Nechci Pražany vystavit mediálnímu lynči od premiéra, říká primátor Hřib

14. února 2021 ∙ 16:16
PražskýDEN.cz
Foto: Facebook.com / Zdeněk Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib se nakonec připojí k žádosti hejtmanů na vyhlášení nouzového stavu v Česku. Podle jeho slov nechce vystavit Pražany případnému mediálnímu lynči ze strany premiéra Andreje Babiše za zhoršení epidemie, i když by za to sami nemohli.

„Lidé už nevěří opařením, protože ti, kdo je zavádějí, je sami nedodržují. Opatření zjevně nefungují – kdyby fungovala, krize už by byla vyřešená, protože by se lidé prakticky nepotkávali. Proto jsem od počátku prosazoval restart, tedy ukončení nouzového stavu a zavedení o něco mírnějších opatření v režimu zákona o ochraně veřejného zdraví. Věřím, že by pak lidé opatření lépe dodržovali, kdyby takovou sebereflexi vláda projevila,“ uvedl v prohlášení pražský primátor.

Se svým názorem však nakonec zůstal v Asociaci krajů ČR zcela osamocen. Proti společné deklaraci hejtmanů hlasoval jako jediný. „Kolegům hejtmanům to nevyčítám, řeší často úplně jiné problémy než my – příkladem jsou třeba tři zavřené okresy ve dvou krajích. Zdravotnictví v našem městě má také podstatně větší rezervy než v jiných krajích. Opravdu ale za těchto podmínek nedává smysl, aby Praha fungovala v jiném režimu než ostatní kraje. Jednak jsem veřejně slíbil společný postup s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou, jednak by to vedlo k přesně opačnému efektu, než o který usiluji,“ napsal dále Hřib.

Podle primátora hrozila ještě jedna věc. „Obyvatelé Prahy by pak byli zbytečně vystaveni mediálnímu lynči ze strany premiéra za zhoršení epidemie, i když by za to sami nemohli. Těmto následkům nemohu obyvatele našeho města s klidným svědomím vystavit,“ dodal Zdeněk Hřib.

Celý text prohlášení primátora najdete zde.

X Zavřít