Kšeft za miliony. Muži z Prahy pěstovali marihuanu ve velkém, ale spadla klec

14. prosince 2017 ∙ 00:02
PražskýDEN.cz
Foto: Policie ČR

Pražští kriminalisté začátkem prosince dopadli gang obchodníků s marihuanou. Obviněno bylo deset mužů ve věku od 33 do 73 let. Za výrobu a distribuci drogy jim vzhledem k velkému rozsahu množství hrozí až dvanáctileté tresty odnětí svobody.

Policie na případu pracovala už od letošního března, kdy se o dozvěděla, že v jedné restauraci v Praze 5 probíhá prodej marihuany. Majitel restaurace kupoval sazenice, takzvané řízky, které pak prodával svým komplicům. Ti následně rostliny pěstovali v indoorových pěstírnách a sušinu z nich prodávali zpátky majiteli restaurace. Ten ji pak vozil do jednoho z barů v Praze 3, kde byla distribuována konečným uživatelům. Skupina takto fungovala pravděpodobně několik let.

Zásah po celé republice

Kriminalisté v této souvislosti zadrželi celkem deset mužů ve věku od třiatřiceti do třiasedmdesáti let. Razie probíhala v jeden okamžik na několika místech České republiky v součinnosti se zásahovou jednotkou, celní správou, leteckou službou a dalšími orgány činnými v trestním řízení.

U hlavního podezřelého policisté při zadržení zajistili více než kilogram sušiny, kterou právě převážel. Následovalo několik domovních prohlídek, mimo jiné i v Břeclavi, při kterých bylo zajištěno více než 10 kilogramů sušiny, 1 milion korun v hotovosti, několik litrů extraktu z marihuany a asi 400 mililitrů fénixových slz. Právě fénixovy slzy byly pro kriminalisty překvapením, protože se s nimi zatím u žádného jiného případu nesetkali. Jedná se o velmi silný extrakt z marihuany, který může při vyšší dávce způsobit smrt.

Milionový byznys

Všichni zadržení byli obviněni z trestného činu nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami, za což vzhledem k rozsahu množství prodané drogy některým z nich hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi. Všichni stíhaní vedli řádné životy, pracovali a prodej drog měli jen jako zajímavý přivýdělek. Odhadem hlavní organizátor měsíčně prodal 8 kilogramů marihuany při ceně asi 90 tisíc korun za kilo.

Pro rozkrytí případu museli policisté nasadit sofistikované metody, členové gangu si totiž počínali velmi obezřetně. Pro předání drog používali výrazy jako „svačina“, při objednávání zase mluvili o metrech čtverečních s tím, že shánějí pronájem bytu o takové velikosti.

X Zavřít