Nová aplikace varuje nepozorné na blížící se tramvaj

7. února 2021 ∙ 18:53
PražskýDEN.cz
Foto: CC0 Pixabay.com

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) testuje novou bezpečnostní aplikaci s názvem Pozor tramvaj! Určena je především chodcům v pražských ulicích, kteří kvůli nepozornosti mohou přehlédnout blížící se tramvaj. Cílem projektu je snížit počet srážek s tramvajemi a zvýšit bezpečnost veřejné dopravy.

V rámci pilotního provozu je celkem 97 vozů na linkách 9, 11 a 22 vybaveno speciálním vysílacím zařízení, které pomocí technologie Bluetooth komunikuje s aplikací. Tu si mohou uživatelé do svých chytrých mobilních telefonů kdykoliv bezplatně stáhnout z App Store nebo Google Play a zapojit se do jejího testování.

„Ve chvíli, kdy se uživatel na ulici či v autě nevěnuje dopravní situaci, ale svému mobilnímu telefonu, aplikace důrazně upozorní na blížící se nebezpečí střetu. A to jak zvukově – typickým varovným zvoněním, které známe z tramvají, tak i obrazově – blikáním výstrahy na displeji telefonu doplněné o vibraci přístroje,“ vysvětluje princip fungování Lukáš Rajsner, ředitel společnosti Safe Public Transport, která systém vyvíjí.

Varování se automaticky spustí, jakmile je blížící se tramvaj zhruba 100 až 120 metrů od uživatele, v závislosti na typu mobilního telefonu. Pokud uživatel telefon zrovna nepoužívá, aplikace varování nevydá. Předpokládá totiž, že se uživatel plně věnuje dopravní situaci.

X Zavřít