Praha bude mít světový unikát za 250 milionů korun

3. února 2023 ∙ 00:11
Kristián Vích
Foto: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy

Pokud se v blízké době chystáte navštívit pražské planetárium, měli byste si pospíšit. Brzy totiž začne dlouho očekávaná rekonstrukce zdejší kupole. Největší lákadlo této instituce tak bude několik měsíců mimo provoz.

Projekční planetární kupole v pražské Stromovce o průměru 23,5 metrů je největší v České republice. Zároveň se řadí i mezi největší na světě. Promítací technologie z roku 2009 už ale nevyhovuje současným požadavkům.

Starý systém proto nahradí nová LED Dome technologie s životností 25 let. Desítky milionů diod umožní v budoucnu promítat s kontrastem a kvalitou, které jsou u klasických projekčních systémů nedosažitelné.

Foto: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy

Kromě toho se počítá i s výměnou vzduchotechniky, umožňující rekuperaci odpadního tepla. Navýší se i počet míst v sále a upraví se nerovnosti na samotné kupoli, která pochází z konce 50. let minulého století.

Díky rekonstrukci za 250 milionů korun se pražské planetárium stane unikátem. Podobnou technologií zatím na světě disponují jen planetária v Dubaji a Ósace. Ta ale mají menší kupoli. Status největšího planetária na světě s LED Dome technologií tak bude patřit Praze.

Rekonstrukce by měla začít na konci dubna letošního roku a potrvá do jara 2024. Planetárium ale své brány nezavře úplně. Stále bude možné navštívit výstavu ve vestibulu, simulátory Atlantis, L-39, Eagle a Rover nebo obchod se suvenýry.

ČTĚTE TAKÉ: Pražské planetárium slaví šedesátiny a pomýšlí na rozšíření

Planetárium hl. m. Prahy, otevřené 20. listopadu 1960, navštíví ročně asi 200 tisíc návštěvníků. Více jak polovinu tvoří děti a mládež, zbytek jsou diváci odpoledních, večerních a víkendových pořadů.

OBRAZEM: Jak se stavělo pražské planetárium

Rozestavěná budova planetária v létě roku 1958. Foto: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Stavba foyer planetária. Foto: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Dokončování kopule. Foto: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Do planetária zavítali první návštěvníci na konci roku 1960. Foto: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Jedna z prvních školních exkurzí v planetáriu. Foto: Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy

Zdroj: Tisková zpráva Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy

X Zavřít