Kam vyhodit obal od zubní pasty? Nová kampaň testuje známé tváře

7. července 2020 ∙ 00:22
Kristián Vích
Foto: PražskýDEN.cz

Svozová společnost Pražské služby se během letních prázdnin zaměří na téma správného třídění odpadu a předcházení jeho vzniku. V rámci online kampaně pětice známých osobností podstoupí tzv „Třídicí kvíz“. Jako první si ho vyzkoušel herec, scenárista a bojovník v MMA Jakub Štáfek.

Se záludnými otázkami týkajícími se správné likvidace plata od vajíček, krabice od pizzy či tuby od zubní pasty popasoval se protagonista fotbalisty Lavického ze seriálu Vyšehrad popasoval dobře.

Jakub Štáfek zaváhal pouze ve dvou případech. Tubu od zubní pasty by namísto kontejneru na plasty hodil do nádoby určené ke sběru kovového odpadu. Plastový obal od jídla podle něj patří do plastů, což ale také není pravda.

„Znečištěné a zejména pak mastné potravinářské obaly od jídel patří do směsného odpadu. To samé platí pro krabici od pizzy. Papír nasákne tukem a pro další recyklaci již není vhodný,“ vysvětluje nejčastější třídicí přehmaty tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

V dalších otázkách byl Jakub Štáfek bezchybný a nenechal se zaskočit ani novinkou týkající se plata od vajec.

„Dlouho platilo, že jde o tolikrát recyklovaný papír, který již nemá dál smysl recyklovat. Díky novým technologickým postupům a zpracovávání recyklátu toto pravidlo neplatí. Plato od vajec či rolička od toaletního papíru patří do modré nádoby na papír, nikoli do popelnice na směsný odpad,“ říká Radim Mana.

Kvíz vyzkouší i další osobnosti

Další videa s osobnostmi zveřejní Pražské služby postupně v průběhu července. Své znalosti z oblasti správného třídění si prověří herec Jiří Mádl, Oliver Pape z kuchařské́ show MasterChef, zpěvák Julián Záhorovský nebo modelka Renata Langmannová.

X Zavřít