Pašeračka kokainu přivezla do Prahy skoro čtyři kilogramy

22. září 2021 ∙ 13:07
Kristián Vích
V útrobách kufru se ukrývala zakázaná látkaFoto: Celní úřad Praha Ruzyně

Běžná kontrola na Letišti Václava Havla se stala osudnou šestatřicetileté ženě, která přicestovala do Prahy z Limy přes Amsterdam. V jejím zavazadle se našlo větší než malé množství kokainu.

„Celníci si vytipovali ženu na základě běžné kontroly. Nejprve její zavazadlo podrobili kontrole rentgenem. Zájem celníků vzbudilo podezření na dvojité dno cestovního kufru. Vlastní fyzickou kontrolou zavazadla za použití sondážní jehly byla zjištěna neznámá látka, která po provedení drogového testu NIK pozitivně reagovala na kokain,“ uvedla mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská.

V kufru podezřelé ženy se našlo 3 720 g drogy včetně obalového materiálu. Přesné množství bude zjištěno dodatečnou komplexní odbornou analýzou. Vyšetřovatelé také musí zjistit, zda byla droga určena pro tuzemský trh, nebo měla pokračovat do další země.

„Žena byla celníky zadržena a předána policejnímu orgánu Generálního ředitelství cel k zahájení úkonů trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Následně byla policejním orgánem po provedených úkonech předána Národní protidrogové centrále Policie ČR s návrhem na zahájení trestního stíhání,“ dodala mluvčí Miškovská.

Za pašování drog hrozí v Česku v základní sazbě jeden až pět let vězení. Výši trestu ovlivňuje mimo jiné množství pašované drogy. Roli hraje i to, zda je pachatel členem organizované skupiny.

Zdroj: Celní správa ČR

X Zavřít