Gorily z pražské zoo se budou stěhovat do nového domova

26. května 2021 ∙ 19:12
Kristián Vích
U Nového pavilonu goril vznikne také další vchod do zahradyFoto: Zoo Praha

Zoo Praha buduje zbrusu nový pavilon a venkovní výběh pro gorily nížinné. Po dokončení to má být dosud největší expozice zahrady.

Pavilon o rozloze 2 500 m² roste od podzimu 2019 vedle venkovního výběhu žiraf v horní části areálu. Na dalších téměř 3 000 m² pak budou venkovní výběhy. Otevření je zatím naplánováno na podzim příštího roku.

„Povodeň v červnu 2013 už podruhé zatopila stávající Pavilon goril, který je nemožné před velkou vodou dostatečně ochránit. Gorily se při povodni musejí přestěhovat do povodňové věže a odtamtud by již jejich evakuace byla extrémně riskantní, ne-li nemožná,“ popisuje hlavní důvod nové stavby ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Pohled na výstavbu venkovního výběhu pro gorily nížinné. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Nový pavilon bude špičkovým zařízením vybudovaným nad rámec standardů Evropského chovného programu. Návštěvníci se při návštěvě přenesou do střední Afriky – jejich cesta začne na kamerunském venkově a postupně se ocitnou v dalekém deštném pralese s výhledem na gorily.

U pavilonu také vznikne zcela nový vchod do zoo. Hrubá stavba již byla dokončena a nyní přichází na řadu instalace veškerých technologií, vnitřních vybavení expozic, zázemí a návštěvnické části.

[related-post id=“41777″]

Stěhování ale pro zvířata nebude zrovna jednoduché. Již nyní proto zoo řeší, jak jim tento náročný proces co nejvíce usnadnit. „Od loňského roku probíhá trénink zvířat na stěhování. V novém prostředí gorilám budou největší oporou chovatelé, celý stávající chovatelský tým se přesune do nového pavilonu,“ říká kurátor chovu savců Pavel Brandl.

Kromě goril se do nového pavilonu přestějhují i guarézy, kočkodani, křečkomyši, kaloni, talapoini nebo osináci. K vidění tu pak budou i zajímavé druhy exotických rostlin.

X Zavřít