Praha 3 vyvěsila vlajku na podporu běloruské opozice

13. února 2021 ∙ 15:14
PražskýDEN.cz
Foto: tiskové materiály MČ Praha 3

Radní Prahy 3 vyjádřili solidaritu s běloruskou opozicí vyvěšením běloruské vlajky. Tímto aktem Praha 3 připomenula šest měsíců od podvodných voleb, ve kterých Alexandr Lukašenko obhájil prezidentský úřad s 80 % hlasů. Téměř celý svět označil běloruské volby za zmanipulované a do ulic vyšly statisíce lidí požadujících změnu.

„Nyní, po šesti měsících vytrvalých protestů a tisících zatčených demonstrantů, se však situace nelepší. Proto jsme se, jako Praha 3, rozhodli opětovně vyjádřit podporu demokratickým silám v Bělorusku. Připojili jsme se tak k dalším obcím a institucím a dáváme jasně najevo, že jsme na neutěšenou situaci v Bělorusku nezapomněli,“ vysvětluje Štěpán Štrébl, místostarosta Prahy 3.

Po srpnových prezidentských volbách se Alexandr Lukašenko znovu nechal vyhlásit vítězem hlasování. Běloruskem zmítají protesty proti jeho autoritářskému režimu. Výsledky prezidentských voleb odmítla uznat i Evropská unie. Opozice je prohlásila za zfalšované a požaduje Lukašenkovu demisi a vyhlášení nových voleb.

Instituce po celém světě vyvěsily ve znamení solidarity běloruskou historickou vlajku. Bělorusko ji nyní oficiálně nepoužívá a stala se tak symbolem opozice.

„Fandíme lidem z Běloruska při hledání jejich cesty ke skutečné demokracii. Z vlastní zkušenosti vím, že i takováto symbolická podpora vyjádřená přes státní hranice je pro řadu z nich důležitá a pomáhá jejich odhodlání bojovat za správnou věc. Současně chceme vyjádřit sounáležitost i všem Bělorusům žijícím v České republice,“ uzavírá Jiří Ptáček, starosta Prahy 3.

X Zavřít