Praha koupí odsvěcený kostel sv. Šimona a Judy. Sloužit bude kultuře

16. června 2020 ∙ 09:51
PražskýDEN.cz
Foto: VitVit, Wikipedia.org

Pražští radní akceptovali nabídku Českomoravské provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří na odkup odsvěceného kostela sv. Šimona a Judy, a to včetně pozemku a mobiliáře. Koupi nemovitosti za 99 999 000 korun musí ale ještě posvětit zastupitelstvo.

Řád momentálně sídlí v Brně a do Prahy se již jako vlastník a správce nejstarší české nemocnice, do jejíhož areálu kostel historicky náležel, vrátit neplánuje.

„Celková cena předmětné nemovitosti činí podle znaleckých posudků 124 981 550 korun. Po jednáních jsme se shodli na ceně 99 999 000 korun, tedy o 20 procent nižší, než je cena obvyklá,“ sdělil ředitel magistrátního odboru hospodaření s majetkem Jan Rak.

Bude dál sloužit kultuře

Kostel sv. Šimona a Judy je součástí areálu, který dále tvoří budovy kláštera a nemocnice. Nachází se na nároží ulic Dušní a U Milosrdných, hlavní vstup do objektu je z ulice Dušní. Budovy kláštera a nemocnice, resp. pozemky, kterých jsou součástí, jsou již ve vlastnictví hlavního města.

Kostel včetně zázemí je na základě nájemní smlouvy dlouhodobě v nájmu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK jako koncertní síň pro koncerty komorní hudby. A na tom by se nic nemělo změnit ani v budoucnu.

„Jsem rád, že takto významný objekt směřuje do vlastnictví hlavního města Prahy, a to pravé z důvodu zachovaní i jeho kulturního a společenského poslaní. Bylo by velice nešťastné, aby ho potkal příklad kostelu svatého Michala, který je také v centru města a jistou dobu v něm byl dokonce klub, ale i nevěstinec. To je nedůstojný způsob využiti takovýchto objektů,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

X Zavřít