Jediná cesta k uzdravení Miloše Zemana i rozdělené společnosti. Komentář Kristiána Vícha

19. října 2021 ∙ 12:40
Kristián Vích
Prezident Miloš ZemanFoto: Pražský hrad

V České republice se schyluje ke konci jedné nešťastné éry. Prezident Zeman bude nejspíš zbaven svých prezidentských pravomocí, i když formálně mu titul hlavy státu zůstane. Pro občany země je to dobrá zpráva, včetně Miloše Zemana jako člověka.

Všichni přejeme nemocnému Zemanovi hodně sil. Zároveň ale nemůžeme zavírat oči před politikou, kterou jako prezident v posledních 8 letech prosazoval. Lékařka Džamila Stehlíková to ve svém úterním příspěvku na Twitteru shrnula naprosto přesně.

„Proč máme znát prezidentovu diagnózu? Vtiskla jeho politice nelidskou tvář, plochý alkoholový ‚humor‘, krutost, s kterou radil Putinovi likvidovat novináře a označoval lidské bytosti za odporné. Zeman normalizoval zlo. Děti musí vědět, že to není normální,“ doslova napsala.

Výkon prezidentských pravomocí přejde po aktivaci ústavního článku 66 na někoho jiného. Okolí prezidenta, o které se už navíc momentálně zajímá Policie ČR, nebude mít nadále žádný reálný vliv na politický život. S novou vládou se snad po letech konečně vrátí slušnost, vzájemná úcta a spravedlnost. Hodnoty, na kterých naše republika vznikla.

Vláda Miloše Zemana zůstane navždy v duši národa jako výstražné memento. Pokud má republika i nadále dobře fungovat, nesmí žádná hlava státu mluvit sprostě na veřejnosti, hlásat nenávist k menšinám, nejapně žertovat o likvidaci nezávislých novinářů, ohýbat Ústavu ČR k obrazu svému, vyvíjet byť jen neformální nátlak na nezávislé soudce, jezdit se klanět totalitním vůdcům nebo lhát o lidech, kteří jsou již desítky let po smrti a nemohou se bránit.

Miloš Zeman jako prezident zkrátka nebyl dobrý a neuspěl. Potvrzuje i velmi trapné finále, kterého jsme v posledních dnech svědky v přímém přenosu. Miloš Zeman jako člověk uspěl, jistě je to milující otec, manžel, kamarád. Jako takový si ale ve svém aktuálním zdravotním stavu zaslouží především klid a odpočinek, což se s výkonem prezidentské funkce neslučuje. Jiná cesta k uzdravení pacienta Miloše Zemana i rozdělené společnosti neexistuje.

X Zavřít