Praha se pouští do stavby městských bytů. První vyrostou ve Vršovicích i na Palmovce

21. září 2021 ∙ 12:37
Kristián Vích
Foto: Pixabay

Několik prvních projektů městské bytové výstavby vstupuje do další fáze investiční přípravy. Schválili to pražští radní. Zhruba 300 bytových jednotek včetně menšího podílu ploch pro služby či administrativu postaví městská organizace Pražská developerská společnost (PDS).

„Město má dostatek pozemků, na kterých může projekty připravovat a z našeho pohledu nemusíme čekat na žádnou další legislativu v oblasti bydlení – vše je věcí profesionální přípravy a je to hlavní cesta, jak z pohledu města parametry dostupnosti bydlení zlepšit,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Projekty nových městských bytových domů se plánují třeba v Praze 5 nebo v Praze 14. Konkrétní podoba by měla vzejít z architektonické soutěže. V budoucnu se má stavět také třeba na Palmovce poblíž Libeňského mostu nebo ve Vršovické ulici vedle stadionu Ďolíček.

„Mezi schválenými plány jsou menší bytové projekty a mateřská škola. Větší projekty, jako například první etapa většího bytového projektu v Dolních Počernicích, budou následovat. Postup na projektech je možný jen v součinnosti s danými městskými částmi, které jsou otevřené nové bytové výstavbě a k řešení palčivého nedostatku dostupného bydlení,“ sdělil ředitel PDS Petr Urbánek.

Pražská developerská společnost byla založena v roce 2020 jako příspěvková organizace hl. m. Prahy. K hospodaření jí bylo předáno více než 400 000 m² pozemků ve vlastnictví metropole, na nichž se počítá s výstavbou 6 000 až 8 000 bytů v horizontu 10 let.

Kde se bude stavět

  • Bytový dům Vršovická, Praha 10 – Sto až sto čtyřicet městských nájemních bytů, včetně maloobchodních jednotek v přízemí budovy
  • V Botanice, Praha 5 – Městský blok s 45 až 60 bytovými jednotkami a službami v přízemí
  • Ládví, Praha 8 – Experimentální projekt modulární bytové výstavby se zachováním parkovacích kapacit v lokalitě s až 40 městskými nájemními byty
  • Bytový dům Palmovka – Zenklova, Praha 8 – Polyfunkční dům s 50 městskými nájemními byty a plochami pro maloobchod a administrativu
  • Bytový dům – Nový Zlíchov, Praha 5 – Menší projekt s cca 30 byty
  • Mateřská škola – Na Hutích, Praha 14 – Stavba občanské vybavenosti

Zdroj: https://pdspraha.eu/, https://praha.pirati.cz/bytova-vystavba.html

X Zavřít