Hvězdná herečka Eva Gerová se vzdala kariéry ze dne na den. Nelitovala toho

15. září 2020 ∙ 14:22
Kristián Vích
Eva Gerová
Eva Gerová zazářila v několika prvorepublikových filmech.Foto: Archiv

Už ve velmi mladém věku stála Eva Gerová po boku takových filmových hvězd, jako byly Zita Kabátová, Věra Ferbasová, Adina Mandlová nebo Antonie Nedošinská. Do svých devatenácti let stihla zazářit v několika prvorepublikových filmech. Pak se ale rozhodla, že slávu vymění za něco hodnotnějšího.

Eva Gerová (celým příjmením Branbergerová) se narodila 4. března 1920 v Praze do rodiny hudebního vědce a operní pěvkyně. Talent pro herectví v ní dřímal už od dětství. V sedmi letech zaujala svým přirozeným projevem v jednom představení pražské konzervatoře, kam ji obsadila profesorka Marie Laudová-Hořicová. Po tomto úspěchu malé Evě údajně řekla, že když se začne herectví věnovat, může to v budoucnu dotáhnout daleko.

Ze školy šla Eva Gerová rovnou na plac

Eva vzala profesorku za slovo a v šestnácti letech se přihlásila ke studiu na konzervatoř, kam byla přijata. Než se ale ve škole stačila vůbec rozkoukat, už stála před filmovou kamerou. Mladé a krásné dívky si totiž všiml režisér Oldřich Kmínek, který ji obsadil do filmu Manželství na úvěr (1936).

Eva Gerová a Ladislav Pešek
Eva Gerová a Ladislav Pešek ve filmu Jarka a Věra (1938). Foto: Archiv

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 1937 se objevila celkem ve čtyřech filmech. A o rok později měla na svém kontě již šest filmových titulů. Nejčastěji hrála role slušných a spořádaných dcerušek, které nakonec získají svého vyvoleného muže.

Sláva není všechno

V roce 1939, kdy měla pouhých devatenáct let, krátce hostovala v Divadle na Vinohradech a hrála ve filmu Venoušek a Stázička. Pak se ovšem zamilovala do lékaře Jaroslava Šanovce, provdala se za něj a hereckou kariéru pověsila na hřebík, aby se mohla plně věnovat rodině. Svého rozhodnutí prý nikdy nelitovala, i s ohledem na to, jak během německé okupace a po ní dopadly její herecké kolegyně.

Po válce pracovala jako brigádnice v knihovně, následně se stala knihovnicí Divadelního a filmového oddělení pražské Městské knihovny. V aktivním zaměstnání byla až do roku 1993, kdy odešla do důchodu. Zemřela v roce 2013 v Praze ve věku 93 let.

X Zavřít