Dopravní podnik otevřel nové dohledové centrum. Cestující budou ve větším bezpečí

7. prosince 2018 ∙ 19:55
Kristián Vích
Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Pražané, kteří využívají MHD, budou ode dneška v mnohem větším bezpečí, slibuje Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). V depu Hostivař dnes totiž bylo otevřeno nové Dohledové a poplachové přijímací centrum (DPPC). To původní se nacházelo v depu Kačerov.

„Nyní máme k dispozici skutečně moderní dohledové centrum, které je zárukou lepšího sběru a vyhodnocování bezpečnostních situací i možných incidentů ve všech areálech DPP. Výrazně tak zlepšíme bezpečnost pro cestující i naše zaměstnance,“ říká Daniel Barták, bezpečnostní ředitel DPP.

Prostory byly vybrány v depu Hostivař, přístavku haly B, v bývalé kantýně. Vlastní realizační práce začaly v dubnu 2018. Byla nutná kompletní změna stavebních dispozic, vybudováno bylo také nové zálohované napájení, řešena byla i datová konektivita. Součástí prostor Dohledového a poplachového přijímacího centra (za téměř 12 mil. Kč) je vlastní profesionální serverovna se zálohovanou klimatizací a video stěna, kterou je možné datově propojit s obdobnými centry Magistrátu hl. m. Prahy. To usnadní činnost pro řešení incidentů většího rozsahu.

Nejmodernější vybavení

Od počátku projekčních prací byl kladen důraz na použití nejmodernějšího vybavení. Zázemí pro pracovníky centra je tak kompletně zařízeno moderními přístroji a prvky. V současné době využívané bezpečnostní technologie integrované do DPPC (kamerové systémy, poplachové a tísňové systémy, video detekční systémy atd.) budou následovat další sofistikované bezpečnostní nástroje. Nově vybudované pracoviště je koncipováno technologicky i organizačně tak, aby bylo možné nové nástroje bez větších problémů integrovat a využívat.

Celé centrum je vybudováno v konceptu „všechno v jednom“, tedy všechny technologie, rozváděče, UPS, ale i kompletní sociální zázemí (toaleta, sprcha, šatna, kuchyně), jsou v jednom odděleném prostoru. Tato koncepce je důležitá pro autonomní provoz po omezenou dobu bez závislosti na dalších prostorech a výbavě areálu.

„DPP tak nyní disponuje v depu Hostivař dohledovým centrem, které profesionálně dohlíží nad bezpečností cestující veřejnosti. Moderní dohledové centrum DPP snese nejpřísnější srovnání s mezinárodními zařízeními podobného významu. Do budoucna se stane základem pro vybudování systému bezpečnostního dispečinku DPP,“ shrnuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti a člen dozorčí rady DPP Petr Hlubuček.

X Zavřít