Nová vánoční pohádka se natáčela pomocí unikátní hollywoodské technologie

11. prosince 2020 ∙ 19:59
PražskýDEN.cz
Linda Rybová v pohádce O léčivé vodě.Foto: Česká televize

O příběhy s dobrým koncem nebude na televizních obrazovkách o letošních Vánocích nouze. Česká televize odvysílá tři premiérové pohádky. Jednou z nich bude i příběh O léčivé vodě.

Česko-slovenský koprodukční snímek vypráví o králi Jurajovi, jeho bratru Filipovi (Juraj Hrčka) a dcerce Hance (Darija Pavlovičová). Jejich svět se prolíná s vodní říší, které vládne laskavá a spravedlivá Paní vod a pramenů, kterou hraje herečka Linda Rybová.

„Podvodní svět se točil až jako poslední a abych věděla, na co kde reaguji, tak mi režisér pustil nějaké části a myslím, že se mu podařilo vytvořit něco, co mě opravdu zajímá a na co se těším, že se s rodinou o Vánocích podíváme. Také se mi líbilo, jak Darija hrála princeznu. Pozorovala jsem ji při natáčení a byla jsem nadšená. Je neobvyklý typ, jak kdyby vystoupila z obrazu, přitom její hraní nepůsobí nemoderně,“ prozradila Linda Rybová

Pohádka O léčivé vodě. Foto: Česká televize
Pohádka O léčivé vodě. Foto: Česká televize

O čem pohádka bude?

Královna zemřela, když byla princezna Hanka ještě malá a od té doby se o ni pečlivě stará král. Jednou princezna těžce onemocní a její otec se bojí, že by mohl o svou dceru přijít. Slituje se nad ním Paní vod a pramenů, která má princeznu ráda, a králi daruje pramen léčivé vody. Předem ho ale varuje, že kdyby chtěl někdo zázračné vody zneužít ve svůj prospěch, k získání bohatství a moci, pramen navždy vyschne.

Princezna se zázračně rychle uzdraví a od toho dne král dbá o to, aby léčivou vodu dostal každý, kdo ji potřebuje ke svému uzdravení. Na oslavu desátého výročí pramene přijede králův bratr Filip se svou manželkou, krásnou Henrietou (Zuzana Kanócz). Nikdo netuší, jak moc tato kráska touží právě po bohatství a po moci a že je pro ně schopná lhát, podvádět i zabíjet. Její intriky zaviní, že se král Juraj a princezna Hanka ocitnou v ohrožení života…

Pohádka O léčivé vodě. Foto: Česká televize

Režisérem pohádky O léčivé vodě je Ján Sebechlebský. Pro něj je tento žánr novinkou, i když ne tak úplně docela: „Sice je to moje první pohádka, ale už na FAMU jsem vytvořil v jednom cvičení fantazijní svět africké džungle, kde lítal krokodýl. Je mi to blízké. Myslím si, že mám pohádkové myšlení i v civilním životě. Jsem někdy důvěřivý a narážím na realitu. Docela rozumím pohádkovým postavám,“ prozradil režisér.

Unikátní technologie

Při tvorbě scén podvodního světa bylo využito technologie virtual set. Jedná se o průlomovou technologii, kterou využívají americké sci-fi filmy. Virtual set byl postavený na míru a výlučně pro potřeby pohádky. Funguje na principu velkoformátové LED stěny, na niž se promítá požadovaný a předem připravený obsah odpovídající scény ze scénáře, tvořící prostředí kolem herců.

Velkou výhodou oproti tradičnímu zelenému pozadí, které se pro dané účely rovněž využívá, je snížení postprodukční náročnosti a uvěřitelnější vymodelování okolního světa včetně světelných odlesků nebo změn perspektivy v souladu s kamerou.

Pohádku O léčivé vodě odvysílá Česká televize na 2. svátek vánoční.

X Zavřít