Praha chce koupit dům, kde zemřel Jan Palach a farář Josef Toufar

21. ledna 2019 ∙ 11:10
Kristián Vích
Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici již delší dobu chátrá. Jana Palacha a Josefa Toufara připomíná kresba designéra Otakara Duška.
Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici již delší dobu chátrá. Jana Palacha a Josefa Toufara připomíná kresba designéra Otakara Duška.Foto: Jklamo, Wikipedia.org

Vedení pražského magistrátu oznámilo, že chce začít jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici. Komplex dvou budov by se měl v budoucnu proměnit na důstojné místo, které by připomínalo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století.

Borůvkovo sanatorium fungovalo za první republiky jako soukromé zdravotnické zařízení pro movitější klientelu. Dvě budovy z roku 1882 byly spojeny při rekonstrukci a dostavbě v roce 1931. V dobách Protektorátu došlo k přeměně na první specializovanou kliniku popálenin, která se stala známou díky třídennímu pobytu Jana Palacha po sebeupálení v roce 1969. Na následky mučení StB zde v roce 1950 zemřel také farář Josef Toufar. V současné době je objekt majetkem soukromého vlastníka a chátrá.

„Chceme aktivně řešit problém prázdných budov ve městě. Letos uplynulo přesně padesát let od sebeobětavého činu Jana Palacha, který tak chtěl zmobilizovat společnost. Bylo to v době, kdy se naše země dostala do područí okupantů, době temna, zoufalství a hluboké beznaděje. Čin Jana Palacha je šokující a odvážný zároveň. Čin, který měl ukončit komunistickou vládu již v roce 1969,“ řekl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Praha začíná jednat

„První jednání s majitelem proběhne ještě v lednu. Činy Jana Palacha a Josefa Toufara zásadně ovlivnily naši historii a z budovy by tak mělo být živé vzpomínkové místo otevřené pro veřejnost. Projevíme tím úctu hrdinům, a zároveň zachráníme prázdnou a chátrající budovu,“ uvedl Petr Zeman, předseda Výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči pražského zastupitelstva, kterého vedení magistrátu úkolem pověřilo.

Čestné občanství pro Jana Palacha

Představitelé Prahy budou také jednat o udělení čestného občanství pro Jana Palacha, který se před padesáti lety obětoval na protest proti okupaci.

„Jan Palach se v Praze narodil, studoval a za svobodu zde položil svou nejvyšší oběť. Za svůj obětavý čin a životní postoj v nelehké době si čestné občanství zaslouží. Bohužel vyhláška Prahy od roku 2018 neumožňuje udělovat tento titul in memoriam, proto na nejbližším zastupitelstvu navrhnu její změnu,“ popsal europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil.

Iniciaci jednání o odkupu Borůvkova sanatoria a jeho plánované využití kvituje i Pospíšil. „Budov, které nesou takový historický odkaz, si musíme vážit,“ dodal.

X Zavřít