Netrestejte běžné lidi. Bartoš a Rakušan poslali dopis do Bruselu kvůli Babišovi

22. září 2021 ∙ 17:06
Kristián Vích
Foto: Česká pirátská strana, volné dílo

O půlnoci ze středy na čtvrtek vyprší lhůta, do kdy musí české úřady informovat Evropskou komisi o zavedení funkčního systému postihujícího střet zájmů u příjemců dotací. Pokud se tak nestane, reálně hrozí, že Evropská komise zablokuje všechny kohezní dotace a dokonce i 180 miliard korun z fondu obnovy pro Česko. Ve společném prohlášení to uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan.

„Evropská komise ztrácí trpělivost s českými úřady, které jsem v posledních letech i já třikrát upozorňoval, aby začaly dodržovat zákony. Na problém se střetem zájmu pana premiéra upozorňovala i řada nezávislých expertů. Situace tedy nemusela dojít tak daleko. Jednání pana premiéra dnes reálně ohrožuje mimo jiné 180 miliard korun z fondu obnovy pro Česko, které potřebujeme pro postcovidovou obnovu, rozvoj firem, školství, moderních technologií či například digitalizace,“ varuje Ivan Bartoš v prohlášení, které bylo dnes zveřejněno.

Podle Bartoše není možné, aby běžní občané a podnikatelé byli trestání za „hamižnost“ premiéra a hradili způsobenou škodu.

„Ministryně (Klára Dostálová, pozn. red.) avizovala, že její ministerstvo dnes v dopise Evropské komisi uvede, že všechna opatření proti střetu zájmů úspěšně zavedlo. O tom lze ovšem odůvodněně pochybovat. Proto jsme se rozhodli popsat Evropské komisi skutečný stav věci a doporučili zaměřit se na reálné viníky situace, aby nebyli za chyby premiéra trestáni lidé,“ dodává Ivan Bartoš.

Mezitím Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že požadované informace během středy do Bruselu zaslalo. „Vzhledem k požadavku Evropské komise na důvěrnost obsahu korespondence není možné sdělovat další podrobnosti,“ uvádí na svém webu.

Dopis „poslední záchrany“?

Piráti a Starostové už ve středu v poledne oznámili, že zaslali Evropské komisi dopis, ve kterém navrhují, aby nepřistupovala k plošnému zastavení kohezních dotací. Místo toho se má zaměřit pouze na viníky – tedy blokovat pouze dotace čerpané koncernem Agrofert do doby, než se česká ministerstva začnou řídit platnými pravidly.

Evropská komise ve svém dopise pohrozila zablokováním všech dotací například v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost anebo v programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Podmínka vyřešení střetu zájmů se týká rovněž 180 miliard z fondu obnovy.

Již nyní Evropská komise některé dotace koncernu Agrofert neproplácí a hrazené jsou pouze z národních zdrojů. Za minulý rok podle tiskové zprávy Pirátské strany získal tento koncern na dotacích téměř 1,7 miliard Kč. Pokud by Evropská komise zablokovala holdingu úplně všechny dotace (včetně přímých plateb), Andrej Babiš byl byl pravděpodobně donucen konečně svůj střet zájmů řešit a neohrožoval jím zájmy Česka. Alespoň v to Piráti a Starostové věří.

Předseda STAN Vít Rakušan si také myslí, že členové vlády dnes primárně bojují za zájmy koncernu Agrofert na úkor běžných občanů a podnikatelů. A vysvětluje, jaké jsou následky.

„Úředníci státní správy mají pak obavu činit kroky, které by nesledovaly zájmy soukromého byznysu pana premiéra. Někteří z nich dokonce museli odejít, když se pokusili jednat nezávisle. Osobně jsem se zajímal například o situaci na zemědělském fondu, který vydával vzájemně se vylučující rozhodnutí, když rozhodoval o podnikání pana Babiše,“ uvedl Rakušan.

Zdroj: Tisková zpráva České pirátské strany, https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/cr-odeslala-odpoved-ek-v-terminu

X Zavřít