Krize bydlení i plánování měst tématem filmové přehlídky Městem

19. října 2021 ∙ 15:23
PražskýDEN.cz
Foto: Unsplash

Tři kina, tři dny, tři dokumenty. A tři pohledy na současná města. Spolek AutoMat chystá po roční pauze druhý ročník filmové přehlídky Městem. Divákům v září a listopadu zdarma představí tři zahraniční snímky, které se nedostanou do běžné distribuce, a pozve také na debaty s odborníky. Film Tohle město není pro chudý má úplnou premiéru.

V rámci přehlídky Městem chce spolek AutoMat představit nové městské výzvy v kontextu jejich udržitelného rozvoje. Propagaci myšlenek udržitelného urbanismu i dopravy ve městech se AutoMat věnuje dlouhodobě.

„Během prvního ročníku jsme promítali filmy věnující se městské mobilitě či vztahu chodců k veřejnému prostoru. Letos přineseme témata městského plánování a také se zaměříme na bytovou krizi, která zasáhla nejen Česko,“ zve na filmovou přehlídku vedoucí projektu Laboratoř udržitelného urbanismu spolku AutoMat Michal Lehečka.

„Vybrané dokumenty zkoumají situace a příběhy z velkých zahraničních měst, jejichž přístup k urbanistickým výzvám nám může být příkladem, a nebo naopak varováním,“ dodává Lehečka.

Po každém promítání bude následovat diskusní panel s urbanisty, architekty a dalšími odborníky, kteří problematiku zasadí i do českého kontextu.

Festival nabídne jedinečné příběhy lidí bojujících za udržitelná a obyvatelná města. První snímek přehlídky s názvem Experimental City pojednává o ambiciózním plánu stavby futuristického města. To mělo řešit složitou situaci amerických sídel v době, kdy se jejich obyvatelé masově stěhovali do satelitů a městská centra nechávali bezútěšně vyprázdněná.

Těšit se můžete třeba i na dokument o Adě Colau, kterou její aktivismus dovedl až na pozici starostky Barcelony, odkud mohla dosáhnout pozitivních změn v městském veřejném prostoru.

Festival pořádá spolek AutoMat ve spolupráci s kinem Světozor, Centrem architektury a městského plánování a prostorem39, v jejichž kinosálech se bude promítat. Vstupné je dobrovolné, z kapacitních důvodů je nutná registrace. Detailní program, odkazy k registraci i jména hostů na www.auto-mat.cz/mestem.

X Zavřít