Muž se usadil na střeše domu a sedm hodin odmítal slézt dolů

24. června 2020 ∙ 17:49
Kristián Vích
Zásah policistů v Malešicích trval více než 7 hodin.
Zásah policistů v Malešicích trval více než 7 hodin.Foto: Policie ČR

O pořádný rozruch se v úterý postaral pětatřicetiletý muž v pražských Malešicích. Vylezl na střechu rodinného domu a odmítal ji opustit. Policisté ho museli více než sedm hodin přesvědčovat, aby slezl dolů.

„Deset minut před půl třetí odpoledne přijal operační důstojník oznámení, že v Janderově ulici v Praze 10 běhá po střechách domů člověk. Na místo se dostavili policisté z pohotovostní motorizované jednotky, kteří uviděli tančícího muže na střeše rodinného domu,“ popisuje policejní mluvčí por. Mgr. Violeta Siřišťová.

Muž s policisty začal komunikovat. Sdělil jim, že pokud se k němu přiblíží, skočí dolů a napadne je. Strážci zákona proto na místo přivolali hasiče s výškovou technikou, záchrannou službu, policisty ze zásahové jednotky, speciální pořádkové jednotky místního oddělení Strašnice a policejní vyjednavače.

Janderova ulice byla po celou dobu zásahu uzavřená. Foto: Policie ČR

Snahy vyjednavačů byly dlouho marné

Hasiči nainstalovali pod dům seskokovou matraci a ke střeše vysunuli automobilový žebřík pro vyjednavače. Zkušení policejní vyjednavači se muže snažili dlouhé hodiny přesvědčit, aby si dal říct a slezl dolů.

„Neustále poskakoval po komínech a střídal své chování od tesknivého po agresivní. Posun přišel až ve chvíli, kdy policisté zjistili, o koho se jedná. Několikrát soudně trestaný pětatřicetiletý recidivista stál v minulém roce několik hodin na sloupu trakčního vedení v Děčíně. Navíc je uživatelem omamných a psychotropních látek. Během zásahu i několikrát ohrožoval policejní vyjednavače, a to údery a kopy do koše výškové plošiny,“ líčí mluvčí Siřišťová.

Zásah policistů v Malešicích trval více než 7 hodin.
Zásah trval až do večerních hodin. Foto: Policie ČR

Hrozí mu vězení

Muž nakonec slezl ze střechy ve tři čtvrtě na deset večer. Za doprovodu policie byl převezen do nemocnice. Ulice Janderova musela být po celou dobu zásahu uzavřena.

Muž je v současné chvíli podezřelý ze spáchání trestného činu výtržnictví, za což mu v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi. Veškeré další okolnosti jednání tohoto muže jsou předmětem šetření policie.

X Zavřít