Partnery si podvědomě vybíráme podle barvy očí, zjistila studie

ZajímavostiTereza Běhalová8. března 20191 minuta čtení

Foto: Archiv

Najít vysněnou životní lásku si přeje snad každý. Gratulujeme těm, kterým se to již povedlo, a přejeme hodně štěstí ostatním, kteří na svého prince či princeznu ještě čekají. Vědci se snažili zjistit, co kromě chemie k sobě dva lidi přitahuje. Odpověď je zřejmě částečně ukryta i v barvě očí.

Starou psychologickou teorii Oidipova komplexu, kterou v minulém století nastínil Sigmund Freud, potvrzuje i současná věda. Podle studie britských vědců z University of Glasgow a University of Bath nás nejvíce přitahují lidé, kteří se podobají našim rodičů.

Výzkumníci zjistili, že heterosexuální muži a homosexuální ženy upřednostňují ženy se stejnou barvou očí, jakou má jejich matka, zatímco heterosexuální ženy a homosexuální muži u svého protějšku hledají barvu očí, jakou měl jejich otec.

Tým vědců zapojil do výzkumu přes tři stovky mužů a žen a porovnával barvu očí jejich rodičů a partnerů. Výsledky ukázaly, že šance, že se vám bude líbit někdo s očima, jaké mají vaši rodiče, je dvakrát vyšší oproti možnosti, že se zamilujete do někoho s očima jiné barvy.

Studie potvrzuje tzv. teorii pozitivního sexuálního imprintingu, podle níž si podvědomě vybíráme partnery na základě atributů, které si už od dětství spojujeme se svými rodiči.

Nepřehlédněte