Muž se usadil na střeše domu a sedm hodin odmítal slézt dolů

Pražské krimiKristián Vích24. června 20202 minuty čtení
Zásah policistů v Malešicích trval více než 7 hodin.

Zásah policistů v Malešicích trval více než 7 hodin.

Foto: Policie ČR

O pořádný rozruch se v úterý postaral pětatřicetiletý muž v pražských Malešicích. Vylezl na střechu rodinného domu a odmítal ji opustit. Policisté ho museli více než sedm hodin přesvědčovat, aby slezl dolů.

„Deset minut před půl třetí odpoledne přijal operační důstojník oznámení, že v Janderově ulici v Praze 10 běhá po střechách domů člověk. Na místo se dostavili policisté z pohotovostní motorizované jednotky, kteří uviděli tančícího muže na střeše rodinného domu,“ popisuje policejní mluvčí por. Mgr. Violeta Siřišťová.

Muž s policisty začal komunikovat. Sdělil jim, že pokud se k němu přiblíží, skočí dolů a napadne je. Strážci zákona proto na místo přivolali hasiče s výškovou technikou, záchrannou službu, policisty ze zásahové jednotky, speciální pořádkové jednotky místního oddělení Strašnice a policejní vyjednavače.

Janderova ulice byla po celou dobu zásahu uzavřená. Foto: Policie ČR

Snahy vyjednavačů byly dlouho marné

Hasiči nainstalovali pod dům seskokovou matraci a ke střeše vysunuli automobilový žebřík pro vyjednavače. Zkušení policejní vyjednavači se muže snažili dlouhé hodiny přesvědčit, aby si dal říct a slezl dolů.

„Neustále poskakoval po komínech a střídal své chování od tesknivého po agresivní. Posun přišel až ve chvíli, kdy policisté zjistili, o koho se jedná. Několikrát soudně trestaný pětatřicetiletý recidivista stál v minulém roce několik hodin na sloupu trakčního vedení v Děčíně. Navíc je uživatelem omamných a psychotropních látek. Během zásahu i několikrát ohrožoval policejní vyjednavače, a to údery a kopy do koše výškové plošiny,“ líčí mluvčí Siřišťová.

Zásah policistů v Malešicích trval více než 7 hodin.
Zásah trval až do večerních hodin. Foto: Policie ČR

Hrozí mu vězení

Muž nakonec slezl ze střechy ve tři čtvrtě na deset večer. Za doprovodu policie byl převezen do nemocnice. Ulice Janderova musela být po celou dobu zásahu uzavřena.

Muž je v současné chvíli podezřelý ze spáchání trestného činu výtržnictví, za což mu v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi. Veškeré další okolnosti jednání tohoto muže jsou předmětem šetření policie.

Nepřehlédněte

Vánoční strom poslouží seniorům. Vznikne z něj nábytek • S příchodem Tří králů končí vánoční a novoroční svátky. Pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) proto začali odstrojovat vánoční strom na Staroměstském náměstí. Spolu s ním z pražských ulic v příštích dnech zmizí i 1100 vánočních dekorů na veřejném osvětlení a 30 vánočních stromů.

Rodinný festival Malešičák na konci srpna láká na Živého dinosaura • Poslední srpnovou sobotu se uskuteční tradiční rodinný festival Malešičák, letos již po sedmé. Festival nabídne od 13 hodin v Malešickém parku v Praze 10 bohatý program pro děti i dospělé. Hlavní hvězdou festivalu bude pražská funky kapela Top Dream Company a možná mezi návštěvníky zavítá i Živý dinosaurus. Vstupné je zdarma.

Ve středu odstartuje rekonstrukce polikliniky v Malešicích • Poliklinika Malešice vstoupí od 2. ledna 2019 do dlouho očekávané rekonstrukce. Cílem je nabídnout lékařům i pacientům odpovídající moderní zázemí a větší komfort.

Vzniknou v Malešicích nové byty? Zaměří se na to analýza • Malešicko-hostivařská oblast je se svými 650 hektary největší průmyslovou lokalitou v Praze. Nachází se tu velká část technického zázemí hlavního města jako spalovna, teplárna, chladírny, skladovací a výrobní haly, betonárna, depozitář Národní knihovny nebo ústřední dílny Dopravního podniku.

Malešickou a Českobrodskou ulici propojí nová třída • Nákladové nádraží Žižkov je jedno z pražských transformačních území, kde má v budoucnu vzniknout nová čtvrť. S budoucími obyvateli ale vzroste i nutnost posílení zdejší dopravy. Aby se předešlo přetěžování ulice Jana Želivského, vznikne tzv. „Jarovská třída“.