Název nového parku Prahy 3 vybrali občané v anketě

30. října 2021 ∙ 09:41
PražskýDEN.cz
Foto: MČ Praha 3

Nyní je to ještě travnatá plocha mezi Sauerovou a Pitterovou ulicí. V budoucnu se ale promění v plnohodnotný městský park. Jeho název Pražané vybrali v anketě.

Během čtrnáctidenní ankety se vybíralo z pěti možných názvů pro budoucí park. Zvítězilo již vžité, lidové označení tohoto místa – Kapslovna. Odkazuje k bývalé továrně na střelné zápalky a náboje, která stávala na druhé straně kopce. Vyráběly se tu roznětky do palných zbraní, běžně označované jako kapsle. V místě budoucího parku se pak náboje zkoušely.

Do ankety se zapojilo 1122 lidí. Hlasovací systém byl navržen tak, aby na výsledku byla co největší shoda. Každý mohl hlasovat pro dva návrhy a zároveň udělit i jeden negativní hlas. Po součtu kladných a záporných bodů Kapslovna vyhrála s počtem 463 hlasů. Druhou pozici obsadil návrh park Jaroslava Foglara s rozdílem 126 hlasů. Poslední návrh park Práčat dokonce získal více záporných hlasů než kladných.

Hlasování se účastnilo více žen než mužů. Zatímco na prvenství Kapslovny se ženy i muži shodovali, druhé místo by u žen získalo pojmenování park Olgy Fierzové. Téměř polovina hlasujících byla v kategorii 31-45 let.

Celý proces pojmenování budoucího parku začal už před prázdninami, kdy ho projednala a schválila Komise pro strategické plánování a participaci. V jejich průběhu lidé navrhovali název. Sešlo se více než 130 návrhů. Kulturní komise z nich v září vybrala pět a ty byly zařazeny do anketního hlasování. Samotné hlasování probíhalo od 11. do 24. října.

Nový název musí ještě formálně potvrdit místopisná komise magistrátu a následně rada hlavního města.

„Cílem celého procesu pojmenování budoucího parku byla snaha zapojit co nejvíce lidí do dění v naší městské části. Jsme příjemně překvapeni, kolik lidí se do hlasování nakonec zapojilo. Je vidět, že tento způsob participace se osvědčil a hodláme ho využívat i v budoucnu,” sdělil Pavel Křeček, radní pro strategické plánování Prahy 3.

X Zavřít