Nová podoba Mariánského náměstí schválena. Oprava začne do dvou let

27. prosince 2020 ∙ 15:36
PražskýDEN.cz
Návrh nové podoby Mariánského náměstí od studia Xtopix.Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Pražští radní schválili novou podobu Mariánského náměstí. Návrh připravilo architektonické studio Xtopix. Projekt počítá s úpravou samotného náměstí, ale i okolních ulic a náměstí Franze Kafky.

Mariánské náměstí je sídlem Magistrátu hl. m. Prahy, ale i Městské a Národní knihovny. V současnosti funguje v provizorním režimu. Už v loňském roce z něj byla vyparkována auta, oživily ho Pražské židle a stolky a nedávno zde byla umístěna socha s názvem Pokora, která symbolizuje obdiv k budově Klementina. Náměstí však vyžaduje celkovou rekonstrukci, která mimo jiné odstraní i přebytečné bariéry v prostoru.

Náměstí se v budoucnu promění v pěší zónu s nově zasazenými javory, které poskytnou nezbytný stín, s lavičkami, stolky, ale také s vodními prvky. Umístěna zde bude umístěna kašna, několik pítek i trysky mlhoviště, které osvěží v parném létu a poslouží i jako hravý prvek pro děti.

Návrh nové podoby Mariánského náměstí. Foto: Magistrát hl. m. Prahy
Návrh nové podoby Mariánského náměstí. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Jižní část náměstí pak poskytne variabilní prostor pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí, které má na starosti Městská knihovna. Kulturní program se zaměří na divadelní představení, koncerty, veřejná čtení i pořádání trhů.

Promění se i okolí

V rámci nového návrhu řešení se počítá i s úpravou Platnéřské ulice, náměstí Franze Kafky i Kaprovy ulice. V Platnéřské bude rozšířeno tzv. koryto podél budovy Klementina, z nějž vznikne široký chodník. Ten bude využíván i jako venkovní výstavní prostor Galerie hl. města Prahy. V Kaprově pak bude po obou stranách vysazeno nové stromořadí.

Celá rekonstrukce by měla začít do roku 2022. V dalších krocích musí hlavní město vysoutěžit generálního projektanta a dodavatele stavby. Až poté přijde na řadu samotná realizace.

X Zavřít