Naslouchejte intuici a těžká rozhodnutí půjdou jako po másle

MagazínTereza Běhalová11. června 20243 minuty čtení

Foto: Unsplash

Každý z nás má někde uvnitř sebe schovaný kompas. Ukazuje směr, kterým se v životě ubírat. Říká se mu různě – někdy vnitřní hlas, jindy zase šestý smysl. Na názvu každopádně příliš nezáleží. To nejdůležitější je naučit se mu naslouchat. Dokáže být totiž tím nejlepším rádcem v klíčových momentech života.

Intuice funguje jako tichý našeptávač v pozadí. Když se ocitáme před důležitou životní křižovatkou, podsouvá nám jemné nenápadné signály. Pokud se je naučíme číst a důvěřovat jim, můžeme se podle nich řídit. Správná volba pak přijde zničehonic, ani nevíme jak. Prostě jen uděláme nějaké rozhodnutí a máme jistotu, že je to tak správně.

Nechte intuici pracovat za vás. Ve složitých situacích si často lámeme hlavu nad tím, co máme udělat. Probíráme všechna pro a proti, zvažujeme nejrůznější varianty. Často si tím ale jen komplikujeme život. Zkuste jednoduše vypnout a myslet na něco jiného. Vnitřní hlas si vás brzy najde.

Jak naslouchat intuici

Naučit se naslouchat intuici vyžaduje cvik. Všímejte si náhlých myšlenek, které se vám čas od času zjeví. Zaznamenávejte si je, i když vám přijdou scestné. Zapisujte si také sny, které se vám zdají. Právě ty mohou být zprávami vašeho nitra.

Jakmile se ocitnete před složitou situací, věnujte pozornost signálům vašeho těla. Cítíte v břiše poletovat motýlky? Pak jste zamilovaní a měli byste se pokusit začít budovat vztah. Anebo vám tuhne šíje? Pak patrně kráčíte špatným směrem. Prožíváte uvnitř klid a mír? Gratulujeme, jste na správné cestě.

Nenechte se strhnout okolím. Zavřete dveře radám každého druhého, který si myslí, že ví, co je pro vás nejlepší. Je to váš život, vaše kroky, vaše volby. Nikdo je nemůže dělat za vás. Věřte hlavně sobě a svým pocitům. Co vám říká vaše srdce?

Foto: Unsplash

Trénink šestého smyslu

Lidé intuici často přehlížejí. Nevěří jejím radám, považují ji za něco iracionálního. Přitom naše podvědomí často ví lépe než rozum, co potřebujeme. K intuici se můžeme naučit přistupovat stejně jako k ostatním smyslům. Jediné, co je k tomu třeba, je pravidelný trénink.

Dejte šestému smyslu šanci projevit se. Zkuste se někdy rozhodovat čistě jen podle toho, co vám radí vaše nitro, a neřiďte se pravidly a zvyklostmi. Naplánujte si dovolenou tam, kam vás to táhne, a ne tam, kam jezdíte každý rok. Jděte na rande naslepo podle doporučení kamarádky, i když si možná budete chvíli připadat trapně. Bude to pro vás mentální dobrodružství a sami víte, že vás to možná podvědomě láká.

Intuici můžete rozvíjet i v běžných situacích. Stojíte před výběrem, jestli jet autobusem nebo na kole? Na pár vteřin se zastavte, zhluboka se nadechněte a potom udělejte to první, co vás napadne. Chcete si dát k obědu kuřecí nebo hovězí? Zavřete oči, představte si obě jídla a vnímejte, ke kterému z nich vás to více táhne. Cítíte to? Právě jste dali na radu své intuice!

Foto: Unsplash

Intuice vám může změnit život

Intuice vás jen málokdy zklame. Na rozdíl od rozumu totiž zohledňuje také city, emoce a zkušenosti. Nejde jen o chladnou logiku. Intuice umí propojit to, co chceme, s tím, co potřebujeme.

Intuice nejlépe funguje v klidu. Najděte si každý den alespoň chvíli, kdy vypnete a budete jen tak relaxovat. Nechte své myšlenky volně plynout, nenásledujte je a nehodnoťte. Jen pozorujte, vnímejte, co vám říkají, a netlačte na ně.

Tréninkem pozornosti k vašim vnitřním pochodům dosáhnete časem hlubšího poznání sebe sama. Řiďte se intuicí a určitě nešlápnete vedle. Třeba už dnes přijmete rozhodnutí, které vám do budoucna zásadně změní život. Stačí naslouchat svému vnitřnímu hlasu.

Vnitřní hlas je váš nejlepší přítel. Chová k vám tu nejčistší lásku, nikomu vás nepomlouvá a neintrikuje za vašimi zády. Bude při vás stát v dobrém i zlém. Věřte mu a uvidíte, že vám váš život dokonale změní.

Zdroj: Autorský text

Nepřehlédněte