Do Havlíčkových sadů se vrátil nezvaný host

22. března 2021 ∙ 07:58
Kristián Vích
Kůrovec napadl stromy v Havlíčkových sadechFoto: MČ Praha 2

Radnice Prahy 2 musí nechat pokácet dva jehličnany v Havlíčkových sadech. Usychaly od loňského podzimu. Nyní se potvrdilo napadení kůrovcem. Stromy i dřevní hmota tak budou odstraněny, aby se kůrovec nešířil dál.

„Pracovníci odboru životního prostředí v těchto dnech prověřili podezření zahradníků na výskyt kůrovce u jehličnanů v Havlíčkových sadech. U borovice černé pod dětským hřištěm U Štiky a modřínu opadavého u Grotty nalezli larvy škůdce a v lýku zřetelně viditelné chodbičky a cestičky. Obě napadené dřeviny je nutno nyní pokácet a dřevní hmotu spálit, aby se tak zabránilo dalšímu šíření. Stromy budou na podzim nahrazeny novou výsadbou,“ uvedla Praha 2 v tiskové zprávě.

Pracovníci oddělení správy zeleně nyní zkontrolují jehličnaté skupiny ve všech parcích na území Prahy 2 a instalují v nich speciální lapače, které na výskyt hmyzu upozorní.

Stejnou situaci řešila druhá městská část ve svých parcích už loni. Tehdy musela nechat pokácet v Riegrových a Havlíčkových sadech čtyři jehličnany.

Velmi podobné problémy řešila také společnost Lesy Praha, a. s., která v minulých letech v rámci celé Prahy musela z veřejné zeleně odebrat téměř 5 000 m³ dřeva. Více než polovina objemu dřeva byla přitom napadena kůrovcem.

X Zavřít