Obnova Průmyslového paláce začne do konce roku. Praha vybrala stavitele

30. srpna 2021 ∙ 16:31
Kristián Vích
Vizualizace budoucí podoby Průmyslového paláceFoto: MČ Praha 7

Pražští radní dnes schválili výběr firmy, která dostane zakázku na dostavbu a rekonstrukci Průmyslového paláce. Stavební práce v objemu 2,6 miliardy korun provede konsorcium Metrostav DIZ, Avers a Syner.

Obnova významné pražské památky by měla začít ještě letos. Práce potrvají do roku 2024 a zahrnovat budou nejen dostavbu levého křídla, které zničil požár v roce 2008, ale také kompletní rekonstrukci středního a pravého křídla.

„Do tří let se opět palác zaplní veletrhy, výstavami a komerčními i společenskými akcemi a opět se stane centrem pražského byznysového i kulturního dění,“ doufá Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro finance a rozpočet, který má areál Výstaviště Praha ve své gesci.

Vizualizace budoucí podoby interiéru. Foto: MČ Praha 7

Průmyslový palác v pražských Holešovicích byl dokončen v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Původně měl mít podobu klasické stavby z cihel. Pod vlivem mladých architektů, ovlivněných pařížskou Světovou výstavou, nakonec vznikla v naší zemi do té doby nevídaná kombinace tradiční a železné konstrukce.

Rekonstrukce má Průmyslovému paláci navrátit někdejší lesk a historickou krásu, o kterou v posledních letech postupně přicházel. Budova zároveň získá parametry staveb moderní doby s využitím soudobých technologií. Například k vytápění budou využita tepelná čerpadla se 70 hlubinnými vrty s průměrnou hloubkou 140 metrů.

Palác bude rovněž vybaven moderní vzduchotechnikou a zastiňovací technologií. Pod levým křídlem zase vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.

Zdroj: Tisková zpráva MČ Praha 7

X Zavřít