MagazínIvana Kratochvílová2. listopadu 20243 minuty čtení

Když odejde milovaný člověk. Průvodce cestou smutku a uzdravení

Postavit se smrti čelem vyžaduje značnou dávku odvahy.

Foto: Unsplash

Ztráta milovaného člověka otřese základy našeho života takovým způsobem, který si předem nedokážeme dost dobře představit. Často slýchám od svých známých, že je zaskočila nejen síla smutku, ale i jeho proměnlivost a nepředvídatelnost. Jeden den se cítí téměř v pořádku, aby je druhý den paralyzovala vlna zoufalství jen proto, že zahlédli oblíbený hrnek zesnulého v kuchyňské skříňce.

Náhlá a nečekaná ztráta blízkého člověka působí jako rána bleskem – mozek nemá čas se připravit na změnu reality. Příbuzní v takových případech často uvíznou v počáteční fázi šoku mnohem déle. Jejich mysl odmítá přijmout, že ještě včera s milovaným člověkem plánovali víkend a dnes už tu není. Naproti tomu očekávaný odchod, třeba při dlouhé nemoci, dává prostor pro postupné loučení a zpracování přicházející ztráty. Když ale přijde konec, bolest je to samozřejmě rovněž nesmírně ohromná.

Emoční bouře a jak jí čelit

Smutek po ztrátě blízkého přichází ve vlnách a každá může nést jiné emoce. Vztek na osud nebo na lékaře. Úzkost z budoucnosti bez milované osoby. Vinu za věci nevyřčené nebo neudělané. Někdy se objeví i zdánlivě nepatřičné pocity úlevy, zvlášť po dlouhé nemoci blízkého. Všechny tyto emoce jsou normální a mají v procesu truchlení své místo.

Délka a intenzita truchlení závisí na mnoha faktorech – na typu vztahu, okolnostech úmrtí i naší osobnosti. Některým lidem trvá měsíce, než zvládnou mluvit o zesnulém bez pláče. Jiní se vrátí do práce po týdnu, ale jejich smutek může trvat roky. Neexistuje univerzální časová osa pro uzdravení a každý má právo truchlit svým tempem.

V prvních týdnech po ztrátě pomáhá především podpora blízkých a zachování základní rutiny – pravidelné jídlo, spánek, pohyb. Mnoho lidí instinktivně cítí potřebu být samo, což je v pořádku. Přesto je důležité zůstat v kontaktu alespoň s několika blízkými osobami, které respektují naše tempo a způsob truchlení.

Postupem času většina lidí nachází novou rovnováhu. Vzpomínky na zesnulého začínají vyvolávat spíš úsměv než bolest. To ale neznamená, že smutek zcela zmizí – spíš se stane snesitelnější součástí života. Jako kdyby se rána postupně měnila v jizvu, která sice zůstává, ale už tolik nebolí.

Během truchlení pomáhá vytvořit si vlastní rituály vzpomínání. Někdo zapálí svíčku při výročích, jiný pravidelně navštěvuje místa spojená se zesnulým nebo píše dopisy do deníku. Tyto osobní rituály dávají zármutku strukturu a pomohou udržet vzpomínky živé zdravým způsobem.

Je důležité vědět, kdy vyhledat odbornou pomoc. Pokud se i po několika měsících nedaří zvládat běžné denní činnosti, pokud se objevují sebevražedné myšlenky nebo se smutek časem nezmenšuje, je čas obrátit se na psychologa nebo terapeutickou skupinu pro pozůstalé. Odborná pomoc není známkou slabosti, ale naopak zodpovědnosti k sobě samému a vnitřní síly postavit se situaci čelem.

Čas léčí, ale jinak než čekáme

Častá představa o „vyrovnání se se smrtí“ jako o lineárním procesu není přesná. Realita připomíná spíš spirálu – postupně se vzdalujeme od nejintenzivnější bolesti, ale občas se vrátíme zpět. Třeba při významných životních událostech, které by zesnulý rád sdílel s námi. A to je naprosto v pořádku. Znamená to jen, že náš vztah k milovanému člověku byl hluboký a významný.

Čtěte také…
Populární televizní matador v důchodu se vrací na obrazovky. Pomůže zachránit kdysi slavnou stanici?

Nepřehlédněte

Populární televizní matador v důchodu se vrací na obrazovky. Pomůže zachránit kdysi slavnou stanici? • Česká mediální scéna v posledních měsících prochází turbulentními změnami, které mohou významně ovlivnit večerní program statisíců diváků. Dlouholeté zkušenosti a neutuchající elán jsou vlastnosti, které charakterizují muže, jenž se stal synonymem investigativní žurnalistiky v České republice. Na mediálním nebi se právě rodí projekt, který by mohl pomoci změnit dosavadní rozložení televizních sil.

Přidáno 1 900 Kč dostanou automaticky desítky tisíc lidí. Do stropu neskáčou, není to pro ně dost • Jak se vám líbilo, kdyby vám zaměstnavatel sám od sebe od ledna zvýšil mzdu? Mnoho z nich to bude muset udělat bez mrknutí oka. Jenomže příjemci těchto peněz ani tak nebudou mít důvod, aby se radovali.

Úzkost po alkoholu má své důvody. Z některých druhů je horší než z jiných • Znáte ten pocit, když se probudíte po bujaré noci a kromě klasické bolesti hlavy vás přepadne i nevysvětlitelný strach a úzkost? Nejste v tom sami a nejspíš to mnohé postihne již brzy, protože se nyní kvapem blíží oslavy konce roku. Tento fenomén, odborně nazývaný "hangxiety" (spojení slov hangover a anxiety), není jen výmyslem – má vědecké vysvětlení. A některé druhy alkoholu ho způsobují více než jiné.

Další český řetězec začíná rozvážet potraviny až domů. Cílí hlavně na seniory • Nechat si přivézt nákup až ke dveřím, to je něco, na co si zvyká stále více Čechů. Zavedené služby na rozvoz potravin jako Rohlík.cz nebo Košík.cz fungují již nějaký ten pátek. A protože zákazníci jsou v tomto případě leckdy ochotní tolerovat i vyšší ceny, ekonomicky všechno dává smysl.

Ve Sportce leží obrovský balík peněz. Výherci stačí ve středu tipnout správná čísla • Napětí stoupá a všichni sázkaři už netrpělivě vyhlížejí dnešní večer. Ve hře Sportka se totiž nashromáždil poměrně slušný ranec peněz. Šťastlivci, který správně natipuje šest čísel a ještě splní další dvě podmínky, se tak může radikálně změnit život.

Mobily skrývají mimořádnou anomálii. Každý se může přesvědčit • Vytáhněte svůj mobil a otevřete v něm aplikaci kalendář. Nyní se v něm zkuste posunout hodně daleko do minulosti. Až narazíte na rok 1582, zastavte se. A teď se podívejte pozorně na měsíc říjen. Všimli jste si něčeho zvláštního?

Vylosovali úterní miliardový Eurojackpot. Tahle výherní čísla jste měli vsadit • V evropské loterii Eurojackpot pokračuje napínavé čekání na rekordního výherce maximálního jackpotu, jehož kumulovaná částka vyšplhala na bombastických 120 milionů euro, což dělá asi 3 miliardy korun.

Hacknuté USB nabíječky kradou data z telefonu. Jsou po celém Česku, existuje ale ochrana • Představte si situaci, kdy zrovna někam cestujete, ale baterie vašeho telefonu je téměř vybitá. Na nádraží zahlédnete volnou USB nabíječku. Záchrana! Jenže právě tenhle zdánlivě nevinný moment může odstartovat noční můru.

Nebezpečný nález v paprice. Nelze vyloučit ohrožení lidí, řetězec stahuje výrobek z prodeje • V době, kdy se mnozí připravují na vánoční pečení a vaření, přichází znepokojivé zjištění od velkého obchodního řetězce. Jeden ze zákazníků odhalil závažný problém u produktu, který se nyní možná nachází v mnoha domácnostech nebo i profesionálních kuchyních. Situace si žádá pozornost všech spotřebitelů.

Vypůjčil si drahé repráky. Teď má na krku policisty a hrozí mu basa. Poznáte ho? • Za běžného nakupujícího se vydával muž, který si v obchodním centru v pražských Řevnicích na Praze 5 vyhlédl značkové reproduktory. Jeho hudebně-nákupní mise však měla jeden háček. Platit se mu nechtělo.