládě se od matky napilo poprvé po půlnoci a od té doby již pije pravidelně.“

Odchovaná mláďata jsou ve světě

Samice Kvída dosud úspěšně odchovala tři mláďata. Otcem jejího čtvrtého potomka je stejně jako u všech předchozích samec Draco. První úspěšný odchov od této samice proběhl v Zoo Praha v roce 2015 – sameček Kito dnes žije v Zoo Randers v Dánsku.

Druhým jejím odchovaným mládětem byla samička Nyota, která se narodila v srpnu 2016 a v roce 2018 se přestěhovala do zoologické zahrady v Olomouci. V roce 2018 byla Kvídy třetím odchovaným mládětem samice Sawa. Ta nyní žije v Shepreth Wildlife Parku ve Velké Británii.

Hrabáč kapský je středně velký savec původem z Afriky. Dosahuje hmotnosti až 60 kg, délky těla 110 až 130 cm a délky ocasu 70 cm. Mohutné tělo hrabáče je téměř lysé, pouze na hřbetě ho pokrývají řídké štětiny. Žživí především mravenci a termity, jejichž hnízda rozhrabává silnými drápy a vyplašený hmyz pak nalepuje dlouhým jazykem.

X Zavřít