Holešovická tržnice částečně obnoví prodej farmářského ovoce a zeleniny

8. dubna 2020 ∙ 15:21
PražskýDEN.cz
Foto: Holešovické trhy

Pražané budou moci opět nakupovat na oblíbeném zeleninovém trhu v Hale 22 na Pražské tržnici. Úřady povolily bezpečnou formu prodeje farmářského zboží z okének. Zelináři a pěstitelé, kteří se obávají o svou letošní úrodu, tuto možnost vítají. Výdej objednávek z okének začne fungovat po Velikonocích. Zeleninu a další zboží mohou zájemci od prodejců objednávat již nyní.

„Otevření okénka v Hale 22 je dobrá zpráva, pokud lidé přijdou. Jsem rád, že se povedlo alespoň něco domluvit. Je to dobrý systém, protože přivezu tolik zboží, kolik si ode mě lidé předem objednají, to může fungovat,“ říká pan Doskočil, který prodává zeleninu a sazenice. „Situace je pro nás skličující, máme plné skleníky a fóliovníky, obáváme se, abychom nemuseli úrodu vyhodit. V Hale 22 prodávám 29 let a nic podobného jsme od povodní nezažili,“ dodává.

Prodej bude fungovat za přísných hygienických podmínek, bude zřízena diskrétní zóna pro výdej objednávek, zákazníci musí samozřejmě dodržovat 2m rozestupy a nošení roušek.

Na webových stránkách Pražské tržnice jsou uvedeny kontakty na jednotlivé prodejce, kteří se zapojí do objednávkového prodeje z Haly 22. Zatím jich je zhruba dvacítka. Zájemce se spojí přímo s prodejcem, objedná si od něj zboží a domluví den a čas předání u okének, která budou otevřena od pondělí do soboty od 8:00 do 13:00. Okénka budou zatím dvě, u vchodu z pěšího korza a u vchodu z parkoviště, rozdělená na odběr menších a větších objednávek.

„Od začátku pandemie a karanténních opatření nás trápí osud drobných pěstitelů a prodejců z Haly 22 v Pražské tržnici. Ta zůstává vzhledem k vládním nařízením zavřená, protože ji odpovědné státní orgány považují za trh, tedy za zakázanou formu obchodní činnosti. Nyní se nám však při jednáních s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy a Ministerstvem zdravotnictví podařil důležitý průlom,“ říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek, který má rozvoj Pražské tržnice ve své gesci, a dodává: „Vypadá to tedy, že sezóna bude pro Holešovické trhy a naše pěstitele alespoň částečně zachráněna.“

Objednávání zeleniny, ovoce a dalšího zboží přes kontakty uvedené na webu Pražské tržnice je možné od dnešního dne, výdej objednávek u okének bude zahájen v úterý po Velikonocích, tj. 14. dubna.

V Pražské tržnici jsou dále otevřeny formou výdejního okénka tzv. Pražské taštičky, bistro Jatka 78, Vietnamská restaurace Trang An, Slovenská pekárna nebo cukrárna Kopeček, ostatní prodejny a provozy upravily své fungování podle aktuálních nařízení vlády.

X Zavřít